adplus-dvertising

Brezilya’daki sel ve toprak kaymalarında can kaybı 126’ya yükseldi

Brezilya’da şiddetli yağışlar neticesi meydana gelen sel ve toprak kayması felaketinde can kaybının 126’ya yükseldiği, 2 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.
Takip et
Brezilya’daki sel ve toprak kaymalarında can kaybı 126’ya yükseldi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Pernambuco eyaletinde 25 Mayıs gününden itibaren etkili olan şiddetli yağışlar sebebiyle yaşanan sel ve toprak kaymaları felaketinde can kaybı artmaya devam ediyor. Brezilya hükümeti tarafından yapılan açıklamada, felaketlerde kaybolan kişilerin bulunması için yürütülen arama kurtarma çalışmaları neticesinde şu ana kadar 126 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı ve 2 kişinin ise hala kayıp olduğu bildirildi.

Felaketlerde ortalama 10 bin kişi evsiz kaldı

Açıklamada, 9 bin 302 kişinin evsiz kaldığı ifade edilerek, kayıp olan 2 kişiyi arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği söylendi. Paulista kentinde ise sel sularında kaybolan 1 kişi için bölgeye Brezilya Donanması’ndan dalgıçların gönderildiği aktarıldı.

Sel ve toprak kaymasından 51 şehir etkilendi

Pernambuco eyalet yetkilileri, felaketin başta Recife şehri olmak üzere toplam 51 kentte tahribata yol açtığını, 31 kentte ise olağanüstü hal ilan edildiğini bildirirken, evsiz kalan vatandaşlar için eyalet genelinde toplam 111 barınağın kurulduğunu açıkladı.

Eyalette son 56 senenin en büyük felaketi

Öte yandan meydana gelen felaketler Pernambuco eyaletinde son 56 senenin en büyük felaketi olarak kayıtlara geçti. Eyalette daha önce 30 Mayıs 1966 tarihinde sel felaketi meydana gelmiş 175 kişi yaşamını yitirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.