Bugün Görüşülecek Torba Yasadan Güvenlik Soruşturması Hükümleri Çıkarılıyor

TBMM Genel Kurulu'nda bugün görüşülecek olan torba yasa ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Tekliften güvenlik soruşturması ile alakalı hükümler çıkarılacak.

Güvenlik soruşturması uygulamasının tekrardan düzenlenmesini öngören torba yasa teklifiyle alakalı mühim bir gelişme meydana geldi. Genel Kurul’da bugün ele alınması beklenen 18 maddelik torba tekliften güvenlik soruşturmasını tekrardan düzenleyen hükümler çıkarılıyor. AK Parti grubunun vereceği önerge ile torba teklifin güvenlik soruşturmasını düzenleyen üçüncü maddesi geri çekilecek.

AYM İPTAL ETMİŞTİ

AK Parti’li milletvekillerinin imzası ile Meclis Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa’ teklifi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) güvenlik soruşturmalarını, ‘özel yaşamın ve kişisel verilerin korunmasıyla alakalı lüzumlu mekanizmalar olmadığı’ gerekçesiyle iptal etmesinin sonrasında, yeni sistemi de içeriyordu.

Teklif ile güvenlik soruşturmalarını yapacak mekanizmalar, “MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri” olması öngörülüyordu. İlk kez yahut tekrardan kamu hizmeti ve görevlerine atanacaklar ile ilgili da güvenlik soruşturması yahut arşiv incelemesi yapılması düzenleniyordu. Bu kişilerde “Anayasaya ve devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamak, örgütlere yardım etmemek, propagandalarını yapmamak” gibi ilkelerin aranacağı belirtiliyordu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı