Brezilya’da Yasa Dışı Av Çetesi Çökertildi!

Brezilya’da eğlence için nesli tükenmekte olan hayvanları avladıkları tespit edilen 7 kişilik çete tutuklandı.

Brezilya polisi, uzun süredir takibe aldıkları çeteyi, cep telefonu konuşmalarını takip ederek yakaladı. Polis, nesli tükenmekte olan hayvanları zevk amacıyla öldüren hastalıklı çeteyi üç ay boyunca takip ettikten sonra tutukladı.

Grubun en eski üyesi olan ve diş hekimliği yapan Temistocles Barbosa Freire’in 1987 yılından bu yana 1000’den fazla jaguarı öldürdüğünü iddia ediyor. Yakalanan adamın cep telefonundan iddiaları destekleyecek avladığı yüzlerce jaguarın fotoğrafı çıktı. Freirre, jaguar, kapibara, yakalı pekari ve kızıl kariyaku gibi nesli tükenmekte olan hayvanları öldüren hastalıklı çetenin üyelerinden birisiydi. Yedi avcının tamamı tutuklandı ve Federal Mahkeme tarafından yasa dışı avlanma ve ateşli silah kullanma suçlarından yargılanıyorlar.

SOYLARI TÜKENMEK ÜZERE

Savcının hazırladığı iddianameye göre çete, polis tarafından takip edildikleri üç aylık süreçte sekiz jaguar, 13 kapibara, 10 yakalı pekari ve iki geyik öldürdü. Brezilya’nın yanı sıra Arjantin, Kolombiya, Guyana, Honduras, Nikaragua, Panama, Paraguay, Surinam, ABD ve Venezuela’da jaguar avcılığı tamamen yasaktır. Jaguarlar uluslararası doğa örgütleri tarafından “Nesli tükenmekte olan hayvan” olarak nitelendiriliyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı