adplus-dvertising

Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, 4-11 Haziran’da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulda aday olmadığını açıkladı.
Takip et
Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, Nef Stadyumu’nda düzenlediği basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasının başında 4-11 Haziran’da yapılacak olağanüstü seçimli genel kurulda adaylık konusuna açıklık getirerek başlayan Elmas, “Ümit ediyorum Galatasaray başkan olarak son çıkışım. 30 Nisan’daki seçimde aday değildim. 11 Nisan’da yapılacak seçim için de aday değilim” diyerek konuştu.

Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’

30 Nisan’da yapılan olağanüstü divan kurulu toplantısında gelen eleştirilere yanıt veren Başkan Elmas, “Galatasaray değerlerine yakışmayan ve organize biçimde yapılan divan kurulu ile alakalı, oradaki söylemlerde bulunanlarla alakalı yanıt vermek istiyorum. Biz aday olurken, zor bir dönemde olduğumuzu söyledik. Bunun bir iktidar mücadelesi olmadığını, Galatasaray mücadelesi olduğunu dile getirdik. Bu dönemde Çok ciddi Galatasaray’ın geleceğini etkileyecek hamleler yaptık. Özellikle duyulmayan ve duyulması istenmeyen konular var. Birincisi Galatasaray’ın mali açıdan düzlüğe çıkması ve mali, yönetsel açısından kurumsal olarak mühim hamleler oldu. Geldiğimizde 50 milyon Euro olarak futbol takım maliyetini bu sezon başında 27 milyon Euro’ya indirdik. Kiralık oyunculardan çıkarak Galatasaray’ın geleceğine yatırım yaptık. 85 milyon TL vadesi geçmiş borç ödedik. Bunlar 6 ayda yapılanlar. 27 milyon TL vadesi geçmiş borçlardan indirim aldık. Açılan davalarda 16.2 milyon TL indirim alarak uzlaşamaya gittik. Gayrimenkullerin vaziyetlerini üyelerle paylaştık. Uzun zamandır süren bir türlü halledilememiş olan Galatasaray markasın için mühim olan Galatasaray Adası’nın hukuki davalarını iyi takip ederek Galatasaray Adası’nı ait olduğu Galatasaray’a tekrar kazandırdık. Kemerburgaz’da lüzumlu izinleri aldık. Yeni gelen yönetim, onayı çıkmış bir proje, izinleri alınmış bir arazi bulacak. Florya, Galatasaray’ın geleceğinin ve borçlarını ödeyebilecek ve borçlarını ödedikten sonra Galatasaray’a geleceğe yönelik işletme sermayesi kazandırabilmek ismine Emlak Konut ile onların özelleştirmeden almış olduğu arazi, bizim arazimizin 3 katı olan araziyi satın almak için anlaştık. 80 milyon TL yatırım yapılması gereken Mecidiyeköy binası için Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile lüzumlu kiralanmanın yapılması için ön anlaşmaları yaptık. Bunlar Galatasaray’ın geleceği için çok mühim hamlelerdir. Sportif A.Ş.’de 25 milyon Euro ilave gelir yaptık 9 ayda. 5 milyon Euro maliyetleri azalttık. Bunlar kimsenin ilgilenmediği Galatasaray’ın geleceğini etkileyecek konulardır. Galatasaray’ın toplam yükümlülükleri yüzde 10 kadar azalttık” dedi.

Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’

