adplus-dvertising

Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı

Şehirde her hafta Cuma günü kurulan ve özellikle Bulgar turistlerin uğrak noktası olan Ulus Pazarı bu hafta en kalabalık günlerinden birisini yaşadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir kaç gün önce Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye pasaportsuz girebileceğini duyurmasının sonrasında Edirne turist akınına uğradı.
Takip et
Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bulgaristan’dan Türkiye’ye pasaportsuz gireceğini duyurması, hem pazar esnafını hem de turistleri sevindirdi. Bulgar turistlerin tekrardan şehre gelmeye başlamasıyla beraber pazarda Bulgarca etiketlerin de arttığı görüldü. Kararı duyan Bulgar turistler ise alışveriş yapmak için otobüslerle ve kendi araçlarıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Edirne’ye akın etti. Geçtiğimiz haftalarda Bulgar turistlerin olmamasından dolayı işleri durgun olan esnaf, açıklanan kararın sonrasında meydana gelen turist hareketliliği ile eski günlerine dönmeye başladı. Gıdadan giyime, ayakkabıdan çantaya, ev eşyasından, temizlik ürünlerine kadar birçok ihtiyacını Edirne’den karşılayan Bulgar turistler, bu hafta Ulus Pazarı’nda yoğunluk yarattı. Aldıklarını bavullara ve çantalara yerleştiren Bulgar turistler, kent merkezinden de alışveriş yaptı.

Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı

“Önümüzdeki günlerde yoğunluğun artmasını bekliyoruz”

Bu kararın esnaf için çok mühim olduğunu belirten pazar esnafı Salim Mızrak, “Hem Edirne esnafı olarak hem de Pazar esnafı olarak bir rahatlama oldu. Geçtiğimiz haftalarda Bulgar vatandaşların gelişlerinde bir azalma vardı. Şimdi pasaportsuz gelmeleri bizim açımızdan çok iyi. Artık daha çok gelecekler ve daha çok alışveriş yapacaklar. Buda yalnızca bizim satışlarımızı değil Edirne’yi dolayısıyla Türkiye’yi de olumlu yönde etkileyecektir. Geçtiğimiz haftalara göre bu hafta çok daha çok yoğunluk var. Önümüzdeki günlerde yoğunluğun daha da artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı

Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı

“Artık her hafta geleceğiz”

Edirne’ye gezmeye geldiklerini ve pasaport zorunluluğunun kaldırılmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Bulgaristan’dan gelen Ruhi Smail, “Artık Edirne’ye gelmek bizim için daha kolay hale geldi. Bu karar sonrası her hafta geleceğim. Bu karar sonrası tüm Bulgar vatandaşların geleceğini düşünüyorum. Geldiğimizde mutlaka pazara uğruyoruz. Buradan tüm ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz” diyerek konuştu.

“Alışveriş için genellikle Edirne’yi tercih ediyoruz”

Alışveriş için genellikle Edirne’yi tercih ettiklerini belirten Bulgaristan’dan gelen Kadri Kadri, “En çok alışveriş yaptığımız yer Ulus Pazarı. Kendi ülkemizden daha ucuz olduğu için ve aradığımız her ürünü bulabildiğimiz için Edirne’yi tercih ediyoruz. Bizlere Edirne esnafı çok yardımcı oluyor. Gümrük kapılarından kimlik ile geçebilmek bizler için büyük bir imkân olacak. Çünkü bazı arkadaşlar pasaportu olmadığı için gelip Edirne’den alışveriş yapamıyor. Pazarı çok seviyoruz ve beğeniyoruz. Aradığımız her şeyi burada uygun fiyata bulabilmek büyük ayrıcalık” ifadelerini kullandı.

Bulgar turistler pazara akın etti, Ulus Pazarı’nda adım atacak yer kalmadı

İki haftadır işlerinin durgun olduğunu ancak bu hafta Bulgar vatandaşların da gelmesiyle hareketlilik yaşanmaya başladığını belirten pazar esnafı Emirhan Mızrak, “Bu haftadan itibaren gerçekten yoğunluk tekrardan artmaya başladı. Pazarın daha fazla canlanmasını bekliyoruz. Yabancı vatandaşların gelişlerinde gerçekten büyük bir artış söz konusu. Alınan bu karar bizleri çok sevindirdi” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.