Bursa’da Bizans döneminden kalma 1500 senelik mezar çıktı!

Bursa’nın tarihi şehri İznik’te bir yol çalışmasında 1500 senelik mezarlar ve insan kemikleri bulundu. Müze Müdürlüğü yerin sit alanı ilan edilmesi için çalışmalar başlattı.
Takip et
Bursa’da Bizans döneminden kalma 1500 senelik mezar çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

UNESCO geçici miras listesinde bulunan ve çıkarılan lahitler ile dünyanın gündemine oturan İznik’te çevre yolu üstünde yol çalışmalarında tarihi mezarlar ve insan kemikleri çıktı. Şantiye yetkilileri Müze Müdürlüğüne haber verdi. Arkeolog ve uzmanlar çalışmaları durdurdu. İncelemede mezarların Bizans dönemine ait 1500 senelik çatkı mezar (desenli tuğla mezar) olduğu öğrenildi. İznik Müze Müdürlüğü yetkilileri alanın 1. derecede sit alanı olması için çalışmaları başlattı. Alanda çok sayıda lahitin olduğu öngörülüyor.

NEKROPOL ALANI

Roma ve Bizans Tarihi ile ilgilenen nakkaş Yalçın Öztürk, “İznik arkeolojik olarak çok zengin bir bölge. Bitinya’dan bugüne kadar gelen eserler. Şu anda bu bölgede yol çalışması var. Bu bölge nekropol alanı olduğu biliniyor. İş makinesi sonucunda bu tarih gün yüzüne çıktı. Acilen koruma altına alınması gerekir” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.