Bu Köydeki Kadınlar Ayda 10 Bin Lira Kazanıyor

Manisa’da, topladıkları üzüm yapraklarını satan köylü kadınların haftalık kazançları 2 bin 500 lirayı buluyor. Ayda ortalama 10 bin lira kazanan kadınlar evlerini tek başlarına geçindirebiliyor.

Manisa’da köylü kadınların aylık kazançları dudak uçuklatıyor. Üzümüyle meşhur Sultaniye’de yaprak toplayan kadınların haftalık kazançları 2 bin 500 lirayı buluyor. Böylece evlerine aylık ortalama 10 bin lira gelir götüren kadınlar, eşlerine gerek duymadan tüm ihtiyaçlarını karşılaşabildikleri gibi evlerini geçindirip çocuklarını okutabiliyor.

Yaz ayları boyunca toplanabilen yapraklar için sabahın erken saatlerinde bağlara koşan kadınlar topladıkları yaprakları kilosu 5 liradan tüccarlara satabiliyor. Kadınların topladıkları yapraklar bir tesiste kasalara koyularak satılmak üzere İstanbul pazarlarının yolunu tutuyor. Kalitesine göre bazı yaprakların alış fiyatları 8 liraya kadar çıkabiliyor. Fiyat arttıkça köylü kadınların gelirleri daha da yükseliyor.

GÜNDE 500 LİRA KAZANDIKLARI OLUYOR

Konu ile ilgili konuşan köylü kadınlardan Ayşe Aktürk, yaprağı güzel toplayan kadınların aylık gelirinin 12 bin lirayı bulduğunu vurgulayarak kendisinin güzel topladığını ve bu gelire ulaştığını dile getiriyor. Ayşe Hanım’a göre bazı kaliteli ve taze yaprakların satıldığı günlerde günlük geliri 500 lirayı aşabiliyor. Bu da evinin geçimini tek başına karşılamasını sağlıyor ve ciddi bir anlamda birikim yapabiliyor. Bölgenin asıl geçim kaynağı olan üzün ise yaprağının gölgesinde kalmış gibi görünüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı