Bülent Ecevit Kimdir, Neden Öldü?

Bülent Ecevit Türk siyasi tarihine damga vuran isimlerden birisi olarak biliniyor. Peki Bülent Ecevit kimdir, neden ölmüştür?

Mustafa Bülent Ecevit; Türk gazeteci, şair, yazar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Devlet Bakanı, başbakan yardımcısı ve Türkiye Başbakanı. 1974–2002 seneleri içinde beş defa Türkiye başbakanlığı vazifesini yapmıştır. 1972–1980 seneleri içinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığında, 1987–2004 seneleri içinde ise Demokratik Sol Parti Genel Başkanlığında görev yapmıştır. 1961–1965 seneleri içinde İsmet İnönü tarafından kurulan hükumetlerde Çalışma Bakanı olarak bulunmuş olan Ecevit, fikirleri ve uygulamalarıyla, 20. yüzyıl Türk siyasal hayatının en önemli kişilerinden birisi olmuştur.


BİR SOL PARTİNİN ALDIĞI EN YÜKSEK OYU ALDI

Siyasi yaşamına CHP’de başlayan Ecevit, ilk kez 1961 genel seçimlerinde CHP Ankara milletvekili olarak meclise girdi. 1972 senesinde istifa eden İsmet İnönü’nün yerine genel başkanlığa geldi. Genel başkanlığı esnasında partisi 1973 Türkiye genel seçimlerinde %33,3 oy topladı. 1974 senesinde genel başkanlığını Necmettin Erbakan’ın üstlendiği Millî Selamet Partisi ile kurduğu koalisyon hükumetinde ilk kez başbakanlık vazifesi yapmıştır. Başbakanlık yıllarında 1974 senesinde Kıbrıs Harekâtı gerçekleştirilmişti. 10 ay devam eden bu koalisyon hükumeti Ecevit’in istifası ile bitmiştir. 1977 Türkiye yerel seçimlerinde parti oy oranını %41.4’e yükseltmiştir. Bu oy oranı sol fikirli bir partinin çok partili siyasal hayatta aldığı en fazla oy oranı olarak tarihe geçti. 1978 senesinde yeni bir hükumet kurarak yeniden başbakan seçilmiştir. 1979 senesinde ara seçimlerde başarısız olunca görevden çekildi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMADIĞI İÇİN CUMHURBAŞKANI OLAMADI

Ecevit 12 Eylül Darbesi ardından diğer tüm partilerin önde gelenleri ile beraber 10 sene siyaset yasaklıları çerçevesine alındı. Siyasal yasağı sürerken eşi Rahşan Ecevit’in liderliğinde Demokratik Sol Parti kuruldu. 1987 senesinde gerçekleştirilen referandumla siyasal yasağı kaldırıldığı zaman DSP’nin başına geçti. 1987 Türkiye genel seçimlerinde partisinin milletvekili çıkaramamasının ardından aktif siyasetten ve genel başkanlıktan çekileceğini duyurdu. Fakat 1989’da aktif siyasete döndü. 1999’da kurulan DSP-MHP-ANAP koalisyonunda tekrar başbakan oldu. 2000 senesindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde üniversite mezunu olmaması sebebiyle Cumhurbaşkanlığı’na aday olamamış, koalisyon partilerinin bu kuralı değiştirme teklifini ve kendisine cumhurbaşkanlığı teklifi getirmesini ise teşekkür ederek kabul etmemiştir. 2004 senesinde gerçekleştirilen 6. Olağan Kurultay ile aktif siyaseti bıraktı. 5 Kasım 2006 pazar günü dolaşım ve solunum yetmezliği neticesinde hayatını kaybetti.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı