“Büyük İstanbul Depreminde Ölü Sayısı 100 Bini Geçecek”

Prof. Dr. Celal Şengör, beklenen büyük İstanbul depreminde ölü sayısının 100 bini geçeceğini söyledi.

Prof. Dr. Celal Şengör, olması beklenen İstanbul depreminde kaç kişinin hayatını kaybedeceği üzerindeki tahminiyle endişe yarattı. Şengör, “Ölü sayısı 100 bini aşar. Yalnızca deprem öldürmez. İstanbul’da depremin öldüreceği, yangının, paniğin öldüreceği insanlar var. Türkiye olacak yıkımı karşılayacak güçte değil.” sözlerini kullandı.


“ÖLÜ SAYISI 100 BİNİ GEÇER”

Fatih Altaylı’nın İstanbul depreminde ne kadar kişinini öleceğini sormasının ardından Celal Şengör, bu hususta tahminde bulunan bir arkadaşının 50 ile 100 bin arasında bir tahmin yaptığını, kendisinin ise daha kötümser olduğunu ifade etti. Şengör şunları kaydetti: Mustafa, 8 bin binanın yıkılacağını, ölü sayısının 50 ile 100 bin arasında olacağını, maddi zararın 50 milyar dolar olacağını kaydetmişti. Dedim ‘iyimser’. Zarar 50 milyar doları çok aşar. Ölü sayısı 100 bini aşar. Yalnızca deprem öldürmez. İstanbul’da depremin öldüreceği, yangının, paniğin öldüreceği insanlar var. Türkiye gelecek yıkımı karşılayacak güçte değil.

“FAY HAREKET ETMİYOR”

Celal Şengör, İstanbul’daki fay hatlarıyla alakalı tehlikeli bir şeyin söz hususu olduğunu söyledi. Şengör haritada geçmiş senelere ait depremleri yorumlayarak “Haritadaki kırmızılar deprem merkez üslerini ifade ediyor. Son 10-15 senede olan depremler. Ancak şurada çok dikkat edilecek bir durum var. Silivri ile Küçükçekmece arasındaki alanda mikrodeprem dahi yok. Çok az var. Bu fayın kilitlendiğini ifade ediyor. Deprem olmaması demek mutlaka kilitlendiği manasına gelmez. Ancak deniz altında yapılan çalışmalar gösterdi ki; hareket etmiyor bu fay. Bu çok tehlikeli.” sözlerini kullandı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı