adplus-dvertising

Burs dolandırıcılarına dikkat! Gençleri hedef alıyorlar

Yeni eğitim öğretim senesi öncesinde tercih dönemlerinin sonrasında burs ve konaklama gibi müracaatlar yapılmaya başlanıyor. Fakat öğrencilerin bu müracaatları yaparken siber suçlulara dikkat etmesi gerekiyor.
Takip et
Burs dolandırıcılarına dikkat! Gençleri hedef alıyorlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Erzincan Emniyet Müdürlüğünce, üniversite öğrencilerine ya da gençlere yönelik sahte iş yahut burs ilanlarına, sahte ilanlarla kimlik/bankacılık bilgilerini elde etmeyi amaçlayan ya da esassız vaatlerle ödeme/ön ödeme talep eden dolandırıcılara karşı dikkatli olunması gerektiği söylenerek uyarıda bulunuldu.

Özellikle yeni eğitim öğretim senesi öncesinde öğrencilerin tercih döneminde dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Tercih dönemi ardından gerçekleşen yerleştirmelerle beraber kalacak yer ve burs gibi konularda araştırma yapılıyor. Öğrenciler bu incelemeleri yaparken siber suçlulara dikkat etmeli.

Okul tanıtımlarının yanı sıra burs ve konaklama olanaklarını araştıran gençler dikkatli olmalı. Siber suçlular hedefine ulaşabilmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışır. Gündemi ve hedef kitlesinin beklentilerini yakından takip ederek tuzağına düşürebileceği kurbanlarının alakasını çekebilecek konuları araştırır. Bu ara sıra sahte bir iş ya da arkadaşlık teklifi bile olabilir. Gençleri kandırmaya yönelik olarak kullanılan dolandırıcılık taktiklerinden en çok kullanılanlar şöyle sıralandı;

Burs dolandırıcılığı

Dolandırıcılar, çeşitli biçimlerde hileli burslar yaratarak maddi yardım arayan öğrencileri avlamaya çalışırlar.

İstihdam dolandırıcılığı

Genç iş arayanları hedeflemek için siber suçlular, genellikle gerçek olamayacak kadar iyi görünen hileli istihdam teklifleri yaratır. Dolandırıcılar meşru iş arama platformlarında sahte iş ilanları yayımlayarak ve genellikle evden çalışmaya ve yüklü bir maaş almaya imkân veren pozisyonlar sunarlar. Maksat, daha sonra kurbanlarının adlarına banka hesapları açmak yahut kimliklerini sahte belgeler yaratmak için kullanmak gibi çeşitli yasadışı faaliyetlerde kullanılacak kişisel bilgileri edinmektir. Bunun dışında aracı kurum olduklarını belirterek belli bir ücret de talep edebilirler.

Sosyal medya dolandırıcılıkları

Sosyal medya çoğu genç için dijital oyun alanı olduğundan, girişimci dolandırıcılar onları, zamanlarının çoğunu geçirdikleri yerde hedeflemeye çalışırlar. Sosyal medya dolandırıcılığı çeşitli biçim ve boyutlarda olabilir. Ünlülerle alakalı şok edici başlıkları olan kısa makalelere bağlantılar gibi görünür. Fakat, bu şekilde bir bağlantıya tıklayınca, kötü maksatlı bir web sitesine yönlendirilirsiniz. Dolandırıcılar kurbanlarıyla yarışmalara yahut çekilişlere katılma teklifleri içeren mesajlar aracılığıyla doğrudan iletişime geçebilirler, fakat gene de paylaşılan bağlantı, gençleri cihazlarını zararlı yazılımlarla istila edecek yahut hassas bilgilerini onlardan almaya çalışacak hileli bir web sitesine yönlendirecektir.

İndirimli lüks ürünler

İnternette artan bir başka yaygın aldatmaca ise, sosyal medyada yayımlanan sahte reklamlarla, komik derecede düşük fiyatlarla lüks ürün satışı tekliflerine yönlendiren içeriklerdir. Dolandırıcılar, tekliflerini gençlere cazip hale getirmek için, çok pahalı olan sınırlı sayıda spor ayakkabılar, normal bir maaş yahut yarı zamanlı çalışan birinin karşılayamayacağı kadar pahalı olan markalardan giysiler yahut çevrimiçi sahte Ray-Ban mağazaları gibi onlara hitap edecek markalar ve ürünler sunmaya çalışırlar. Bu hile, bu ürünlerin geniş bir yelpazesini sunan sahte bir e-ticaret sitesi oluşturmaktan ibarettir; fakat, satın alma işleminden sonra, size ya bir sahte ürün gönderirler ya da hiç bir şey göndermezler. Ve en kötü senaryoda, kredi kartı bilgilerinizi paylaştıysanız, siber suçlular bu bilgileri kullanarak kartınızdan izinsiz harcamalar yapacaktır.

Gençleri hedef alan bu dolandırıcılık taktiklerine maruz kalmamak için şu önerilerde bulundu;

Cazip görünen bir iş teklifine rastlarsanız, fakat bundan şüphe duyuyorsanız, şüpheli bir şey olup olmadığını görmek için firmayla alakalı hızlı bir web araması yapın. Öte Yandan, kişisel bilgilerinizi sadece işe alındıktan sonra, maaşınızı alabilmek için paylaşmanız gerekeceğini unutmayın.

Benzer tavsiyeler burslar için de geçerlidir. Eğer bir burs arıyorsanız, bir web araması yaparak ve hatta doğrudan ofisleriyle iletişime geçerek bursu sunan kuruluşun meşru olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Kesinlikle ve kesinlikle “işlem” ya da “avans” ücreti gibi ödemeler yapmayın.

İnternetin altın kuralını unutmayın: “Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, o zaman muhtemelen gerçek değildir”. Yani, komik fiyatlı bir çift sınırlı sayıda üretilmiş Jordan’a rastlarsanız, bu asla bir aldatmacadır. Hâlâ ilginizi çekiyorsa, satıcıyla alakalı kötü bir şey olup olmadığını görmek için internette onları araştırın.

Tanımadığınız birinden istenmeyen bir mesaj alırsanız ve bu mesaj özellikle şüpheli bir teklif yahut bağlantı içeriyorsa gözünüzü açık tutmalısınız. Her vaziyette, yapılacak en iyi şey mesajı görmezden gelmektir ve tanımadığınız kişilerden gelen bağlantılara tıklamamalısınız.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.