adplus-dvertising

Bursa’da dev sağlık kompleksi hızla yükseliyor

Bursa şehir merkezinde 3 hastaneyi bünyesinde toplayacak bin 315 yatak kapasiteli Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin kaba inşaatı tamamlandı. Hastanenin bir sene içinde açılması hedefleniyor.
Takip et
Bursa’da dev sağlık kompleksi hızla yükseliyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’da devam eden ve yapılacak sağlık yatırımları hakkında İhlas Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “750 yataklı planlanan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin kapasitesi son değişiklik ile bin 315 yatağa yükseltildi. Yıla bu zamanlar açılması planlanıyor” şeklinde konuştu.

2017 senesinde yapımına başlanan ve 750 yataklı planlanan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin kapasitesi son değişiklik ile bin 315 yatağa yükseltildi.

Eski müteahhittin kendisinden kaynaklanan problemleri sebebiyle 2 senedir yüzde 35-38 seviyelerinde bekleyen hastanede çalışmalar son hızıyla devam ediyor. Günde 300-400 işçinin çalıştığı ve 2023 senesinin Nisan ayında tamamlanması hedeflenen hastanede 188 erişkin yoğun bakım yatağı, 43 yeni doğan yoğun bakım yatağı, 224 poliklinik ve 32 ameliyathaneden oluşacak.

İnşaatı devam eden hastane için açıklamalarda bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, “Proje 750 yatak başlamıştı ama son haliyle bin 315 yatak olarak hizmet verecek. Yüklenici şirketin teslimi 23 Nisan 2023. Hemen hemen 1 yılımız var. Gayet güzel gidiyor. Eski müteahhittin kendi problemlerinden kaynaklı 2 seneden fazla inşaatımız yüzde 35-38 seviyesinde bekleme vaziyetinde kalmıştı. Yeni ihale ile beraber gayet hızlı ilerliyor. Ortalama 300-400 arası işçi her gün çalışıyor” şeklinde konuştu.

Bursa’da dev sağlık kompleksi hızla yükseliyor

Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi’nin yerine yenisi yapılacak

Bursa Şehir Hastanesi’nin batı bölgesine, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin doğu bölgesine, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’nin de kentin merkezine hitap edeceğini kaydeden Yavuzyılmaz, “Bunun yanında İlker Çelikcan Fizik Tedavi Hastanemiz de hizmetlerini sürdürüyor. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Hastanesi onun da projesi tamamlandı. 100 yataklı olarak yeni binası bulunduğu yere yapılacak. Şu an orası 54 yataklı hizmet veriyor. Ama o Türkiye’de tek olan, nitelikli bir hastane. Türkiye’nin her yerinde hasta kabul ediyor. 20 yataklı anne oteli de olan, il dışından gelen hastaların da rahat kalabilecekleri bir hastane haline gelecek. Hastanenin odaları halı ile döşenmiş bir hastane. Orası öyle bir ortam. Oradaki çocuklarımız ev ortamı gibi, aileler artık birbiri ile kaynaşmış vaziyetteler” diyerek konuştu.

Memleket Hastanesi, Devlet Hastanesi olarak hizmet verecek

Bunun yanında Gürsu, Kestel hastanelerinin ilçelere güzel hizmet verdiğini söyleyen Yavuzyılmaz, “Bizim şehrimizde herkesin yakından takip ettiği ve beklediği ‘Memleket Hastanemiz’ var. Memleket Hastanesinin restorasyon projelerini tamamladık. Eski koşularla yeni koşullar farklı. Artık özellikli yatak diyerek tabir ettiğimiz, odasında banyo, tuvalet olan yapıya kavuşturulması gerekir. Asli unsurlarını bozmadan, doğal ve tarihi yapısını bozmadan Anıtlar Kurulu’nun onayıyla beraber orayı restore edeceğiz. Taşıdığımız Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi de buraya gelecek. Orası o bölgenin Bursa Devlet Hastanesi yani Memleket Hastanesi olarak hizmet verecek. Orasını 300 yatak civarı düşünüyoruz. Projesi ile 1 senedir uğraşıyoruz. Anıtlar Kurulu, belediye ile beraber hazırlıklar yapılıyor. Restorasyon projeleri zor işlerdir ve zaman alıyor. Ana çatı tamam, uygunluk verildi. Şuanda hastaneye dönüşümdeki ayrıntılar yürütülüyor. Normalde projenin bitim zamanı bu zamandı, ama yüklenici şirketin hastane ile alakalı çalışmalarında eksiklikler oldu. Biz orayı özellikli, günümüz koşullarına uygun hastane olarak hizmete açacağız. Sonradan eklentileri kaldıracağız. Ana hastane ‘T’ biçiminde olan hastane kalacak. Tarihi dokusu ile beraber hizmet verecek” ifadelerini kullandı.

Bursa’da dev sağlık kompleksi hızla yükseliyor

Osmangazi Emek’e Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapılacak

Ağız ve Diş Sağlığı merkezleri hakkında bilgiler de veren Yavuzyılmaz, “Şu an Duaçınarı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Bursa Ağız Diş Sağlığı Merkezi ve Nilüfer Ağız Diş Sağlığı Merkezi hizmetlerini sürdürüyor. Şuanda Osmangazi ilçesi Emek Mahallesi’nde, 14 dönümlük arazinin tüm işlerini tamamladık. Projesi de yarıyı geçti. 150 ünitlik ağız diş sağlığı merkezi yapacağız. Yatırım planlarında var. Yakın zamanda ihalesi olacak. Bir diğeri Yıldırım’daki eski fakültenin yeri. Şu an da boş alan. Orada 16 dönüm bir arazi kalıyor orada 150 yatak yatırım planlanıyor” dedi.

Aile sağlığı merkezleri açılmaya devam edecek

Bursa’da çok sayıda yeni aile sağlığı merkezini yaşama geçirdiklerini hatırlatan Doktor Yavuzyılmaz, “Gerek hayırsever, gerek kamu gerekse belediyelerin katkılarıyla açıldı. Sağlıklı Yaşam Merkezi, Göçmen Sağlığı Merkezi yaptık. Avrupa Birliği fonları ile beraber yürüttüğümüz projelerimiz var. En son Ankara’dan bir heyet geldi. 3 adet daha yerin onaylanmasını yaptık. Fonda biraz daha olanak bulursak dördüncüyü de katacağız. Bir tanesi İnegöl, diğeri Osmangazi Demirtaş, biri de Yıldırım’da olacak. Hem aile sağlığı, hem göçmen sağlığı merkezleri olarak hizmet verecek. İçlerinde 12 hekimin ve öbür ekipmanların olacağı merkezler olacak. Pandemi sürecinde Bursa’da yatırım süreçleri de devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bursa’da dev sağlık kompleksi hızla yükseliyor

Zübeyde Hanım Doğumevi arazisi İl Sağlık Müdürlüğü olacak

Son olarak yıkılan Zübeyde Hanım Doğumevi ‘nin de Bursa İl Sağlık Müdürlüğü hizmet binası olarak planlandığını anlatan Yavuzyılmaz, “Bizim Ataevler’de kiralık bir yerimiz vardı. Biz geldiğimizde orayı boşalttık. Oranın kirası 160 bin liraydı. Ama kendimize ait yerde sıkıntımız var. Şu an Fomara’da bir yerimiz var. Bize devredildi ama 50 senelik bir bina. Mevcut bina depremselliği olmayan bir yapı. Şu an dağınık bir yapımız var. Biz müdürlüğü tek çatı altına toplamak istiyoruz. Mevcut binalar depreme dayanıklı değil ve hizmete uygun olmayan alanlar. 160 bin TL kira ile durmaktansa risk ve koşulları biraz zorlayıp kendi olanaklarımızla çözelim istedik. Bizim Bursa’ya yakışır bir sağlık müdürlüğüne ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.