Brezilya’da uyuşturucu operasyonunda infaz iddiası!

Brezilya’da geçtiğimiz günlerde yapılan uyuşturucu operasyonunda 28 kişi hayatını kaybetmişti. Operasyonlarda yapıldığı iddia edilen keyfi infaz söylentileri ülkeyi karıştırdı. Yüzlerce gösterici sokaklarda protesto yapıyor.
Takip et
Brezilya’da uyuşturucu operasyonunda infaz iddiası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brezilya’da yayın yapan O Globo gazetesinde yer verilen habere göre, Rio de Janeiro kentinin kuzeyinde “favela” olarak isimlendirilen gecekondu mahallesi Jacarezinho’da, uyuşturucu kaçakçısı gruplara karşı gerçekleştirilen operasyonda ölenlerin sayısı 25’ten 28’e çıktı.

Jacarezinho’daki operasyonda ölen zanlılara ait 3 cesede sonradan ulaşıldığı bildirildi.

Sivil Polis Şefi Allan Turnowski, operasyonda yaşamını yitiren polis Andre Frias’ın cenaze töreninde yaptığı konuşmada, istihbaratın, bu operasyonda 27 kişinin hepsinin uyuşturucu kaçakçısı gruplarla ilişkili olduğunu doğruladığını aktardı.

Brezilya’da uyuşturucu operasyonunda infaz iddiası!

Brezilya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Edson Fachin, başsavcılığa gönderdiği mektupta, Jacarezinho’ya gerçekleştirilen operasyondaki suistimal iddialarını “ciddi” olarak değerlendirdi ve operasyona ait görüntülerde “Teorik olarak, keyfi infaz teşkil edebilecek eylemlerin göstergeleri var” ifadelerini kullandı.

Operasyonun üstünden 24 saat geçmesine karşın, yetkililer ölenlerin kimlik bilgilerini açıklamadı.

Operasyonda yakınlarının cenazelerini almak için adli tıpa gidenler ise, birçok kişinin polis tarafından infaz edildiğini savunuyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ve Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere çeşitli insan hakları örgütleri, olası polis ihlallerinin araştırılması için tam ve bağımsız bir soruşturma talep etmişti.

Birleşmiş Milletler ise polislerin yargı dışı cinayet işlediğine dair haberler üstüne ‘derin endişeliyiz’ açıklaması yaptı.

Brezilya’da silahlı çatışmaları takip eden Fogo Cruzado’ya göre, bu operasyondaki can kaybı, 2016’dan bu yana bir polis operasyonunda görülen en yüksek sayı oldu.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, geçen sene yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dönemi boyunca gecekondu mahallelerine operasyon düzenlenmesini askıya almış, fakat “asla istisnai vaziyetlerde” operasyon düzenlenmesine izin vermişti.

Operasyonla alakalı iddialar üstüne ülkede yüzlerce kişi sokaklara döküldü.

Polis şiddetinin protesto edildiği gösterilerde sorumluların yargı önüne çıkarılması talep edildi.

Başkan Bolsonaro’nun oğlu, katliamda öldürülen polisin ailesine başsağlığı dileyen bir mesaj yayınladı. Aynı mesajda katliamda yaşamını kaybedenler e yer verilmedi.

Bolsonaro’nun oğlunun bu mesajı ayrımcılık olarak nitelendirildi ve kısa zamanda ülkenin gündemine oturdu.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen operasyonda zırhlı araçlar ve helikopterler de kullanılmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.