Büyük Birlik Partisi’nden asgari ücret önerisi: 4 bin Lira olsun!

Asgari ücret görüşmelerine az bir zaman kala siyasi parti liderlerinden rakam önerileri gelmeye devam ediyor. Son olarak Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, asgari ücretin asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini söyleyerek “Asgari ücretlimizin geliri, alım kuvveti enflasyon karşısında erimemelidir” şeklinde konuştu.
Takip et
Büyük Birlik Partisi’nden asgari ücret önerisi: 4 bin Lira olsun!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin bir numaralı gündem maddesi asgari ücrete yapılacak zam… Konuyla alakalı siyasi partilerden farklı rakam önerileri gelmeye devam ediyor. Konuyla alakalı son değerlendirme Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici‘den geldi. Konuyla alakalı sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Destici, asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini ifade etti.

ENSLASYON VURGUSU YAPTI

Destici, konuyla alakalı yaptığı açıklamada “Asgari ücret %40’ın üstünde artırılarak en az 4 bin TL olmalıdır. Asgari ücret, 2022 senesinden itibaren de 6 ayda bir belirlenerek, asgari ücretlimizin geliri, alım kuvveti enflasyon karşısında erimemelidir” şeklinde konuştu.

İşte BBP lideri Destici’nin o paylaşımı;

Büyük Birlik Partisi’nden asgari ücret önerisi: 4 bin Lira olsun!

YÜZDE 25-30 ARASI ZAM BEKLENİYOR

Geçtiğimiz senelerde enflasyona göre tespit edilen asgari ücretin bu sene da aynı biçimde hesaplanması bekleniyor. Merkez Bankası anketine göre, sene sonu enflasyon beklentisi yüzde 19,31 oldu. Bu rakamdan yola çıkılırsa şuana kadar işleyen formül ile asgari ücret artışı enflasyonun 6-7 puan üstünde olacağını ön görülebilir. Bu da asgari ücret artışının en az yüzde 25 civarında olacağını gösteriyor. Artış oranı yüzde 25-30 arasında olabilir.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Yüzde 25’lik zamma göre, 2022 senesinde brüt asgari ücretin 4.471 TL’ye net asgari ücret ise 3.532 TL’ye çıkması bekleniyor. Yüzde 30’luk zamma göre ise brüt asgari ücretin 4.650 TL’ye, net asgari ücretin ise 3.673 liraya çıkması bekleniyor. Burada küçük artış ve inişlerle bakıldığında net asgari ücretin 3.500 ile 3.750 TL arasında olacağı tahmin ediliyor

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

İş sözleşmesi ile çalışan ve bu yasa kapsamında olsun olmasın her türlü işçinin ekonomik ve sosyal vaziyetlerinin düzenlenmesi maksadı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile bütün iş kollarını kapsayacak biçimde tespit edilir.

İlk toplantıya 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu katılacak. Komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Görüşmelerde ilk toplantı Bakanlık’ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının sonrasında dördüncü ve son toplantı gene Bakanlık’ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.