adplus-dvertising

Bülent Arınç’tan Canan Kaftancıoğlu kararıyla ilgili şaşırtan açıklama!

AK Parti çevrelerinden Canan Kaftancıoğlu kararına tepki yağmaya devam ediyor. Hukukçu geçmişi olan eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, karara sert tepki göstererek ifade özgürlüğü vurgusu yaptı. Hükümetin “beka” söylemine de gönderme yapan Arınç “Eğer ülkemizde bir beka sorunu söz konusu ise sorunun kaynağı milletimizin bu ihtiyacında aranmalıdır.” diye adalet vurgusu yaptı.
Takip et
Bülent Arınç’tan Canan Kaftancıoğlu kararıyla ilgili şaşırtan açıklama!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis kararı için sosyal medya hesabından bugün açıklama paylaştı. Arınç kararın kamu vicdanını yaraladığını şu sözlerle belirtti “Dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle meydana gelen hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır.”

İşte Arınç’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım:
-Yasama ve yürütmenin yanında üçüncü erk olarak yer verilen yargının en temel görevi; hiçbir tesir altında kalmadan, bağımsızlık ve tarafsızlık prensibine yaslanarak, milletimizin vicdan terazisine uygun kararlara imza atarak adaleti yaşama geçirmektir.

-İfade özgürlüğü; Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve anayasamız tarafından güvence altına alınmıştır. Demokrasinin tekâmülü ve bir toplumun olgunlaşması fakat bu hürriyete gösterdiği saygı ve hoşgörü oranında mümkündür.

-Beyan edilen fikirler beyan eden kişinin dışındaki toplumsal kesimlerin, siyasi iradenin hoşuna gitmese dahi ifade özgürlüğünün kısıtlanamayacağı da geçmişteki birçok AİHM, Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarıyla içtihat haline gelmiştir.

Dünün mağdurları mağrur ifadelerle…
-Bir dönem çeşitli vesayet odaklarının etkisi altındaki yargı tarafından mağdur edilen bizlerin hikayeleri hafızalarda tazeliğini korurken, dünün mağdurlarının mağrur ifadelerle meydana gelen hukuksuzluklara gözünü yumması kamu vicdanını yaralamaktadır.

Bir beka sorunu varsa
-Milletimizin ivedilikle ihtiyaç duyduğu şey; adaletin günlük siyasi çekişmelere konu edilmesinden kurtarılarak tekrardan sağlam temellere oturtulmasıdır. Eğer ülkemizde bir beka sorunu söz konusu ise sorunun kaynağı milletimizin bu ihtiyacında aranmalıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.