Bu İşte Bir Terslik Var! Para Kazanmak İçin Muğla’dan Kalkıp Hakkari Dağlarına Gitti

Türkiye'nin turizm cenneti Muğla'dan Hakkari'nin Yüksekova ilçesine giden 65 yaşındaki kadın ürettiği ballarla geçimini sağlıyor.

35 yıldır arıcılık yapan 65 yaşındaki Arzu Aldemir azmi ile parmak ısırtıyor. Türkiye’nin en güzide şehirlerinden biri olan Muğla’dan kalkıp Hakkari’nin Yüksekova dağlarına giden kadın buradaki bin kovanı ile bal üretiyor ve geçimini sağlıyor.


“BU İŞ GEZMEK İÇİN YAPILMAZ”

Bu bölgedeki çiçeklerin hiçbir yerde olmadığını bu nedenle de ballarının çok lezzetli olduğunu söyleyen Aldemir hikayesini şöyle anlatıyor:

Öncelikle Antalya’ya gidiyorum oradan Nevşehir, Kayseri yöresine oradan Muş’a gidiyorum. Muş’un baharı bitince burada bahar başlıyor. En son Yüksekova’ya geliyorum. 30 yaşımda bal için çıktım dağlara ve halen devam ediyorum. Allah bereket versin dağlardan kazandık. Tabi gençliğimde bu iş daha kolaydı. Ama artık zorlanmaya ve yorulmaya başladım. Bu iş sırf gezmek için yapılmaz. Ben burada kaldığım sürece çadırlarda kalıyorum. Bu sene artık jübile yapıyorum.

“BATI’DAKİ ARKADAŞLARIMA YALVARIYORUM”

Yüksekova’da çok güzel dostluklarım oldu. Bu sene Yüksekova bal veriminde altın yılını yaşıyor. Hiç yağmur yağmamış ama kışın metrelerce kar yağmış. Dağlarda taşlarda çeşitli bitkiler var. Köyün eskileri bile ‘böyle bir şey görmedik’ diyorlar. İklim şartları da tuttu bal da çok güzel verdi. Yüksekova, arıcıları aç bırakmaz. 27 yıldır buradan hiç boş dönmedim. Batıdaki arkadaşlara gelin diyorum. Özellikle bu sene insanlara çok yalvardım. Buraya gelin görün burada zenginlik var. Bu dağlardan normalden daha fazla verim aldık.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı