adplus-dvertising

Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

Bursa’da yaşanan uçak kazasının sonrasında olayı yaşayan mahalle sakinleri yaşadıkları korku dolu anları paylaştı. Saniyelerle ölümden kurtulan Yılmaz Özgür, “10 saniye değil, 3 saniye aşağı yürüsem uçağın olduğu yerdeydim” şeklinde konuştu. Kaza anında sokakta olan Sultan Kaya ise ”pilotların önüne düştüğünü” söyledi.
Takip et
Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’da dün yaşanan ve 2 pilotun yaşamını yitirdiği uçak kazasının dehşetini yaşayan mahalle sakinleri anlattı. 60 yaşındaki Yılmaz Özgür, kazadan saniyelerle kurtulduğunu şu şekilde anlattı:

Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

“Olay yerinde tesadüfen bulunuyordum. Markete gitmek için evden çıkmıştım. Ani bir gürültü oldu. Karşımda biri vardı ve koşmaya başladı. Ben anlamadım ve o koşan kişiyi izlemeye başladım. O esnada yüksek uçak sesi işittim. Uçaklar burada devamlı dolaştığı için alışkındım. Fakat hızlı bir çarpma ile uçak tepemde sıvılar ve tozlar başımın üzerinde toz bulutu yarattı. Kendimi korumak için oradan hızlıca kaçtım. Aniden uçağın minibüs dibine çakıldığını görünce kaçmak mecburiyetinde kaldım. Çok şiddetli bir ses ve çarpma sesi oldu. Ben bir an donakaldım. O koşan arkadaşa niye beni uyarmadın diyerek çıkıştım. O esnada tekrar bir patlama yaşandı. Ben de yukarıya doğru yürüdüm. 112 acil servisi aradım. Bildirdim, bilgilerinin olduğunu söylediler. Ben pilotları görmedim. Devamlı çocuklar oluyor sokakta. Şans eseri okul saati olduğu için çocuklar yoktu. Pilotlar için Allah’tan rahmet diliyorum. Çarpma anında patlama olsaydı alevler beni de yutabilirdi. 10 saniye değil, 3 saniye önce gitsem uçağın olduğu yerde olurdum.”

”Pilotlar önüme düştü”

Kaza yaşanmadan kısa zaman önce torunlarına bakmak için dışarıya çıktığını anlatan Sultan Kaya, “Torunlara baktığım esnada bir ses işittim. Önüme baktım, ölen pilotlar düştü. Orada da telefonda kızımla konuşuyordum. Bağırarak, ‘İki adamı öldürdüler aşağı attılar’ dedim. Ben başımı kaldırıp baktığımda çatı üstüme geldi. Uçağın parçası çatıya düşmüştü. Bir parçada aracın üzerine düştü sonra alev aldı. Ben yere düşen pilotlarda tepki yoktu. Bizim çocuklardan başka kimse dışarıda değildi. Benim çocukları kucaklayıp içeri koştuğumda alevler çoğaldı” diyerek konuştu.

“Patlama vardı, alevler vardı, yakıt döküldü” diye konuşmasını sürdüren Sultan Kaya, “Mahalle kıyamet yeri gibi oldu. Ben ilk önce ölen pilotları gördüm, sonra kafamı kaldırınca sesi işittim ve olayı gördüm. Pilotlarda hareket olsa ben müdahale edecektim. Allah kimsenin başına vermesin. Bende 3 yaşındaki torunum ile saniyelerle kurtuldum” ifadelerini kullandı.

“Ardı ardına patlamalar oldu”

Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

Olayın bir öbür görgü tanığı Ömer Taşdemir ise, “Dükkanın önünde babamla birlikte bekliyorduk. Yönüm tam sokağı görüyordu ve uçağın düşüşünü fark ettim ve babama bağırdım. Koşarak yolun yarısına geldim. 112 ve itfaiye arayacaktım ki bir patlama oldu ve geri kaçtım. Alevler tekrar yükseldi. Kardeşime seslendim. Yangın tüplerini istedim. Olay yerine biraz müdahale ettik. Bir otomobile müdahale ettik. Bir aracı kurtarma şansımız yoktu. Yangın tüpleri ile mavi araca müdahale ettik. Mavi arabayı kurtardık. Binaya sıçramasını diyerek uğraştık. Düşen pilotlarımızı gördük. Kanadı çarpınca bir pilot öne düştü, diğeri biraz arkasına düştü. Uçaktan biraz öne düştüler. Ardı ardına patlamalar oldu. Tam müdahale edemedik. Bizler de çok üzüldük” şeklinde konuştu.

“Otomobil tutuşsa, ev yanacaktı”

Aracı yanmaktan sonra anda kurtulan ve evinin önüne uçak düşen Özcan Sönmez de, “Patlama olduğunda evdeydim ve yatıyordum. Patlama oldu balkona koştum. Yerde yatan pilotları gördüm. Merdivenlerden inip pilotlara gitmek istedim ama patlamalar olmaya başladı ve otomobiller alev aldı. İlk önce çocuklarımı kurtardım. Otomobilin alev içinde olduğu gördüm. Arabayı geri geri çıkarmaya çalıştım. Eğer otomobil yanmış olsa, ev yanacaktı. Doğalgaz açıktı. Bizi Allah korudu, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

“Çocuğum çok etkilendi”

Bursa’da uçak kazası dehşetini yaşayanlar anlattı

Evinin üzerine uçak düşen Hüseyin Sarı da olay anında çalıştığını söyleyerek, “Çocuklarım ve eşim evdeydi. Beni arkadaşım aradı ve sokağa uçak düştüğünü söyleyince ben eve düştüğünü tahmin etmiyorum. Eşimi aradım yanıt vermiyor. Sonradan fark ediyorlar ve telaşlanıyorlar. Alevleri görüyorlar, patlama oluyor. 4 yaşında çocuğumla eşim arka bahçeden atlamaya çalışmış. İkinci kattan atlamaya kalkmış çocuk var diyerek korkmuş. Tekrar kapıya yönelmiş merdivenlerden inerken düşmüş. Kapıdan çıktıktan sonra panikle tekrar düşüyor. Ondan sonra koşuyor. Çatı, duvar hasarlı. Belediyeden geliyorlar. Müdahale edecekler bizde bekliyoruz. Elimizden başka bir şey gelmiyor. Bu vaziyetten çocuğum çok etkilendi. Çok konuşkan bir çocuktu ama duruldu” dedi.

Samet Doğru – Burak Türker

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.