adplus-dvertising

Buğday ve mısır fiyatları artıyor! Tedarik zinciri bozuldu…

Rusya-Ukrayna savaşıyla beraber gıda fiyatları mart ayında 32 senenin zirvesine çıktı. Dünyadaki risklere ek olarak Türkiye’de yüksek enflasyon ve girdi maliyetleri yeni fiyat artışlarını tetikliyor.
Takip et
Buğday ve mısır fiyatları artıyor! Tedarik zinciri bozuldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İklim değişikliği ve pandemi ile rekor üzerine rekor kıran gıda fiyatları, bütün dünyada Rusya-Ukrayna savaşının sonrasında yeni zirvelere yol alırken, Türkiye’de ise arz sıkıntısının yanında yüksek enflasyonun gıda fiyatlarını tetiklemeye devam etmesi bekleniyor. Pandemi ardından 825 milyona ulaşan açlıkla mücadele eden insan sayısında da büyük artış beklenen 2022’de dünyanın buğday ve mısır ambarı olan Rusya ve Ukrayna’da meydana gelen gelişmeler sebebiyle bu iki ürün için de alarm zilleri çalıyor. Fiyatlar ise bütün dünyada 1990 senesinden bu yana en yüksek seviyeyi mart ayında gördü.

TEDARİK ZİNCİRİ BOZULDU

Arzda meydana gelecek bu daralmalar sebebi ile dünyada gıda fiyatlarının artmaya devam edeceğini ve bu vaziyetin Türkiye’ye de yansıyacağını anlatan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık, “Rusya ve Ukrayna’da ilkbahar ekiminin aksayacağını düşünüyoruz. Tarımsal işgücü yerinden oldu orada. Bu, fiyatları yükseltecek, maliyetler artacak. Gene lojistik ve gıda tedarik zinciri bozuldu o tarafta. Bu bize de yansıyacaktır. Buğday ve mısır arzının dünyada azalmasını öngörüyoruz. Arzdaki azalma gıda fiyatlarını artıracak. Enflasyonda etkili olan her şey gıda fiyatlarına yansıyor” değerlendirmesini yaptı.

TARİHİ SEVİYEDE

FAO Gıda Fiyat Endeksi, mart ayında yaklaşık 159.3 puanla, endeksin fiyat takibine başladığı 1990 senesinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Şubat ayına göre yüzde 12.6 artışa işaret eden bu seviye, Mart 2021’e göre ise yüzde 33.6 daha yüksek.

MALİYETLER FİYATLARI ZİRVEYE TAŞIYOR

Tarım sektöründe fiyatları iklim ve Rusya-Ukrayna savaşı dışında girdilerin de etkilediğini anlatan Selışık, “Küresel krizin etkilerini Türkiye’de de hissediyoruz. Tarım sektöründe fiyatların yükselmesinde çatışma söz konusu ama enerji fiyatlarının yükselmesini de unutmamız gerekir. Enerjide küresel bir artış var. Bu artış girdilere yansıyor. Çiftçinin girdilerde desteklenmesi gerekir. Burada yemin de üretilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÇİFTÇİLERİN YERİNİ MEVSİMLİK İŞÇİ ALDI

Türkiye’de tarımdan kopuşu ve çiftçilerin toprağı bırakmasını da değerlendiren Ayşegül Selışık, çiftçinin giderek yaşlandığını, genç nüfusun kentlerde hayata eğiliminin arttığını ve tarım arazilerinde bir miktar daralma olduğunu aktardı. Selışık, “Genç çiftçinin tarımdan uzaklaşması var ama bunun yerini dolduran bir de mevsimlik tarım işçisi var” şeklinde konuştu. Selışık, Türkiye’nin tarımda talihli bir ülke olduğunu ve yüzde 75 hibe ile devreye alınan terk edilmiş tarım arazilerini açma projesinin fiyatlarda oluşacak daha asimetrik bir çıkışın önüne geçebileceğini kaydetti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.