Burdur’da deprem bekleniyor! “Risk büyük, hazırlıklı olmaz lazım”

Burdur’da peş peşe yaşanan depremlerin sonrasında Prof. Dr. Naci Görür, “Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak gerekir” açıklamasını yaptı.
Takip et
Burdur’da deprem bekleniyor! “Risk büyük, hazırlıklı olmaz lazım”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Burdur’da sabah saatlerinde Bucak ilçesi merkezli yaşanan 4.2 büyüklüğündeki depremin sonrasında akşam saatlerine kadar en büyüğü 3.1 olan artçı depremler devam etti.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, bölgedeki hareketlilikle hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

“BURDUR ÇEVRESİ HAREKETLİ”

“Burdur çevresi hareketli” diyen Görür, “Akyayla’da 4,2 ve daha sonra da Kestel ve Kapaklı’da daha küçük ve muhtemelen artçı olan depremler oldu. Bu depremler Fethiye-Burdur Fay Zonunun D-GD’daki graben sistemi içerisinde” bilgisini verdi.

1914 senesinde Burdur’da yaşanan 7.0 büyüklüğündeki depremle alakalı de bilgilendirmede bulunan Görür, şunları belirtti:

“Bugünkü deprem de o yörede olduğu için kısa bir bilgi vereceğim. 1914 depremi Fethiye-Burdur Fay zonunda oldu. Büyüklüğü 7,0’diydi. Yörede kimi yerler depremi IX şiddetinde hissetti. Burdur ve Isparta’da. büyük hasar olmuş, toplam 2 bin 344 insan ölmüş, 17 bin ev yıkılmıştır. Görüldüğü gibi Fethiye-Burdur zonu tehlikeli bir yerdir. Ciddi “risk yönetimi” yapılarak hazırlıklı olmak gerekir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.