“Aileme ciddi manada saldırılar oldu”
Olağan genel kurul ardından bir netice ortaya çıktığını ve gereğini yaparak seçim kararı aldıklarını hatırlatan Burak Elmas, “Sonra davalar açıldı. Savunmamızı da o dönem aday olan iki başkan adayı, divan başkanı ve o genel kurulda divan başkanlığı yapan Metin Sinan Arslan ile şeffaf bir biçimde yürüttük. Bütün bu süreç sonunda son gün açılan dava neticesi seçim iptal oldu. Bunlar Galatasaray’ın herhangi bir başkanın devamlı yaşadığı şeyler değil. Seçim yapacağım konusunda defalarca söyledim. Sonra başka bir oyun başladı. Samimiyetle götürdüğümüz bu süreci, tüm taraftar bu olayı başka tarafa çekti. Başta divan başkanı ertesi gün olağan divan kurulu toplantısı ilan etti. Bu divan toplantısında Galatasaray’ın değerlerine uyuşmayan, Galatasaray başkanlık makamından bahseden birçok insanın hakaret ettiği toplantıda divan başkanı ve divan kurulunun kesmediği bir toplantı izledik. Galatasaray için çok kötü bir toplantı oldu. Değerler kitapçığı her şeyden çok mühim. Bu değerlerden bahseden arkadaşlar, kendi amaçları doğrultusunda bu değerlerden ne kadar uzaklaşma, bu değerleri kısa vadeli kar ve güç için nasıl ezilebileceğini gördük. Bazı konuşmalar yapıldı. Birinci Mehmet Helvacı çıktı. Çok içimi acıtan konuşma yaptı. İnsanlar geçmişte yaptıkları nasıl ters düştüklerini fark etmiyorlar. Metin Öztürk Bey, kendisi beni, kayyum başkan olarak itham etmiştir. Galatasaray’ı tanımadığı, bilmediğini ortaya koymakla birlikte, kendilerine yapmış olduğumuz iyilikleri de suiistimal etmiştir. Kendisi bizim seçildiğimiz ikinci ayda Metin Meşhur, divan başkanımız Aykut Alp Bey, Tuncer Hunca’nın Galatasaraylılar Derneği’nde oturduğu ve şahit olduğu masada mart ayında ibrasızlığı, mayıs ayında da seçim olur seçimi söylemi gerçekleştirmiş, dolayısıyla da bu ibra mekanizmasının, bu olağan genel kurulu kendi iktidar mücadelesi için oyuncak haline getirmiştir. Galatasaray doğru yolda gitsin diyerek yanıt vermedim ama bu yalan haberleri devam ettirmeyi kendilerine hak görmeye, biz sustukça konuşmalara devam ettiler. Tüm bu süreçte özelikle aileme teşekkür ediyorum. Bu süreç kolay değil. Aileme ciddi manada saldırılar oldu. Onlar bence daha zor geçirdiler” ifadelerini kullandı.

Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’
Burak Elmas: ’11 Nisan’da yapılacak seçimde aday değilim’

“2 yıl mahkeme kararıyla Galatasaray’ı yönetmeye devam ettiler”

Yapılan olağan divan kurulu toplantısında Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay’ın konuşmalarına yanıt veren Elmas, “O divan toplantısında, benim ailemi içine karıştıran Abdurrahim Albayrak ve Yusuf Günay yanıt vereceğim. Genel kurul iradesin hiçe saymış, kuruş değil, duruş tivitleriyle kendilerine takipçi kazanmak için yola çıkmış insanların neler yaptığına bakalım. İbra olmadıktan sonra 2 yıl mahkeme kararıyla Galatasaray’ı yönetmeye devam ettiler. Bazı üyelerin, Galatasaray Liseli kardeşlerimizin linç edilmesine sessiz kaldılar. Bedava aldıkları dedikleri Oğulcan ile yapılan krizin, Galatasaray’a Rizespor ile yaşadıkları olaylarda maddi ve manevi zarar vermesine sebebiyet verdi. Ondan sonra çıkıp, hiçbir şey olmamış gibi utanmadan divan kurulu toplantında haksız iddialarda bulundular ve ailemi karıştırdılar. Bundan sonra bunlara sessiz kalmayacağız. Kabul ediyoruz, kısa vadede yapmak istediklerimiz şeyleri istediğimiz kadar yapamadık. Çok yaptığımız pozitif şey var. Adaylara, ben aday değilim benle uğraşmayın dedim. Saygı gösterin dedim. Onlar sanırım, ben ve arkadaşlarımla uğraşmayı bir seçim stratejisi olarak kurgulamışlar. Galatasaray’ı bir oyun olarak gören, bu oyunun Galatasaray’a verdiği zararla alakalı hiçbir endişesi olmayan insanlar, Galatasaray’da maalesef bunu yapmaya devam edecekler. Ben bu oyunu parçası olmayacağım gibi bu oyunla mücadele etmeyen dışardan devam edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.
Başkan Elmas, Galatasaray’da olağanüstü seçim olması için illegal bahis siteleriyle birlikte çalışanlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

“Mevcut 2 adaya oy vermeyeceğim”

Taraftar gözüyle baktığı zaman kendisinin de, Galatasaray Başkanı Burak Elmas’a eleştirilerinin olduğunu belirten Burak Elmas, “Her şeyden önce Galatasaray taraftarıyım. Futbolda neticelerin iyi gitmediği ve başarının çok mühim olduğunu düşünürsek, taraftar olarak Burak Elmas’a büyük bir tepki gösterip eleştirirdim. Taraftar ve mensupları birbirinden ayırmak isterim. Üyelerin sorumluluğu var. Taraftar, Galatasaray’ın geleceğini düşünmek mecburiyetinde değil. O anda başarı ister, takımının kazanmasını ister. Ama üyelerin uzun vadeli düşünmesi lazım. Daha iyi yönetme değil de, takımı bu vaziyetten kurtarma sorumluluğuyla hareket etmesi gerekiyor. Ben de bir üyeyim ve üyelerin taraftar gözüyle bakma lüksü yok. Benim adaylara desteğimin herhangi bir önemi yok. Bunu hiç düşünmedim. Bir seçim süreci vardı, 2 aday vardı. Seçim iptal oldu ve biz tekrar ilan ettik seçimi. Demokrasiye inanan herkes, aday olacaklara saygı göstermeli. Aday olanların söylemlerini ve Galatasaray’ın değerlerine gerçekten riayet ettiklerini gördükten sonra, ben de şahsen kime oy vereceğime karar vereceğim. Ama mevcut 2 adaya oy vermeyeceğimi söylemiştim” diyerek konuştu.

“Eşref Bey’in twiti, kötü niyet örneğidir”

Çirkin dedikodular ve yalan haberlerin olduğu bir dönem oluştuğunu belirten Burak Elmas, “Campos, bugüne kadar Galatasaray’dan ücret almadı. Yeni bir siste kurduk, Galatasaray’ın kişilere değil sisteme bağlı olmasını istedik. Onlar da şaşırdılar, yabancı oldukları için bu şekilde bir ortama alışkın değiller. Campos için Galatasaray’ın kasasından 1 kuruş çıkmadı. Zaten kendisi önce alışmak istedi ve ardından mayıs ayında imza atacaktı, imza atmadı. Torrent’le konuştuk. Galatasaray’da kimse 5 ayda gideceğini düşünmeden hareket eder. Biz de öyle yaptık” şeklinde konuştu. Eşref Hamamcıoğlu’nun transferlerle alakalı attığı twit hakkında da konuşan Elmas, “O da bir kötü niyet örneğidir. Voleybol gibi bazı şubelerde sezon transferlerinin erken neticelenmesi gerekiyordu. Onların da bu sürece dahil olmasını istedim ve hassasiyetle hareket ettim. Yönetim kurulunda, dönemimizde herhangi bir transfer yapamama kararı almamıza karşın, Eşref Bey’in yazısı geldi. Bu süreçte hem Eşref Bey’e hem de Metin Bey’e çok samimi davrandım ama bu iyi niyetin suistimal edildiğini net biçimde söyleyebilirim” diye devam etti.

“Metin Öztürk ‘Burak Başkan seçimi 2 ay ertelesin’ demişti”

Aday olmayacağını her zaman ifade ettiğini belirten Burak Elmas, “Başından bu yana aday olmayacağımı ve seçime gideceğimi açıkladım. Divan başkanımızı arayarak kendilerine tarihle alakalı kararımızı ileteceğimi söylemiştim. Kendilerinin bir basın toplantısı yapacaklarını öğrendim. Burada ya da Galatasaray Kulübü içinde basın toplantısı yapmaları için de olanak sağladım. Ardından gelişen olaylar üstüne, üyelerimiz de imza toplarken, üyelerimizin arzu ettiği tarihi, adayların arzu ettiği tarihten daha mühim gördük. Metin Öztürk ‘Biz Burak Başkan’dan rica edelim ve seçimi 2 ay ertelesin’ demişti. 2 ay ertelemeye karşı olmayan birinin, seçim tarihiyle alakalı açıklamalarını iyi niyetten uzak buluyorum” şeklinde konuştu. Yola ideallerle çıktıklarını da sözlerine ekleyen Burak Elmas, “Kişilerle birlikte olmak, idealden vazgeçmek demek değildi. Çalışırken uygulamalarda vizyondan kopmadan farklı fikirlerimiz olabiliyor. Biz de bazı yönetici arkadaşlarımızla yollarımızı ayırdık ve her ne kadar karşı taraftan aynı inceliği göremesek de arkadaşlarımızın aleyhinde negatif söylemde bulunmamaya çalıştık. Maalesef dışarıda bu kadar cephede savaşırken, ciddi kararlar alınması lazımken, Galatasaray’ın pandemide doğru yönetilmediği dönemden geçilirken, en çok sıkıntıyı, çalıştırılmamak üstüne yapılanlardan çektik. Bizden sonra gelenler de çalıştırılmamakla mücadele edip, sürelerini bununla geçirecekler” açıklamasını yaptı.

“Fatih Terim’le alakalı kararı, Galatasaray ile Florya, iki ayrı kulüp olduğu için aldık”

Fatih Terim’le yolların ayrılmasıyla alakalı sorulan soruyu da cevaplayan Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, “Fatih Terim konusuyla alakalı daha önce çok tartıştık. Ben gene kendi bakış açımla ve karşımdaki kişiyi de korumak açısından doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. O dönemde çok net biçimde fikirlerimi açıkladım. Her ne kadar Fatih Hoca’nın ibrasızlık için çalıştığını arkadaşlarım teyit etse de, Galatasaray Kulübü ile Florya’nın iki ayrı kulüp olması sebebiyle aldığımız bir karardı. Torrent’le uzun vadeli bir proje için anlaşmıştık ama geldiği günden itibaren organize biçimde yıpratıldı. Takımın baskı altında oynadığı ve özgüvenini kaybettiği bir dönemde zaten kendisinden bir şey beklemiyorduk. Biz 6 ayı, bir sonraki sezona hazırlanmak olarak görüyorduk. Devam etseydik bunun hata ya da doğru olup olmadığını zaman gösterecekti” diyerek konuştu. Kendisinden sonra gelecek olan başkanın birçok konuda mühim kararlar alması gerektiğini de belirten Elmas, “Seçim döneminde bana ‘Galatasaray için ilk ne yaparsın’ sorusu çok soruldu. Benden sonra gelecek olan isme şunu söylemeliyim, Galatasaray’ın mevcut vaziyeti, birçok işin aynı anda çözülmesini gerektiriyor. Basketbolda A.Ş.’ye yönelik bir sistem kuracağımızı söylemiştik. Küme düşme noktasındaki bir takımın şu anda geldiği nokta ortada. Öbür şubelerde de bu tür yapıları, bu cesaretle devam ettirmek mühim. Galatasaray markasındaki şubelerin sürdürülebilir başarıyla zarar etmeden devam etmesi gerekiyor. Tabii bunun ne kadarından haberleri var bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

“Torrent’in tazminat olayı çirkinleştirildi. 5 aylık kontrat yapacak halimiz yoktu”

Futbol takımının yüksek maliyetli oyuncular transfer edemeyeceğini vurgulayan Burak Elmas, “Sportif direktörümüz transfer stratejisi sunacak. Gelecek olan yönetim uyar mı bilemem. Yapılacak hamleler belli. Bir sonraki yönetim, takımı lider yabancılarla daha uygun maliyetle yönetme şansına sahip olacak. Umarım kendileri de doğru seçimler yaparlar. Bu sene çok zor bir sezon geçirdik. Genç oyuncu grubunun özgüven kaybı yaşadığı bir dönemde işler kolay olmuyor. Maalesef seçim döneminde görevdeki hocanın da işini yapması zorlaştı. Gittiğinde şampanya patlatılacağı belirtilen bir teknik direktör, nasıl takıma özgüven aşılayabilir. Rakiplerimiz de sezon içinde kaç teknik adamla çalıştı. Bu doğal bir vaziyet ama lig devam ediyor. Tazminat olayı da çok çirkinleştirildi. Geldiğimizde, uzun vadeli bir bakış açısına 5 aylık kontrat yapacak halimiz yoktu. Bunlar iyi niyetli olmayan şeyler. Torrent iyi bir insan, iyi bir teknik adam, bunu araştırarak göreve getirdik. Uzun vadede Avrupa’da mücadele eden yapı için çalıştık. Maalesef bunun bir ayağı olan Campos görevden ayrıldı. Bizden sonra gelecek olan adlar bunu değerlendirir mi bilemiyorum” şeklinde konuştu.

“Galatasaray’ın birleşme gibi bir iradesi olmadığını gördüm”

Göreve geldiğinde camiayı birleştirmek istediğini fakat bunu yapamadığını vurgulayan Burak Elmas, “Galatasaray’ı birleştirememiş olduğumu ve Galatasaray’ın da bu şekilde bir iradesinin olmadığını gördüm. Bundan sonra da birleşeceğini düşünmüyorum. Galatasaray’da artık bir fikir mücadelesi olacak. Bir Galatasaraylı olarak hep burada olacağım, fikir mücadeleme de devam edeceğim” şeklinde konuştu. Kendileri için sistemin mühim olduğunu da vurgulayan Elmas, “Biz kişilerle, sistemin bir yere varamayacağını görerek mühim kararlar almak vaziyetinde kaldık. Aldığımız kararlar, Galatasaray’ın geleceği için aldığımız kararlardı. Bugün de görevde kalsaydık. aynı sistemde devam edecektik. Galatasaray’da gelecek sistemlerini, günlük operasyonlarını kişilere zimmetlemek gibi bir vaziyet var. Galatasaray’da uzun vadede sürdürülebilir başarının geleceği sistemler olmalı. Arada hatalar olabilir ama bu hatalar sizi stratejik hamleden uzaklaştırmamalı” açıklamasında bulundu.

