adplus-dvertising

Bursa’da tarihi ipekçilik fabrikası yandı!

Bursa’da 4 katlı tarihi ipek fabrikası alev alev yanarak kül oldu. Devasa alevler fabrikanın yanında bulunan 2 tarihi binaya daha sıçrarken yangın ekiplerin yoğun mücadelesi sonrası 3 saat sonunda kontrol altına alındı. Yangının büyüklüğü ise dron ile havadan görüntülendi.
Takip et
Bursa’da tarihi ipekçilik fabrikası yandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yangın, saat 22.30 sıralarında Hamzabey ile Demirkapı Mahallesi’nde yaşandı. Edinilen bilgiye göre, 4 katlı tarihi ipek fabrikasında halen belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Binanın ahşap olması nedeniyle alevler kısa zamanda büyüdü. Alevler kentin her yerinden görülürken, vatandaşlar vaziyeti itfaiye ekiplerine bildirdi. Yangının büyük olması nedeniyle bölgeye AFAD, NAK, ANDA ekipleri de geldi. Polis ekipleri çevredeki evleri tahliye ederek yangın bölgesinde güvenlik tedbiri aldı. Devasa alevler fabrikanın yanında bulunan 2 tarihi binaya daha sıçradı. Ekipler, yangını ortalama 3 saatlik müdahale ardından kontrol altına alırken alevler yerleşim yerlerine sıçramadan son anda söndürüldü. Alevlerin büyüklüğü ise dron ile havadan görüntülendi.

Yangın bölgesine gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Burası eski bir ipek fabrikası, 1993 senesinden beri kullanılmıyor. Bir de bunun yanında tescilli, yıkık vaziyette olan bir bina var, tarihi bir bina. Burada olay başlıyor ve başladığında da yoğun bir biçimde öbür binalara sıçrıyor. Bizim tesellimiz herhangi bir can kaybının olmaması. 2 adet kullanılmayan tarihi binada oluşan maddi hasar var. Bunlardan biri tescilli bir bina, diğeri tarihi hükmünde olmayan bir bina. Yerleşim yerinin eski olması sebebiyle ulaşımda sıkıntılar yaşadık ama şuan İl Emniyet Müdürü yardımcılarımız, Osmangazi İlçe Emniyet Müdürümüz, AFAD başkanımız burada. Bursa Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, başta olmak üzere 26 araçla, gönüllü kuruluşlarımızla beraber olaya tam teşekküllü müdahale edildi. Burası eski bir yerleşim yeri olması sebebiyle bir felaket de söz konusu olabilirdi. Neden çıktı? Bir sabotaj var mıdır? İlgili birimler bu konuda ayrıntılı incelemeleri yapacaklardır. İlgili bazı doneler var ama dediğim gibi resmi olarak belli olduktan sonra lüzumlu açıklamaları yapacağız” şeklinde konuştu.

Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.