adplus-dvertising

Bu özellik başka hiçbir köpek ırkında yok!

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, Kangalların en büyük karakter niteliklerinden bir tanesinin aile içi çiftleşmeler yaşamamaları ve bu özelliğin köpek ırkları arasında yalnızca Kangallarda bulunduğunu belirtti.
Takip et
Bu özellik başka hiçbir köpek ırkında yok!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ünü ülke sınırlarını aşan, zekası, sadakati ve cesaretleri ile öbür köpek ırklarından ayrılan Kangal köpeklerinin, kendisini öbür köpek ırklarından ayıran birçok karakteristik özelliği bulunuyor. Bunlardan en önemlisinin ise Kangalların aile içi ilişki yaşamadığını söyleyen Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Hüseyin Yıldız, kardeş olmayıp aynı yerde yaşayan, birbirlerini benimseyen Kangalların dahi ilişki yaşamadığını belirtti.

“Bir araya getirseniz de eş edemezsiniz”

Uzman Kangal Yetiştiricisi ve Eğitmeni Yıldız, dişi Kangalların yalnızca yabancı ve üstün ırk niteliklerini benimsediği erkeklerle eş olduğunu ifade ederek, “Kangallarda ensest ilişki yok. Kangalı Kangal yapan en büyük karakter değerlerinden bir tanesi de bu özelliğidir. Aynı yerde kardeş olmayıp da büyüyen birbirlerini kardeş olarak benimseyen Kangal köpekleri bile eş olmazlar. Bir araya getirseniz de eş edemezsiniz, birbirlerine bakar dururlar. Ama dişi yabancı bir erkeği benimseyip üstün ırk niteliklerini kabul ederse doğası gereği onu sahiplenir ve sırf üremek ve çoğalmak için zoraki eş olur. Ama kardeşleriyle baba kız, anne oğul, oğul kız, kesinlikle çiftleşmez. Aynı ortamda büyüyenlerde birbirlerini benimser. Benimsedikleri zamanda eş olmaları mümkün değildir” dedi.

Bu özellik başka hiçbir köpek ırkında yok!

“Yalnızca Kangallarda olan genetik özelliktir”

Yıldız, Kangalların dışında kalan öbür köpek ırklarının her türlü eşleşme gerçekleştireceğini belirterek, “Bu yalnızca Kangallarda olan genetik bir özelliktir. Öbür ırklarda tamamı birbirleriyle eşleşir kimse kimseyi tanımaz. Mesele yalnızca o dönem geldiğinde birbirleriyle eş olurlar ve karmaşa bir yapı ortaya çıkar. Ne olduğu belirsiz bir tür yaşanır. Ama Kangal Anadolu’nun karakteridir, Anadolu insanı gibi yaşar bu coğrafyanın kadım ırkı ve mirasıdır. Kangal bizim olmazsa olmazımızdır” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.