Bu Görüşme Ticaret Savaşlarına Nokta Koyabilir!

ABD ve Çin, küresel bir ekonomik yavaşlamayı tetikleyen gümrük krizini sonlandırmak adına, yarım kalan müzakerelere devam etme kararı aldı.

ABD ve Çin Devlet Başkanları Japonya’da düzenlenen G20 Zirvesi’nde buluştu. El sıkışan ve kameralara gülümseyen iki başkan, ticaret savaşlarını sürdürecek mi yoksa ekonomik durgunluğa bir son verecekler mi, merak konusu. ABD Başkanı Trump, gazetecilerin soruları üzerine görüşmenin “Mükemmel” geçtiğini söyledi. Trump, ülkesindeki Çin ithalatında 350 milyar dolara varan bir ambargo uygulamıştı.


“TARİHİ BAŞARI OLUR”

Dünyanın en büyük iki ticaret devinin birbirlerine ekonomik savaş açmaları, tüm dünya ekonomisini derinden sarsıyor. Konuyla ilgili konuşan Trump, ABD ve Çin arasında dostluğun pekişmesinin herkese fayda sağlayacağını söyledi. Çin ile ekonomik savaşı sonlandırmaya istekli olduklarını belirten Trump, iki ülkenin de yararına bir ticaret anlaşması yapılabilirse bunun tarihi bir başarı olacağını sözlerine ekledi.

ABD ve Çin arasında Trump’ın başkan olmasından bu yana ciddi bir gümrük vergisi savaşı dönüyor. Üzerine ticaret anlaşmaları müzakerelerinin yarım kalmasıyla da ekonomik savaş yeni bir boyuta ulaşmıştı. Çin’in resmi devlet haber ajansı Xinhua, ABD’nin Çin’den yaptığı ithalata yeni ambargolar koymamayı kabul ettiğini belirtti. ABD tarafı ise henüz bu konuda bir yorum yapmadı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı