Bu mağaraya gelen donuyor

31 Temmuz 2022, 11:09 tarihinde eklendi
Kocaeli’de bulunan Parsık Mağarası, zengin damlataş oluşumu ve doğal klimasıyla kendine hayran bırakıyor.
Takip et
Bu mağaraya gelen donuyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Başiskele ilçesinin Aksığın Mahallesi’nde bulunan Parsık Mağarası, içinde barındırdığı zengin damlataş oluşumlarıyla alaka çekiyor. İzmit merkeze 30, Başiskele’ye ise 20 kilometre uzaklıktaki mağara, doğal güzelliğiyle sanki kendine hayran bırakıyor. Sarkıt, dikit, sütun ve soğan biçimli damlataşlar oluşumlarının bulunduğu mağara, yazın soğuk, kışın ise sıcak hava üretiyor.

“Amatör doğa gezginleri tarafından bulundu”

Yuvacık Barajı Havzasında irili ufaklı 6 mağara olduğunu, bu mağaraların amatör doğa gezginleri tarafından bulunduğunu ifade eden Başiskele Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi Direktörü Emin Öztürk, “Gezmeye değer 3 mağara var. Bunların iki tanesi Beşkayalar Tabiat Parkında bulunuyor. İlki Soğukpınar Veysel Candan Mağarasıdır, bu mağaradan 100- 200 metre ilerinde sizi 8 metrelik bir şelale karşılıyor. Mağaradan Başiskele ve Gölcük’ün yukarı kesimlerine içme suyu sağlanıyor. Öbür mağara ise bu mağaranın 200 metre ilerisinde bulunan Cirbin Ali Mağarasıdır. Şu anda önünde bulunduğumuz ise Parsık Mağarası. Bu mağara Aksığın ve Kazandere mahalleleri arsında bulunuyor. Ortalama 400 metre uzunluğundadır. 150 metreden sonra mağaranın içindeki yol iki kola ayrılıyor. Mağaranın içinde bazı kısımlarda yürüyerek bazı kısmalarda ise çömelerek yahut sürünerek ilerleyebiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

“Sarkıtlar, akvaryum işi yapanlar tarafından talan edildi”

Mağaranın, zengin damlataş oluşumları ile görenleri cezbeden doğal görünüme sahip olduğunu söyleyen Öztürk, “Mağaranın içinde şu anda damlataş oluşumları gözlemliyoruz. Öte Yandan sarkıt, dikit ve soğan taşı biçiminde oluşumlar var. Ancak ne yazık ki bu sarkıtlar, akvaryum işi yapanlar tarafından talan edildi. Sarkıtları söküp, süs malzemesi olarak götürmüşler. Şu anda çok soğuk, sırtımıza mağaradan soğuk bir rüzgar esiyor. Sıcaklık ortalama eksi 2 derecelerde. Temmuz ayının sonundayız, serinlemek isteyenler buraya gelebilir. Mağarayı ziyarete en uygun vakit yaz mevsimi, gelenlerin tam teçhizatlı olması gerekiyor çünkü kafalarını taşa çarpabilirler yahut taş düşebilir. Mağaranın yan tarafında dere var öbür mevsimlerde bu derenin debisi çok yükseliyor. Mağaranın içerisini su basabiliyor, o yüzden biz buraya daha fazla yaz mevsiminde ziyaretçilerin gelmesini tavsiye ediyoruz” diyerek konuştu.

Bu mağaraya gelen donuyor

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.