Burası İstanbul’un Göbeği! Kazdıkları Yerden Tarih Fışkırıyor

Haydarpaşa Garı'nda yapılan arkeolojik kazılarda bin 500 yıllık iskeletler ve kilise kalıntısı bulundu. Arkeologların vurduğu her kazmada ise topraktan sikke çıkıyor.

Marmaray kazıları sırasında bulunan tarihi kalıntılar Haydarpaşa Garı ve çevresinde arkeolojik çalışmalar yapılmasını sağlamıştı. Bir yılı aşkındır süren çalışmalarda her gün yeni bir tarihi kalıntı ortaya çıktı. Son olarak toprağın altında bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen insan iskeletleri bulundu.


Geçtiğimiz sene Mayıs ayında başlatılan ve büyük bir titizlikle devam ettirilen çalışmalarda 400 işçinin yanı sıra 17 arkeolog ve 3 müze uzmanı görev alıyor. ‘Körler ülkesi’ diye adlandırılan Khalkedon’a ait binlerce kalıntının bulunduğu çalışmalarda tarihi 5. yüzyıla dayanan bir kilisenin kalıntılarına ulaşılmıştı. Bugün ise bin 500 yıllık olduğu değerlendirilen insan iskeletleri bulundu. Çalışmalarda 6 binden fazla da bronz sikke bulundu.

OSMANLI KALINTILARI DA BULUNDU

Çalışmalarda bulunan uzmanlara göre kazıların derinleşmesinin ardından bulunabilecek kalıntılar helenistik çağa kadar uzanabilir. Milattan önce 4. yüzyıla kadar uzanması beklenen çalışmaları çevredeki vatandaşlar da meraklı gözlerle takip etmeye çalışıyor. Yakınlardaki bir başka alanda ise Osmanlı dönemine ait kalıntılar bulundu. Uzmanlara göre kalıntılar 3. Murat dönemine kadar uzanıyor ve 12 yıl süren İran seferinde askerlerin konaklaması için yapılan bir ordugah bu bölgede bulunuyor.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı