adplus-dvertising

Bu güzelliği koparmanın cezası 109 bin TL

Türkiye’nin en kıymetli endemik bitki türlerinden birisi olan ve Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde Eber Gölü kıyısında yetişen ‘Eber Sarısı’ bu sene da çiçek açtı. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Eber Sarısı’nı koparmanın cezasının ise 109 bin TL olduğu söylendi.
Takip et
Bu güzelliği koparmanın cezası 109 bin TL
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Baklagillerin kraliçesi olarak isimlendirilen ve dünyada yalnızca Eber ve Akşehir Gölleri’nin çevresinde yetişen Eber Sarısı bu yılda eşsiz güzelliği ile bu senede açtı. Endemik bitki türleri arasında yer verilen izinsiz koparılmasının cezasının çevre yayasına göre 109 bin TL olduğu öğrenilen Eber Sarısı’nı görüntülemek isteyen fotoğraf sanatçıları Bolvadin ilçesine bağlı Derekarabağ köyüne akın ediyor.

Eber Gölü Afyonkarahisar’ın Bolvadin ve Çay ilçe sınırları içerisinde kalan Eber Gölü’nde her sene olduğu gibi bu sene da baharın gelmesi ile Eber Sarısı ( Vuralia turcica- Thermopsis turcica) açtı. Eber Sarısı’nın açması aynı zamanda baharın ve sıcak havalarında gelmesinin müjdecisi olarak biliniyor. Eber Sarısı yeryüzündeki ortalama 18 bin baklagil türü içerisinde tek çiçekten 3 meyve veren tek tür olarak biliniyor. Bu özelliği ile dünya üstünde eşsiz bir öneme sahip genetik kaynak olarak bilinmekte.

Bu güzelliği koparmanın cezası 109 bin TL

“Eber Sarısı köyümüzün simgesi”

İçeriğinde bulunan antioksidan ve antimikrobiyal maddeler sayesinde ilaç sanayinde kullanılma potansiyeli mevcut. Derekarabağ Köyü Muhtarı Mevlüt Günyaz, Eber Sarısı’nın bu sene da büyük bir güzellikle açtığını ve herkesi kendisine hayran bıraktığını kaydederek, “Bu çiçek yani Eber Sarısı köyümüzün simgesi. Biz bu bitkiyi koruyoruz, gözetliyoruz. Bunun yanında daha geniş alanlarda yetişmesini ve gözetlenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.