Bu fiyata dolar alınır mı? Dolar düşecek mi yükselecek mi? Uzman yorumları

Merkez Bankası'nın oynak döviz kuruna ikinci müdahalesinin de ardından dolar kurunda dalgalanma devam ediyor. Dün müdahaleye düşüşle cevap veren dolar, bir süre sonra yeniden yükselişe geçti. Dolar/TL 13,70 TL'den işlem görüyor. Peki dolar bu seviyelerden alınır mı? Yoksa satılır mı? İşte ...
Takip et
Bu fiyata dolar alınır mı? Dolar düşecek mi yükselecek mi? Uzman yorumları
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dün gün içerisinde 13.88 TL’yi gören dolar, Merkez’in ikinci müdahalesi sonrası 13.40 TL’ye kadar düşmesinin ardından yeniden 13.80 TL’nin üzerine tırmanmıştı.

Piyasaların kapalı olduğu 4 Aralık Cumartesi günü ise dolar, euro ve sterlin fiyatları, dünkü kapanışına yakın seviyelerde işlem görüyor…

4 ARALIK CUMARTESİ DOLAR KAÇ TL?

Dolar, 4 Aralık Cumartesi günü 13,71 TL bandında hareket ediyor.

EURO KAÇ TL 4 ARALIK CUMARTESİ?

Euro 15,5 TL bandında seyrediyor.

İNGİLİZ STERLİNİ KAÇ TL 4 ARALIK CUMARTESİ?

İngiliz sterlini ise 18,16 TL civarında hareket ediyor.

MB’DEN İKİNCİ DÖVİZ MÜDAHALESİ GELDİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) dün yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” denilmişti.

Dün, gün içerisinde 13,88 TL’yi gören dolar kuru, müdahale sonrasında 13,40 TL’ye kadar geriledikten sonra yeniden 13,80 TL’nin üzerine yükseldi.

MERKEZ İKİ GÜN ÖNCE DE MÜDAHALE ETMİŞTİ

1 Aralık Çarşamba günü de TCMB, vadeli ve spot piyasada dolar satarak kurlara müdahale etmişti. Söz konusu müdahalede öncesinde 13,95 TL’yi gören dolar kuru, 12,50 TL’nin altını gördükten sonra sert dalgalanma göstermiş, sonrasında tekrar rekor seviyelere yaklaşmıştı.

Bu fiyata dolar alınır mı? Dolar düşecek mi yükselecek mi? Uzman yorumları

DOLAR ALINIR MI? SATILIR MI?

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada, doların düşeceği tarihe ilişkin açıklamalarda bulundu. “Fed 2022 yılı içinde en az 2 kez 25 baz puan faiz artırımı yapacak” diyen Yeşilada, “Bu durumda Euro/dolar düşer, diğer koşullar sabit kalmak şartıyla da Dolar Endeksi 102-105 aralığına yükselebilir” dedi.

Bazı uzmanlara göre öre bu sorunun cevabı aslında kişiden kişiye değişiyor. Düşük seviyelerden döviz alan biri mevcut seviyelerde döviz birikiminin bir kısmını satıp ‘izleme’ moduna geçebilir.

Yeni alım düşünenler için ise durum biraz daha zor. Çünkü kısa vadede yüzde 50’nin üzerinde değer kazanan bir varlıktan bahsediyoruz. Dolayısıyla mevcut seviyelerden yeni alım yapmak biraz riskli olabilir.

Zira Merkez Bankası’nın 16 Aralık’taki faiz kararı önemli. 100 baz puanlık bir indirim daha olacağı beklentisi fiyatlanmış durumda. Uzmanlar, yatırımcıların yeni alım için aceleci davranmamalarını söylüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın sözle yönlendirmelerinin yatırımcıların odağında yerleştiğini kaydeden analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 96,0 seviyesinin direnç, 95,2’nin ise destek konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye’ye yönelik beklentiler de değişmeye başladı. Goldman Sachs, TCMB’nin faiz artırımı beklentisini ikinci çeyreğe çekerken, artırım tutarında revizyona gidereken, TCMB’nin politika faizini 2022’nin ikinci çeyreğinde 600 baz puan artırarak yüzde 14’ten yüzde 20’ye çıkarmasını beklediklerini açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.