“Seçime kadar herhangi bir oyuncu satışı yapmayacağız”

Seçimin tekrardan iptal olması vaziyetinde gene aynı reaksiyonu vereceğini aktaran Elmas, “Benim reaksiyonum 30 Nisan’da da 11 Haziran’da da değişmedi. Aday olmayı düşünmedim. Davayı açan üyemiz herkesin kanalına çıkıp niyetini anlattı. Kendisine neden yaptığını sorabilirsiniz. Anladığım kadarıyla kendisi aday oluyor. Ona sorulması gereken soruyu bana sormayın. Kendisinin bana tavsiyesi varmış, bana tavsiye veren çok. Konu ben değilim, konu Galatasaray. Bu aşamada tavsiyelere karnım tok. Liste yaratma çabam olmadı, kimseye de teklif yapmadım ve kimseye aday olacağımı söylemedim” şeklinde konuştu. Mevcut futbolcular konusunda herhangi bir teklif olmadığını da belirten Elmas, “Bana ulaşan herhangi bir resmi teklif yok. Duyduğumuz ilgiler var ama gelen resmi teklif olmadı. Seçime kadar olan süreçte herhangi bir oyuncu satışı yapmama kararı aldık” diye sözlerine devam etti.

“Ben kendimi ibra ediyorum”

Geçen yıl seçim öncesinde bu yaşadıklarının kendisine o dönemde söylenmesi halinde şaşırmayacağını da belirten sarı-kırmızılıların başkanı, “Bu vaziyette olacağımı geçen yıl söyleseler şaşırmazdım. Çok mühim tecrübeler edindim bu süreçte. Çok zor kararlar alacağımız dönemde, kesinlikle popüler olmadan Galatasaray’ın geleceği için hareket edeceğimizi ve marttaki genel kurulda, ibrasızlıkla karşı karşıya kalacağımızı arkadaşlarıma söyledim. Bize bu kadar kötülük yapılacağını ise tahmin etmedim. Benim vicdanım çok rahat. Ben kendimi Galatasaray ile alakalı olarak, arzu ettiğim gelecekte ibra ediyorum. Bunu daha önce de söylemiştim. Seçim döneminde birçok aday, bizim yaptığımız projeleri devam ettireceğini belirtti. Hatta ekibimdeki arkadaşlarıma da tekliflerde bulundular. Ben arkadaşlarıma ‘Galatasaray’a hizmet etmek mühim. Arzu ederseniz öbür adayların listelerinde devam edin’ dedim. Galatasaray’ın onlardan yararlanması çok mühim” dedi.

“Seçimin yapılması için elimizden geleni yapacağız”

Mahkeme kararları karşısında doğru olan savunmaları yaptıklarını hatırlatan Burak Elmas, “Seçim dönemiyle alakalı tüm mahkeme kararlarına karşı doğru olan tüm savunmaları yaptık. Mahkeme kararları hakkında bir şey söylemem yanlış olur. Seçim 4-11 Haziran’da yapılacak ve yapılması için elimizden geleni yapacağız. Fakat adaylara karşı aynı samimiyette olmayacağımı söyleyebilirim” şeklinde konuştu. Dursun Özbek’le yaptığı görüşmeler hakkında da konuşan Elmas, “Bizde eski başkan tabiri yoktur, Dursun Özbek’le birçok defa görüştük. Gayrimenkul projesiyle alakalı kendisinden destek de istemiştim. Dursun Başkan bana ‘Senin olduğun yerde ben aday olmam’ demişti. Kendisiyle devamlı Galatasaray için bazı konuları tartışıyoruz. Başkanımız olarak her konuda bilgi sahibi ve aday olmayacağımı da söyledim. Kendisi aday olursa ya da başkası aday olursa, Galatasaray doğru seçimi yapacaktır” diye sözlerini tamamladı.

Oğuzhan Ort – Ozan Buğra Koşar – Bozhan Memiş – Samet Yalçın

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.