Bursalı Oyak Renault Fabrikası üretimi durdurdu

Türkiye’nin otomotiv devlerinden Bursalı Oyak Renault Fabrikası imalatı durdurdu.
Takip et
Bursalı Oyak Renault Fabrikası üretimi durdurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’da imalat yapan Oyak Renault, gerek Fransa’dan gerekse İtalya’dan temin ettiği yedek parçalardaki transport aksaklığından dolayı imalatını 8 Mart 2021 tarihine kadar durdurdu.

Kovid 19’un sebep olduğu aksaklıktan kaynaklanan sıkıntının Haziran ayına kadar süreceği öğrenildi. Olumlu gelişme meydana gelmediği taktirde imalat durdurma, her ay bir hafta olacak biçimde devam edecek. Buna paralel olarak yurt dışı siparişlerinde de azalma olması sürecin uzamasına etken oldu.

Binlerce çalışanının yanısıra on binlerce yan sanayi çalışanına iş olanağı sunan otomotiv devi Oyak Renault, 2021 senesinin başından bu yana her ay imalata bir hafta ara veriyordu.
Imalatın durmasıyla ilgili olarak mecburi oluşan izinlerin senelik izin halklarından kesileceği söylendi.

Oyak Renault işçileri: “Ne olursa olsun, ucu hep bize dokunuyor. İki ay öncesine kadar fazla mesailerden başımızı kaldıramaz vaziyete gelmiştik. Bir de şuanda bakınız. Henüz yılın başındayız. Mart 17’ye kadar devlet desteğini alacağız. Devletimiz sağ olsun. Sonra devamlı olduğu gibi senelik izinlerimiz devreye girecek. Bizim ne suçumuz var? Bu duruşlarda sendikaya yakın olan işçiler sendikanın tespit ettiği otellerde aileleriyle beraber tatil yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler de.

Şu an dünya endişe içinde. Bunu çok iyi anlıyoruz. Fakat her daim en ufak bir çalkantıda ziyan gören hep bizler oluyoruz. Neden? Kafalarımızda devamlı olarak endişeler var. Acaba yarın ne olacak? Acaba işten çıkartılacak mıyız? Acaba buradan emekli olabilecek miyiz? Aile huzurumuz bir gün var, bir gün yok. Üretirken değerli, üretmezken kıymetsiz olmak bizleri kahrediyor.” dediler

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.