Bulgaristan Türkiye’den gelen göçmenler için sınıra asker gönderdi!

Bulgaristan göç akını sebebiyle Türkiye sınırına 350 asker gönderdiğini açıkladı. Askerlerin kanun dışı geçişleri önlemek için sınırda görev yapan güvenlik kuvvetlerine destek olacağı söylendi
Takip et
Bulgaristan Türkiye’den gelen göçmenler için sınıra asker gönderdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Afganistan’da Taliban’ın Ağustos ayında yönetimi ele geçirmesinden sonra Avrupa’ya göç akını meydana geliyor.

TÜRKİYE SINIRINA ASKER GÖNDERDİLER

Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov bTV kanalına yaptığı açıklamada Türkiye sınırından Bulgaristan’a kanun dışı sığınmacı geçişlerini önlemek için sınır polisine destek olmak üzere 350 asker gönderdiklerini açıkladı. Panayotov sınıra 350 asker haricinde 40 parça ekipman da gönderildiğini belirtti.

KANUN DIŞI GEÇİŞLER 3 KAT ARTTI

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na göre bu senenin ilk dokuz ayında 6 bin 500’den fazla kişi kanun dışı olarak Türkiye sınırından Bulgaristan’a geçti. Bu rakamın 2020 senesindeki geçişlerin üç katı olduğu söylendi.

Bulgaristan, Afganistan ve Ortadoğu’dan gelenlerin Türkiye üstünden Avrupa’ya geçişindeki ana göç yollarından biri ve Avrupa Birliği’nin (AB) sınırı. Türkiye ile arasında 259 kilometrelik bazı noktalarında zarar görmüş olan dikenli telden bir çit var.

Bulgar Parlamentosu Ağustos ayında 400 ila 700 askeri Yunanistan ve Türkiye sınırına çit örmeye yardım etmeleri için göndermişti.

Bulgaristan en fakir AB ülkesi konumunda bulunuyor ve şuana kadar yüksek sayıda göçmen kabul etmedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.