adplus-dvertising

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Türkiye çıkışlı bir DeFi projesi olan BurgerSwap kurulduktan sonraki birkaç gün içerisinde yüz milyonlarca dolarlık likidite elde etti. Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun da gözünden kaçmayan BurgerSwap (BURGER) nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? SushiSwap’tan farkı ne? BurgerSwap’ın geliştiricileri Türk mü?
Takip et
Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışan bir protokoldür. BSC üzerinde çıkarılan tokenları takas etmenize ve bu merkeziyetsiz piyasalara likidite sunma karşılığında ödüller kazanmanıza imkan tanır.

Uniswap ve SushiSwap gibi benzer DeFi projelerinin aksine BurgerSwap’ta standart Likidite Sağlayıcı (LP) tokenları bulunmaz. Bunun yerine, mevcut çiftler için likidite sunan herkes havuzdaki paylarını temsil eden BURGER tokenları alır.

BurgerSwap (BURGER) Nedir?

BurgerSwap, Binance Smart Chain (BSC) üzerinde inşa edilmiş bir DeFi protokolüdür. BurgerSwap, otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanan bir merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak çalışır. PancakeSwap, BakerySwap ve diğer protokollere benzer şekilde, kullanıcıların likidite sunarak token kazanmasına imkan tanır.

Burger Coin, Burger Swap; uniswap ve sushiswap ın binance smart chain üzerinde geliştirilmiş bep20 destekli DEFI projesidir. Bir bakıma elimizdeki token ve coinlerle alım satım yapan kişilere likidite sağlayarak burger coin kazanabiliriz.

Uniswap’in son zamanlarda merkezi olmayan finans ve otomatikleştirilmiş piyasa yapımında devrim yaratması, hatta Eylül ayı başlarında günlük işlem hacminde Coinbase’i geçmesi şaşırtıcı. Ama tüm bunların bir bedeli vardı. Gaz ücretleri tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve sıradan tüccarın ERC20 akıllı sözleşme tabanlı DeFi uygulamalarına ve yönetişimine katılmasını neredeyse imkansız hale getirdi.

Binance’in DeFi projeleri için 100 milyon dolar fon ayırdığını duyurmasının ardından Binance Smart Chain tabanlı yeni bir DeFi projesinin duyurusu yapıldı: BurgerSwap. SushiSwap’e rakip olarak geliştirilen bu platform, piyasaya 10 Eylül’de giriş yapmış olmasına rağmen birkaç gün içerisinde yüz milyonlarca dolarlık likidite elde etti. BurgerSwap 23-24 Eylül tarihleri arasındaki 24 saatlik dilim içerisinde 377 bin Binance Coin değerinde hacim elde etti. Platformdaki toplam likidite ise 1.4 milyon BNB’ye denk.

BurgerSwap’in bu başarısı kripto para takipçilerinin gözünden kaçmadı. Gerek yerli gerek yabancı kripto para takipçileri BurgerSwap hakkında araştırma yapmaya başlamışken bu isimlerin arasında Binance CEO’su Changpeng Zhao da yer aldı. Zhao BurgerSwap ile ilgili yaptığı incelemeler sonucunda bu projenin Türkiyeli araştırmacılar tarafından geliştirildiğini fark etti. Zhao’nun bununla ilgili paylaştığı tweet gözlerin BurgerSwap’e dönmesine yol açtı.

Changpeng Zhao BurgerSwap ile ilgili bu açıklamayı yaptıktan iki hafta sonra borsadan yeni bir açıklama geldi. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, 24 Eylül TSİ 14:00’ten itibaren BURGER tokenını borsa bünyesindeki Innovation Zone’a ekleyeceğini duyurdu. Binance kullanıcıları bu doğrultuda BURGER/BNB paritesi ile işlem yapabilecekler.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

BurgerSwap Nasıl İşler?

BurgerSwap kullanıcıları borsaya tıpkı Uniswap gibi platformlarda olduğu gibi likidite sağlayabilirler. Borsanın arayüzüne genel bir bakış atan kullanıcılar karşılarına swap, pool ve governance olmak üzere üç farklı sekmenin çıktığını görebilmektedirler. MetaMask cüzdanını BurgerSwap’e bağlayan yatırımcılar bu arayüz üzerinden likidite havuzuna katılabilmekte ve BURGER kaza(na)bilmektedirler.

BURGER tokenlarının blokları bu likidite sayesinde kazılır ve kazılan her bir blokla 40 yeni BURGER tokenı üretilir. BURGER sahipleri blok başına düşen token miktarını değiştirmek için bir oylama düzenleyebilirler. Fakat BurgerSwap ekibi BURGER üretiminin dengede tutulabilmesi adına üst limit olarak 120, alt limit olarak ise 1 BURGER’lık bir kısıtlama getirdi.

Kullanıcılar borsada yer alan her tokenı BURGER paritesi ile alıp-satabilecekler. BurgerSwap’in ‘varsayılan’ olarak belirlediği bir diğer kripto para birimi ise Binance Coin’dir. Ortada bir likidite havuzu olduğu için kullanıcılar borsaya istedikleri pariteyi ekleyebilecekler. Fakat BURGER madenciliği yapabilmek için Binance Coin veya BURGER kullanmak şarttır.

BurgerSwap ekibi bu BURGER tokenlarının pre-mined (önceden kazılmış) olmadığını belirtiyor. Ayrıca projenin kurucusu olan Burger King’in yüklü miktarda token satışı yapmayacağı vadediliyor. Peki kurucu ekip nasıl para kazanıyor? Yanıt; elbette, işlem ücretlerinde gizli. BurgerSwap’te yapılan işlemlerden kesilen hizmet bedelinin %10’u kurucu ekibin hesabına aktarılıyor. BURGER tokenın kısıtlı bir arzı olmasa da kurucu ekibin payına düşen token miktarı hep orantılı bir şekilde değişecek.

BurgerSwap nasıl kullanılır?

BurgerSwap’ta birçok BEP-20 tokenı (yani BSC üzerinde çalışan kripto varlıkları) takas edebilirsiniz. Mevcut çiftlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.
Örneğin BNB karşılığında BURGER almak istiyorsanız, Swap (Takas) sekmesine gidebilir, takas etmek istediğiniz BNB miktarını girebilir ve Swap (Takas Et) düğmesine tıklayabilirsiniz.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Tokenları takas etmeden önce Fiyat Etkisini (Price Impact), İşlem Ücretini (Transaction fee) ve diğer ayrıntıları kontrol ettiğinizden emin olun.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Burger Swap (BURGER) Fiyatı

Burger Swap bugünkü fiyatı ₺52,85 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺3.886.239.533 TRY. Burger Swap son 24 saatte yüzde düştü. Anlık CoinMarketCap sıralaması #493, piyasa değeri ₺623.478.342 TRY. Dolaşımdaki arz 12.064.980 BURGER coin ve maksimum seviyede. 21.000.000 BURGER coin.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Kripto Grafiği

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Burger Swap 30 günlük fiyat analizi

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve YorumlarBurger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

SushiSwap’tan farkı ne?

SushiSwap’in fikri biraz ilginç olsa da proje, şeffaflık sorunu nedeniyle DeFi projelerinde büyük bir güven kaybına neden oldu. Hepinizin Sushi’nin nasıl çalıştığına biraz aşina olduğunuzu varsayıyoruz, ancak bazılarımızın işleri farklı bir şekilde yapacağına inanıyoruz.

BurgerSwap protokolü, yaklaşık 400 milyon dolarlık likiditeye sahip olduğundan, kullanıcılar BURGER tokenlerini şimdiden toplayabilir. Bununla birlikte, kod, uzman dış taraflarca değil, yalnızca ekip tarafından denetlenebilir.

BurgerSwap’ın temel farklılıklardan biri, protokol Binance Akıllı Zincir üzerinde olduğundan dolayı tüm BURGER tokenleri ETH yerine BNB çiftine sahip. Madencilik ödülü için, her bir varlığın aynı zamanda o varlığın likiditesinin en az %1’ini oluşturan bir BURGER çiftine sahip olması gerekiyor. Kullanıcılar %1’lik oranı değiştirmek için oy kullanabilirler.

SushiSwap projesinin ve benzer projelerin büyük bir kusuru, topluluk ve yönetişimi gerçekten önemsememeleridir. Likidite sağlayıcıları için teşvikler ve stake etme ödülleri düşüktür ve protokolün demokratik olmayan şekilde oluşturulmasından dolayı bu değişmeyecektir.

BURGER Kim Tarafından Geliştirilmiştir?

BurgerSwap geliştiricileri Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Çin ve Türkiye gibi ülkelerde ikamet etmektedirler. BurgerSwap’in belli bir ölçüye kadar Türkiye çıkışlı olduğu söylenebilse de ekip üyelerinin tam olarak kimler olduğu henüz bilinmemektedir. Ancak BurgerSwap, bu isimlerin “kısa süre içerisinde açıklanacağını” vadetmektedir. Bu doğrultuda BurgerSwap ekibinin SushiSwap’in kurucusu Chef Nomi gibi isimlerin aksine anonim olmak gibi bir niyetinin olmadığı söylenebilmektedir.

BurgerSwap’ın Geliştiricileri Türk mü?

BurgerSwap geliştiricileri yaptıkları açıklamada SushiSwap gibi anonim kalmak istemediklerini ifade etti. Ekipte 3 önemli figür gözüküyor; ERC-2917’yi geliştiren Tony Carson, Dr. Mehmet Sabir Kiraz ve Dr. Süleyman Kardaş.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Bu protokol Uniswap gibi platformlardaki staking ödüllerinin hesaplanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu gibi özel çalışmalardan ve Uniswap gibi projelerden etkilenen BurgerSwap, “orijinal” bir kod geliştirmiştir.

Ekibi incelediğimizde çoğunluğunu Türklerin oluşturduğunu görüyoruz. Bu belki de blockchain ekosisteminde Türkler tarafından geliştirilmiş en önemli projelerden biri olacak.

Binance CEO’su Zhao da attığı tweette, ekibin arkasında Türk blockchain araştırmacıları olduğunu belirtti.

Türk araştırmacıların projenin sadece ERC-2917 implementasyonunu yazdıkları, BurgerSwap platformunun ise bu teklif üzerine kurulduğu biliniyor.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

BurgerSwap Ne Gibi Avantajlar Sunar?

BurgerSwap ekibi bu projeyi “demokratikleştirilmiş bir otomatik piyasa yapıcı (AMM)” olarak tanımlamaktadır. Binance Smart Chain tabanlı bir DeFi projesi olan BurgerSwap; bu haliyle SushiSwap’i anımsatmaktadır. Kullanıcılar bu borsa üstünden likidite havuzuna katkıda bulunabilmekte, bu sayede BurgerSwap’in kendi tokenı olan BURGER tokenını kazanabilmektedir.

Bu proje ile ilgili hazırlanmış blog gönderilerine göre BurgerSwap’i diğer DeFi projelerinden (özellikle ‘gıda’ odaklı DeFi projelerinden) ayrı kılan birkaç farklı özellik var. Bunları BurgerSwap ekibi tarafından yapılan açıklamalar ışığında şöyle sıralayabiliriz:

Daha demokratik

BurgerSwap, çoğu DeFi projesinin yeteri kadar demokratik olmadığını öne sürmektedir. Ekibin iddiası, BurgerSwap ağındaki yönetim sürecinin çok daha kullanıcı odaklı bir şekilde ilerleyeceği yönündedir. BurgerSwap kullanıcıları bu doğrultuda işlem ücretlerine, staking ödüllerine, maden hızına dair söz sahibi olabilmektedir. Bu konulara yönelik düzenlenen oylamalara katılan kişilere belli bir miktarda staking ödülü de verilmektedir.

Daha az cep yakıyor

Ethereum ağında işlem yapmak, yoğun DeFi kullanımı nedeniyle hiç olmadığı kadar maliyetli hale geldi. Binance Smart Chain tabanlı olan BurgerSwap ise kullanıcılara daha düşük ücretlerle daha hızlı işlemler yapabilmeyi vadetmektedir.

Kullanıcı dostu

BurgerSwap; dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in kullanıcı kitlesine güvenmektedir. Bu kullanıcıları kendisine çekmeye çalışan BurgerSwap, Ethereum Virtual Machine ile uyumlu bir şekilde çalıştığı için kullanım kolaylığı sunmaktadır. Bu da BurgerSwap’e geçiş yapmayı düşünen kullanıcıların ve geliştiricilerin işini kolaylaştırmaktadır.

BURGER farm etmek

BurgerSwap; BURGER, USDT ve BNB ödülleri sunar. Kullanıcılar tokenları iki farklı yoldan farm edebilir: likidite sunarak ve yönetişime katılarak.

BurgerSwap’a likidite sunan herkes, havuzdaki payıyla orantılı olarak BURGER tokenı alır. Likidite sunmaya devam ettikleri sürece, ödül almaya devam edebilirler.

Kasım 2020 itibarıyla BurgerSwap, tüm çiftlerden %0,3 işlem ücreti alır ve bu ücretin bir kısmı likidite sağlayıcılara gider. Likidite sağlayıcılar, her bir yeni blokla oluşturulan BURGER’lardan da bir pay alır.

Kullanıcılar bunun yerine, oylama sistemi aracılığıyla proje yönetişimine katılarak da ödül alabilir.

Buna ek olarak BurgerSwap, işlem ücretlerinden elde edilen BURGER’ların belirli bir kısmını yok eden bir yakım mekanizmasına da sahiptir.

Özetle, ödül dağıtım oranları şu şekildedir:

Ödüllerin %40’ı platforma likidite sunanlara gider.
Ödüllerin %30’u yönetişim/oylamaya katılanlara gider.
Ödüllerin %30’u yakılarak kalıcı olarak yok edilir.
Bu oranlar, yeni kullanıcılardan gelen öneri ve oylamalara bağlı olarak değişebilir.

Kendi Burgerlerini Üretme Nasıl Yapılır? Burgerswap Bilinmesi Gerekenler

BurgerSwap, Binance Akıllı Zincir üzerine kurulduğundan, tüm tokenler BNB çiftlerine sahip olacaktır.

İşlem ücretleri

İşlem ücretleri ilk gün% 0,3 olarak belirlenmiştir. Tüm işlem ücretleri BURGER’e dönüştürülerek yönetişim havuzuna gönderilir. İşlem ücretlerinden payınızı talep etmeye uygun olmak için şunları yapmalısınız:

BURGER tokenlerini yatırın ve Oylamaya katılın (haftada bir)

% 0,3 işlem ücreti otomatik olarak BURGER jetonlarına aktarılacak ve yönetişim sözleşmesine aktarılacaktır. Yeni bir teklif oluşturulduğunda, BURGER tokenlerinin toplam bakiyesi oluşturulan teklif sözleşmesine aktarılacak ve bu teklifin oylamasına katılan tüm kullanıcılar teklif sona erdikten sonra ödül havuzunda paylaşacak.

Örneğin:
Borsanın kullanımı nedeniyle, yönetişim sözleşmesi 100 BURGER jetonu biriktirdi. Yeni bir teklif oluşturulduğunda, yönetişim sözleşmesinin bakiyesi teklif sözleşmesine aktarılır. BURGER tokenlerini hisseden tüm kullanıcılar teklife oy verebilir.

Teklif sona erdiğinde, toplam 100 BURGER ödül havuzu oylamaya katılan tüm kullanıcılar arasında paylaştırılır.

Teklif kabul edilirse, teklifi oluşturan kişi fazladan BURGER ödülü alır.

Listeleme ve listeden
BurgerSwap projesi yeterince geliştikten sonra, borsa listeleme ücretleri ve oylama da olsa her yeni listenin topluluk tarafından onaylanması gereken bir onay sistemi uygulayacaktır.

Dolandırıcılık projelerini dışarıda tutmak için, jetonların kaldırılması için bir oylama mekanizması da geçerli olacaktır.

Tüm listeleme ücretleri havuza eklenecek ve haftada en az bir kez oy kullanan BURGER sahipleri ile paylaşılacaktır.

Oylama süresi varsayılan olarak 1 güne ayarlanmıştır ve oylama ile maksimum 7 güne değiştirilebilir.

Madencilik ödülleri

Bir uygulamanın büyümesi için benimseme anahtarıdır. Kullanıcı teşvikleri, token sahiplerine ve madencilere adil bir dağıtım sağlamak ve böylece protokolün sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için oylama yoluyla hızlandırılabilir veya yavaşlatılabilir.

Ethereum ve diğer büyük halka açık zincirler yerine Binance Akıllı Zinciri seçmenin bazı bariz nedenleri var.

Hız ve alım satım ücretleri: Ethereum Gaz fiyatları, işlem hızını kabul edilemez seviyelere çekerek absürd seviyelere çıkarken, Binance Akıllı Zincir, 3 saniyelik blok süresiyle 1 sent kadar düşük sabit ultra düşük işlem ücretleri uyguluyor.

Kullanım oranı: Binance, en büyük kripto para ekosistemlerinden birini kurdu ve DeFi’ye girmeye hazırlanıyor. BurgerSwap, DeFi ve yönetişime katılmak isteyen geniş bir Binance kullanıcı kitlesine hitap edecek.

Kullanım kolaylığı: Binance Smart Chain, Solidity geliştiricilerinin neredeyse hiç sürtünme olmadan yeni zincire geçmesine olanak tanıyan Ethereum Sanal Makine uyumlu bir ortamla birlikte gelir.

MetaMask’i BurgerSwap’a bağlamak

MetaMask cüzdanınızı BurgerSwap’a bağlamadan önce cüzdanı Binance Smart Chain’e bağlamanız gerekir.

Daha sonra BurgerSwap ana sayfasına (https://burgerswap.org) gidin. “Connect Wallet” (Cüzdanı Bağla) düğmesine tıklayın. Mainnet Ethereum ağından Binance Smart Chain’e geçtiğinize emin olun.

Cüzdanınızı bağladıktan sonra BurgerSwap ürünlerini görebilir (Takas, Havuz, Yönetişim, Köprü vb.) ve bu ürünler arasında geçiş yapabilirsiniz.

BurgerSwap Havuzuna nasıl likidite eklenir?

Tüm kullanıcılar, BurgerSwap platformuna likidite sunabilir (token ekleyebilir). Bu tokenlar, yeni bir likidite havuzu yaratmak ya da mevcut havuzlara ekleme yapmak için kullanılabilir.

Likidite sunmak için Pool (Havuz) sekmesine gidin, “Add Liquidity”ye (Likidite Ekle) tıklayın ve token çiftini seçin. Havuza likidite eklemeden önce Approve (Onayla) düğmesine basmanız ve bir blockchain işlemi yapmanız gerektiğini unutmayın. Bu işlem, tokenlarınızın BurgerSwap sözleşmeleri tarafından kullanılmasını mümkün hale getirir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından likidite ekleme sürecine devam edebilirsiniz.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

Bir havuza likidite eklediğinizde, bu havuzdaki payınız nispetinde BURGER tokenları alırsınız.

BurgerSwap Yönetişimi

BurgerSwap Governance (Yönetişim) sekmesinden BURGER tokenlarınızı stake edebilirsiniz. Yeni yönetişim önerileri sunmak ya da mevcut önerileri oylamak için BURGER stake etmeniz gereklidir.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

BurgerSwap Çapraz Zincir Köprüsü

BurgerSwap, BSC üzerinde çalıştığı için yalnızca BEP-20 tokenlarını kullanarak alım satım yapabilir ya da likidite sunabilirsiniz. Fakat BurgerSwap, tüm ERC-20 tokenlarını wrapped BEP-20 versiyonlarına (bToken’lar) çevirmenize imkan tanıyan bir Çapraz Zincir Köprüsü hizmeti sunar. Bu süreç, Ethereum üzerinde tokenlaştırılmış Bitcoin’lerin yaratılmasına benzerdir, fakat burada çevrim ERC-20 ve BEP-20 tokenları arasında yapılır.

Burger Swap (BURGER) Nedir? Burger Coin Türkler mi Yaptı? Burger Üretimi ve Yorumlar

BurgerSwap borsasının BTC, ETH, BCH ve XRP gibi yerel BSC tokenları olmayan birçok varlığı içerdiğini muhtemelen fark etmişsinizdir. Bu tokenlar, ya Köprü (bToken’lar) ya da Binance çekimleri aracılığıyla BEP-20 tokenlarına çevrildikleri için yalnızca BSC ağı üzerinde alınıp satılabilir.

Süreç içinde MetaMask ağınız olarak Ethereum ve BSC blockchaini arasında geçiş yapmanız gerekebileceğini lütfen unutmayın. Ayrıca bTokenlar, yalnızca bu tokenların BNB ve BURGER çiftlerine (bToken/BNB ve bToken/BURGER) yeteri kadar likidite sunulmuş olması durumunda alınıp satılabilir. Bir işlemi onaylamadan önce Fiyat Etkisini dikkate almanız işte bu yüzden önemlidir. Düşük likiditeye sahip işlem çiftleri, alım satımlarınızda muhtemelen yüksek miktarda fiyat kayması yaratacaktır.

BurgerSwap Güvenli midir?

Akıllı kontratın ilk versiyonunu, blockchain güvenlik şirketi Beosin tarafından Eylül 2020’de denetlenmiştir. Kasım 2020 itibarıyla, BurgerSwap’a yönelik herhangi bir sorun raporlanmamıştır.

Fakat akıllı kontratlara para yatırmak, kod denetimi sırasında fark edilmemiş hatalar olabileceğinden her zaman için risklidir. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha yüksek bir tutarı hiçbir zaman yatırmamanız gerekir.

BurgerSwap’te LP token bulunmadığından likiditenin başka herhangi bir protokole taşınması riski yoktur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.