adplus-dvertising

Bupropion nedir ve ne işe yarar? Bupropion içeren ilaçlar zararlı mı?

Wellbutrin ve Zyban markaları altında satılan Bupropion, öncelikle majör depresif bozukluğu tedavi etmek ve sigarayı bırakmayı desteklemek için kullanılan bir ilaçtır. Kendi başına etkili bir antidepresandır. Peki, Bupropion nedir ve ne işe yarar? Bupropion yan etkileri nelerdir? Bupropion cinselliği etkiler mi? Wellbutrin kaygıya neden olur mu? Sigara Bırakmada Antidepresan (Bupropion) Kullanımı.
Takip et
Bupropion nedir ve ne işe yarar? Bupropion içeren ilaçlar zararlı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Arama motorlarında sıkça araştırılan Bupropion nedir ve ne işe yarar soruları bir kez daha gündemde. Diğerlerinin yanı sıra  ancak aynı zamanda birinci basamak antidepresanlara eksik yanıt durumunda ek bir ilaç olarak da kullanılır.

Wellbutrin (bupropion) yaygın olarak reçete edilen bir ilaçtır. Klinik depresyon için kullanılır, fakat aynı zamanda sigara bırakma için de kullanılır (Zyban adı altında pazarlanmaktadır).

Bupropion nedir ve ne işe yarar?

Bupropion, atipik bir antidepresandır. Bir norepinefrin-dopamin geri alım inhibitörü (NDRI) ve bir nikotinik reseptör antagonisti olarak işlev görür. Kimyasal olarak, bir olan aminoketon ait sınıfının bir ikame cathinones bundan daha genel olarak ikame edilmiş amfetamin ve ikame edilmiş fenitilaminler. Bupropion ilk olarak 1969’da kimyager Nariman Mehta tarafından yapıldı ve 1974’te Burroughs Wellcome tarafından patenti alındı. İlk olarak 1985’te Amerika Birleşik Devletleri’nde tıbbi kullanım için onaylandı. Daha önce amfebutamone jenerik adıyla anıldı. 2000 yılında yeniden adlandırılmaktadır.

Glaxo Smith Kline firması tarafından Türkiye’de pazarlanan Bupropion etken maddeli Wellbutrin XL ticari adlı antidepresan ilaç, tedarik koşullarının ticari anlamda sürdürülemez olduğu gerekçesi 2015 yılı içerisinde piyasadan çekildiği duyurulmuştur.

Bupropion dopamin ve noradrenalin gerialımını bloke eden ve merkezi nikotinik asetilkolin reseptörlerine nonkompetetif antagonistik etkisi olan bir ilaçtır. Bu özelliklere sahip antidepresan onaylı başka bir molekül şu an için mevcut değildir. Antidepresan olarak kullanılmasının yanı sıra sigara bırakma, metamfetamin ve kokain bağımlılığında, patolojik kumar gibi davranışsal bağımlılıklarda ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda yararlı etkileri nedeniyle tedavide kullanımı mevcuttur. kronik ağrı ve obezite tedavisi gibi psikiyatri dışı alanlarda da kullanım imkanı bulmuştur. Ayrıca bupropion ile ülkemizde yapılan önemli klinik ve preklinik araştırmalar bulunmaktadır. Bupropion etken maddesinin XL formu olarak Türkiye’de eşdeğeri bulunmayan bu ilacı kullanan hastalarımızın tedavileri aksayacaktır. Ayrıca yukarıda sayılan tanılarda önemli bir tedavi seçeneği olan bu ilacın ülkemizden geri çekilmesinin ülkemiz adına önemli bir kayıp olduğu kanaatindeyiz. Türkiye Psikiyatri Derneği olarak, öncelikle hastalarımıza ve hekimlerimize vefa borcu olan Glaxo Smith Kline firmasının bu kararından geri dönmesini ve Sağlık Bakanlığı yetkililerinin gerekli duyarlılığı göstermesini talep etmekteyiz.

