BTK, GSM şirketlerine bayramda yaşanan sorun için soruşturma açtı!

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK), Ramazan Bayramı'nda yaşanan iletişim sorunu ile ilgili GSM şirketlerine soruşturma başlattı. Soruşturmada yapılan ilk incelemede, bir operatördeki sorunun diğerlerini de etkilediği tespit edildi.

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı bayramda vatandaşlar telefonlara yüklenince iletişimde kesintiler meydana gelmişti. Gelen şikayetler üstüne açıklama yapan GSM operatörleri kesintilerin kendilerinden kaynaklanmadığını savunurken Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) konu hakkında soruşturma başlattı. BTK bir yandan teknik araştırmalarını sürdürürken öbür taraftan da üç büyük GSM operatörü Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’dan sözlü savunma istendi.

Türkiye Gazetesi’ndeki habere göre: Sözlü savunmaların sonrasında üç operatörden, bayramın ilk günü sabahın erken saatlerinden itibaren meydana gelen sorunla alakalı teknik raporlarını hazırlayıp kuruma göndermeleri istendi.

SIKINTININ KAYNAĞI BİR OPERATÖR

Bu arada, BTK tarafından yürütülen teknik araştırmada neticesinde, sıkıntının bir operatörün altyapısından kaynaklandığı ve bu vaziyetin öbür operatörleri etkilediği yönünde bir değerlendirme de yapıldı.

HIZLI ŞEKİLDE SONUÇLANACAK

Teknik soruşturma ve araştırmalar sürerken, BTK yetkilileri şu an için İstanbul’da 26 Eylül 2019’da meydana gelen deprem ardından verilen ceza gibi bir cezadan söz etmenin erken olacağını ifade ediyor. Fakat yetkililer teknik raporların en kısa zamanda hazırlanacağını ve soruşturmanın da aynı hızda neticelenmesi için çaba harcadıklarına dikkat çekti.

19 MİLYON LİRA CEZA KESİLMİŞTİ

Benzer bir vaziyet 2019 yılında de meydana gelmişti. BTK, 26 Eylül 2019’daki 5,8’lik İstanbul depreminde meydana gelen iletişim kesintisi sebebi ile cep telefonu operatörleri Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’a ne kadar süre kesinti sorunu yaşadığına bağlı olarak toplam 19 milyon 614 bin 295 lira idari para cezası vermişti.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı