Bursa İnegöl’de minare var cami yok!

Bursa’nın İnegöl ilçesi Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan camisiz minare görenleri hayrete düşürüyor. Mahallenin muhtarı Suat Karakaya caminin 2000 senesinde yıkıldığını, minaresine sağlam olduğu için dokunmadıklarını belirtti.
Takip et
Bursa İnegöl’de minare var cami yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı kırsal Hasanpaşa Mahallesi’nde, 1868’de yapılan Hasanpaşa Camii, seneler içinde tahrip olması neticesi 2000 senesinde yıkıldı. Mahallelinin tepkisi üstüne ise sağlam olan minare yıkılmadı. Bir süre sonra aynı adla başka cami, mahallenin farklı noktasına inşa edildi. Yıkılmayan minare ise mahallenin sembolü haline geldi. Camisiz minare, bölgeye gelen ziyaretçilerin de alakasını çekiyor.

Bursa İnegöl’de minare var cami yok!

Minareyi yıkmak istemedik, onarılmasını istiyoruz

Hasanpaşa Mahallesi Muhtarı Suat Karakaya, mahallelerinin 160 sene önce Gürcistan’ın Batum bölgesinden göç edenler tarafından kurulduğunu ve göç ile beraber nüfus artışından dolayı bu camiyi yaptıklarını kaydetti. Muhtar Karakaya şunları belirtti: “2000 senesine gelindiğinde cami yıkılmaya yüz tutmuştu. Mahalle sakinleri olarak farklı bir noktaya yeni cami yaptık. Yıkılmaya yüz tutan camimizi ise yıktık. Minare oldukça sağlamdı, yıkmaya kıyamadık, bıraktık. Bu da enteresan bir görünüm kazandırdı mahallemize. Minare, mahallemizin sembolü haline geldi. Gelen giden minarenin fotoğrafını çekiyor. 20 senedir yıkmaya kıyamadığımız minaremize belediye tarafından bakım yapılmasını, bir de büyük bir saat konulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.