Sigara Bırakmada Antidepresan (Bupropion) Kullanımı

Nikotin, tütün bağımlılığı farmakoterapisinin başlıca dayanağıdır, ama bupropion gibi antidepresan ilaçlar da etkilidir.
“Niçin antidepresan ilaçlar sigara bırakmada yardımcı oluyor?” sorusunun yanıtını aramamız gerekiyor. Sigara içimi ve depresyon sıklıkla birliktedir. Sigara içenlerde içmeyenlere göre daha fazla majör depresyon öyküsü vardır. Depresyon öyküsü olan tiryakilerde nikotin bağımlılığı yüksek, bırakma ise düşük olasılıktır. Sigarayı bıraktıklarında depresyon önemli bir yoksunluk belirtisi olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra ortaya çıkan psikotik depresyon olguları bildirilmiştir.

Bupropion’un uzun etkili biçimi sigara bırakmada kullanılan nikotin içermeyen ve FDA (Besin ve İlaç Örgütü) onayı alan ilk ilaçtır. Aminoketon antidepresan olan bupropionun hem noradrenerjik, hem de dopaminerjik etkinliği vardır. Norepinefrin ve dopamin nikotin bağımlılığı gelişiminde anahtar rol oynar görünmektedir. Nikotin bu nörotransmiterlerin salınımını uyarmaktadır. Norepinefrin’in locus caeruleus’dan salınımı uyanıklık, konsantrasyon ve bellek gibi yüksek kortikal işlevleri etkinleştirmektedir. Nikotin kesildiğinde oluşan norepinefrin uyarı kaybı yoksunluk belirtilerine neden olmaktadır.
Nikotin nükleus accumbens’den dopamin salınımını artırmakla sonuçlanan mesolimbik sistemdeki nöronları da aktive etmektedir. Nükleus accumbens kokain, eroin ve amfetamin gibi bağımlılık yapıcı ilaçlar için haz verici beyin bölgesi olarak bilinmektedir. Bupropion norepinefrin ve dopaminin sinaptik gerialımının zayıf bir inhibitörü olarak yoksunluk belirtilerinin azalmasına yol açar. Nükleus accumbens’deki artmış dopamin aktivitesi, nikotin yokluğunda, haz yanıtı alanlarının uyarılmasını sürdürmektedir.

Bupropionun diğer potansiyel yararı da sigara bırakma ile ortaya çıkan kilo alma konusundaki etkisidir. Bir çalışmada 7 hafta sonunda plasebo grubunda 2.9 kg alınırken, bupropion grubunda 1.5 kg alınmıştı. Aradaki fark küçük olmasına karşın, kilo alma korkusu nedeniyle sigarayı bırakma konusunda kararsız olanlarda önemli olabilir

Bupropion 300 mg günlük dozu ile etkili olduğunu göstermiştir. Tedavinin ilk haftasında sigara içme sürdürülebilir. Bupropionun etkili düzeye ulaştığı 2. hafta sigara içme bırakılır. Hasta bupropion tedavisini 3-4 ay sürdürebilir. Bupropionla, özellikle tek başına nikotin replasman tedavisi ile sigara bırakma girişiminde daha önce başarısız olmuş ve yoksunluk belirtileri ortadan kalkmamış kişilere, nikotin replasman tedavisi verilebilir.
Bupropion tedavisinde en sık rastlanan yan etki uykusuzluk ve ağız kuruluğudur. Epileptik nöbet 1000’de 1 oranında bildirilmektedir.

Wellbutrin Anksiyetesi Nedir?

Wellbutrin, birkaç etiket üstü ve etiket dışı kullanıma sahip antidepresan bir ilaçtır. Ayrıca genel adı bupropion tarafından da belirtildiğini görebilirsiniz.

İlaçlar insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Bu nedenle, Wellbutrin bazı durumlarda kaygı ile ilişkilendirilmiştir. Ancak bazı insanlarda anksiyeteye neden olabilirken, diğerlerinde anksiyete bozuklukları için etkili bir tedavidir.

Wellbutrin kaygıya neden olur mu?

Wellbutrin’e başladıktan kısa bir süre sonra, bazı insanlar aşağıdaki gibi semptomlara sahip olabilir:

kaygı
huzursuz hissetmek
çalkalama
heyecan
uyuyamama (uykusuzluk)

Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) göre, bazen bu semptomlar klinik deneyler sırasında yatıştırıcı veya anksiyete ilacı ile tedavi gerektirecek kadar ciddiydi.

Ek olarak, insanların yaklaşık yüzde 2’si bu kaygı ile ilişkili semptomlar nedeniyle Wellbutrin tedavisini durdurdu.

Bu yan etkiler, Wellbutrin dozunun çok hızlı artmasından kaynaklanabilir. Wellbutrin’e başladıktan sonra anksiyete benzeri semptomlar veya titremeler yaşıyorsanız, bunları doktorunuzla tartışın.

Wellbutrin kaygıya yardımcı olur mu?

Anksiyete potansiyel bir yan etki olduğu için mantıksız görünebilir, ancak anksiyete bozukluklarını tedavi etmek için Wellbutrin kullanımı hakkında sınırlı veri vardır.

Bir büyük Pilot çalışma bupropion XL’nin, genel anksiyete bozukluğu (YAB) olan insanların tedavisinde esitalopram (bir SSRI, başka bir antidepresan türü) ile karşılaştırılabilir olduğunu bulmuştur.

Bu, Wellbutrin’in GAD için muhtemelen ikinci veya üçüncü basamak tedavi seçeneği olabileceğini düşündürse de, bunu doğrulamak için daha büyük, daha kapsamlı denemeler gereklidir.

Bupropionun panik bozukluğunun tedavisine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Bir vaka çalışması, günde 150 miligram dozda bupropionun panik bozukluğu olan bir kişide panik ve anksiyete semptomlarını iyileştirdiğini bulmuştur.

Anekdotal kanıtlar, panik bozukluğunu tedavi etmek için diğer ilaçlara ek olarak bupropion kullanımını da destekler. Bununla birlikte, GAD pilot çalışması gibi, bupropionun panik bozukluğu tedavisinde etkili olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Wellbutrin nedir ve neden reçete edilir?

Potansiyel yan etkilere rağmen, Wellbutrin, bunu alan insanlara çeşitli faydalar sağlayabilir:

FDA Wellbutrin’i aşağıdakiler için onayladı:

majör depresif bozukluk ve mevsimsel duygudurum bozukluğunun tedavisi

insanların sigarayı bırakmasına yardımcı olmak

cinsel dürtü azalması gibi diğer cinsel yan etkiler diğer antidepresanlardan daha az

uzun süreli kullanımdan kaynaklanan bilinen bir problem yok

Wellbutrin’in bu durumları tedavi etmek için tam olarak çalışması bilinmemektedir. Dopamin ve norepinefrin adı verilen ruh halini etkileyen kimyasalların seviyelerini etkilediği düşünülmektedir.

Bu, serotonin seviyelerini etkileyen diğer bazı antidepresanlardan farklıdır.

Wellbutrin ayrıca bazı durumlar için etiket dışı reçete edilebilir. Etiket dışı, FDA’nın bu koşulları tedavi etmek için onaylamadığı anlamına gelir. Bu koşullar şunları içerir:

dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

bipolar bozukluk

nöropatik ağrı

Wellbutrin’in yaygın olarak kullanılmasının bir nedeni, erektil disfonksiyon, arzunun olmaması veya uyarılma veya orgazm ile ilgili zorluk gibi antidepresanlar üzerindeki yatak odası mavisi riskinin daha düşük olmasıdır.

Wellbutrin saç dökülmesine neden olur mu?

Antidepresan Wellbutrin’in saç dökülmesine neden olup olmayacağını merak ettiniz mi? Wellbutrin (bupropion) ve diğer antidepresanlar üzerinde saç dökülmesine (alopesi olarak da adlandırılır) ne sebep olabilir? Bu iyi çalışıyor olsa bile ilacınızı almayı bırakmanız gerektiği anlamına mı geliyor?

Saç dökülmesi, Wellbutrin ile tedavinin bir yan etkisi olabilir. Wellbutrin, Glaxo Smith Kline’ın imalatçısına göre, saç dökülmesi bu ilacın nadiren bir yan etkisidir ve 100 ila bir tanesi ilacı kullanan bir kişi arasında bir yerde meydana gelir. Saç dökülmesi Wellbutrin ile sınırlı değildir ve diğer antidepresanlar da saç dökülmesine neden olabilir .

Antidepresan ilaçlarla ilişkili saç dökülmesi genellikle bir ilacı başlattıktan veya değiştirdikten yaklaşık altı ay sonra kaydedilir. Telojen effluvium olarak bilinen saç dökülme tipi ile (daha ayrıntılı olarak tartışılır), saç dökülmesi genellikle bir tetikten (stres, tıbbi durum veya ilaç değişimi gibi) sonra üç ila dört ay sonra başlar.

Bupropion (Wellbutrin & Zyban) yan etkileri ve endikasyonları nelerdir?

sanrılar, halüsinasyonlar veya paranoya

yüksek tansiyon (hipertansiyon)

göz ağrısı, kızarıklık veya şişme gibi göz problemleri

şiddetli alerjik reaksiyonlar

Bupropionun yaygın yan etkileri arasında ağız kuruluğu, uyku güçlüğü, ajitasyon ve baş ağrısı bulunur.

Ciddi yan etkiler, epileptik nöbetler ve intihar için artmış riski içerir.

Diğer bazı antidepresanlara kıyasla, bupropion kilo kaybına neden olabilir.

Hamilelik veya emzirme döneminde kullanımının güvenli olup olmadığı belirsizdir.

Yaygın Yan Etkiler

Vücudunuzun ayarladığı gibi yan etkileri birkaç hafta içinde geçebilir. Wellbutrin, Wellbutrin SR ve Wellbutrin XL için en sık görülen yan etkiler şunlardır:

Kabızlık

Baş dönmesi

uyuşukluk

Sinirlilik

Kuru ağız

Yiyeceklerin tadına bakma şeklindeki değişiklikler

Baş ağrısı

Artan terleme

titreme

Mide bulantısı

Kusma

kaygı

Huzursuzluk

Uykusuzluk hastalığı

Kilo kaybı

Eklem ağrıları

İştah kaybı

Flushing

Gaz

Normalden fazla idrara çıkma

Kulaklarında çınlıyor

Karın ağrısı

zayıflık

Şiddetli Yan Etkiler
Wellbutrin’in bazı yan etkileri ciddi veya hatta potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olabilir. Herhangi bir Wellbutrin sürümünü alırken bunlardan herhangi birini yaşarsanız derhal tıbbi yardım alın:

Deri döküntüsü; kovanlar; kaşıntı; nefes almada zorluk; göğsünüzde gerginlik hissi; ağzınızın, yüzünüzün veya dilin şişmesi; ve / veya olağandışı ses kısıklığı, ilaca karşı ciddi bir alerjik reaksiyona maruz kaldığınızın tüm belirtileridir

Vizyondaki değişiklikler

Cinsel istek veya işlevdeki değişiklikler

Göğüs ağrısı

karışıklık

Koyu idrar

Sanrılar veya halüsinasyonlar

Bayılma

Hızlı veya düzensiz kalp atışı

Ateş, titreme veya boğaz ağrısı

İşitme sorunları

Adet döngünüzdeki değişiklikler

Kötüleşen depresyon ve / veya intihar düşünceleri

Abartılı refah duyguları

Odaklanmada zorluk

Panik ataklar

saldırganlık

düşmanlık

düşüncesizlik

Çalkalama

Hala oturmama

Soluk renkli tabureler

Şiş, kabarık veya soyulmuş cilt

Nöbetler

Şiddetli başağrısı

Şiddetli veya kalıcı eklem veya kas ağrısı

Şiddetli veya kalıcı mide bulantısı, kusma veya mide ağrısı

Şiddetli veya kalıcı sinirlilik, huzursuzluk veya uykusuzluk

Zorluk nefes

Olağandışı şişme

Sarı ten veya gözler

Işığa duyarlılık

Hiperglisemi

Hipoglisemi

SIADH

Tremor

Nöbetler ve İntihar Düşünceleri

Nöbetler ve intihar düşünceleri, Wellbutrin’in en korkunç yan etkilerinden ikisidir. Nöbetler bu ilaçta nadir görülür, ancak nöbet riskinin Wellbutrin ile diğer antidepresanlardan yaklaşık dört kat daha fazla olduğunu unutmayın. Bu nedenle, bir nöbet bozukluğu olup olmadığınızı doktorunuza bildirmeniz özellikle önemlidir; Zyban gibi bupropion içeren başka ilaçlar (sigarayı bırakmak için); ya da anoreksi veya bulimia gibi bir yeme bozukluğunuz var ya da yaşadınız, çünkü bu rahatsızlıklarla nöbetlerin ortaya çıkması daha olasıdır.

Wellbutrin gibi antidepresan ilaçlar, özellikle ilacı ilk kez kullanmaya başladığında veya dozlarında bir değişiklik olduğunda, 24 yaşına kadar olan çocuklarda, gençlerde ve genç erişkinlerde intihar düşünceleri ve davranış riskini artırabilir.

Depresyon tedavisi için Wellbutrin veya başka bir ilacı alan bir çocuğunuz varsa, kendine zarar verme veya intihar düşüncesi belirtilerine dikkat edin.

Endikasyonlar :

Depresyon

Mevsimsel Affektif Bozukluk (XL sürümü)

Sigara Bırakılması (Zyban)

FDA onayı dışında kullanımı, DEHB için (SR sürümü)

Kontraendikasyonlar :

Hipersensitivite

Bulimia, Anoreksiya hikayesi (Epileptik Nöbet Riski)

MAO inhibitörleri ve Ritonavir Tedavisi

Laktasyon : Emzirilen çocuklarda ciddi yan etkiler

Böbrek yetmezliğinde, MI hikayesinde dikkatle kullanılmalıdır.

Amerika’daki ticari isimler
Aplenzin
Wellbutrin
Zyban

Bupropion kullanımında dikkatli olunmalıdır

Aktif epileptik ya da epileptik nöbet öyküsü

MSS travma öyküsü (inme, beyin cerrahisi ya da bilinç kaybı ile birlikte)

Epileptik nöbet eşiğini düşüren ilaç kullanımı

Yeme bozuklukları (Anoreksia nervosa, bulimia)

Yüksek doz bupropion kullanımı

(>300 mg/gün)
Bupropion nikotine benzer biçimde bazı sempotomimetik etkileri vardır. Koroner kalp hastalığı ve hamile olanlarda güvenliği konusunda yeterli veri yoktur. Bupropionun yüksek dozda, zaman zaman da terapötik dozda, önemli anksiyete, hipertansiyon ve epileptik nöbetlere neden olabilir. Bupropion’da bağımlılık riski yoktur ya da çok azdır.

Antidepresanların cinsel yan etkileri

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tüm dünyada 350 milyon kişinin depresyonda olduğu tahmin ediliyor. Depresyon kadınları erkeklere göre daha çok etkiliyor. Depresyonun tipik belirtileri arasında size keyif veren aktivitelerden-çevreden uzaklaşma, enerji kaybı, çaresizlik hissi, konsantrasyon ve karar verme güçlüğü, uykusuzluk veya aşırı uyuma, sindirim sistemi problemleri, baş ve kas ağrıları, iştahta artış veya azalma, intihar düşünceleri gibi şikayetler var. Depresyonun önemli bir etkisi de cinsel yaşamda hissediliyor. Depresif kişilerde cinsel sorunlar neredeyse iki kat daha fazla görülüyor. Cinsel isteksizlik, cinsel zevk ve tatminde azalma, cinsel ilgide düşüş gibi cinsel sorunlar oldukça sık. Depresyona bağlı duygusal durum, genel ilgisizlik, enerji kaybı gibi sıkıntılar cinsel yaşama yansıyor.

Antidepresanlar isteksizlik yaratır

Son 20 yılda antidepresan kullanımı tam üç kat arttı. Bu ilaçların değişik tipleri mevcut. Vakaların %80-85’inde SSRI (selektif serotonin reuptake inhibitörü) denilen ilaçlar kullanılıyor. Bu ilaçlar ve diğer antidepresan grupları %70’e varan oranda cinsel fonksiyon sorunu oluşturabiliyor. Antidepresanlara bağlı cinsel yan etkilerin başında cinsel isteksizlik geliyor. Bunu erkeklerde sertleşme sorunu, geç boşalma, boşalamama gibi cinsel sorunlar, kadınlarda ise uyarılma güçlüğü, geç orgazm olma, orgazm olamama, cinsel ilgi kaybı, cinsel zevkte azalma gibi şikayetler takip ediyor. Normalde cinsel isteğin ve zihinsel uyarılmanın oluşmasıyla beyninizden vücudunuza ve cinsel bölgenize sinyaller iletiliyor. Bu sinyaller sonucunda erkeklerde sertleşme, kadınlarda uyarılma-kayganlık oluşması ve akabinde boşalma-orgazm süreçleri yaşanıyor. İşte beyinden cinsel bölgeye iletilen bu sinyaller dopamin, serotonin gibi pek çok beyin kimyasalının dengesine bağlı. Antidepresanlar bu beyin kimyasallarının dengesini değiştirdiklerinden cinsel sinyallerin kalitesini bozabiliyor. Bununla birlikte son yıllarda yapılan çalışmalar uzun süre antidepresan kullanan erkeklerde testosteron hormonunun da düşüşe geçtiğini gösterdi. Yani hormonsal bir isteksizlik de söz konusu.

Cinsel dürtüleri azaltan antidepresanlar hakkında hekimler ne öneriyor?

Hayatınızın daha kolay, mutsuzluğunuzun daha çekilir olduğunu hissederken cinsel dürtülerinizin azalacağını bilseniz, bunu yine de ister miydiniz? Psikiyatrların sıkça reçetelediği antidepresan ilaçları kullananların sayısı arttıkça, bilinen yan etkilerin görülme oranı da artıyor. Ne yazık ki antidepresanların en yaygın yan etkilerinden biri, libido olarak da adlandırılan cinsel dürtülerde azalma.

Uplifers okurları için cinsel isteksizliğin daha seyrek görüldüğü antidepresanları araştırdık, hekimlerin önerilerini derledik.

Yan etkisiz ilaç var mı?

Yan etki, ilacı kullanmanın beklenmeyen bir sonucudur; fizyolojik ya da psikolojik bir etki olarak kendini gösterebilir. Tüm ilaçların çeşitli sıklıklarda görülen, hafif, orta ya da şiddetli yan etkileri vardır. Bunlar, ilacı kullanmanın faydaları ile karşılaştırıldığında riskli görülmedikleri sürece ilaç üretilmeye ve satılmaya devam eder.

Beyindeki kimyasal dengeyi değiştiren antidepresanların sık görülen yan etkileri arasında alışılmadık rüyalar görme, asabiyet, ağız kuruluğu ve ishal bulunur. Bunlar genelde vücudun ilaca alıştığı ilk 1-2 haftadan sonra geçen yan etkilerdir. Ancak cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, orgazm olamama gibi yan etkiler hem erkekleri hem de kadınları etkileyen, daha uzun süreli tatsız durumlardır.

Antidepresanların en yaygın yan etkilerinden biri cinsel dürtülerde azalma.

İlaç kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılması gerektiği gibi, yan etki görülmesi durumunda da mutlaka hekimi bilgilendirmek gerekiyor. Cinsel isteksizlik ve orgazm olamama gibi yan etkilere karşı hekimlerin önerdiği stratejilerden bazıları şunlar:

İlacın değiştirilmesi ya da dozunun azaltılması

Yan etkilerin tedavisi için bir ilaç daha kullanılması

Cinsel isteği artırıcı ve ereksiyon problemini çözücü başka bir ilaç kullanılması (sildenafil, vardenafil gibi)

Sıkça önerilen ve ilaca dair bir değişiklik gerektirmeyen bir öneri ise, ilacın günlük dozunu almadan önce ilişkiye girilmesi. Bu durum spontan cinsel ilişki olasılığını düşürse de, en azından ani cinsel dürtü kaybına maruz kalınmıyor ve uyarılmama, orgazm olmama gibi durumlardan bizi olabildiğince uzak tutuyor.

Mayo Clinic’e göre bazı etken maddeler cinsellikle ilişkili yan etkilere daha az neden oluyor. Bupropion, mirtazapine, vilazodone etken maddelerini içeren antidepresanların kullanılması durumunda cinsel isteksizlik benzeri yan etkiler daha az görülüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.