adplus-dvertising

Brezilya’da koronavirüs ölümlerinde rekor artış!

Brezilya'da koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı toplamda 321 bin 515 olarak açıklandı. Son 24 saate ise ülkede 3 bin 869 kişi yaşamını yitirdi. Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ise yaptığı açıklamada ölümlerin önüne evde kalarak geçemeyeceklerini belirtti.
Takip et
Brezilya’da koronavirüs ölümlerinde rekor artış!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brezilya’da bir günde en çok Kovid-19 kaynaklı ölümün meydana geldiği art arda ikinci gün kayda geçti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, 3 bin 869 kişinin yaşamını kaybetmesiyle ülkedeki toplam ölü sayısı 321 bin 515’e çıktı. Bu rakam, salgının başlangıcından bu yana Brezilya’da bir günde görülen en yüksek Kovid-19 kaynaklı ölüm sayısı oldu.

Son 24 saatte 90 bin 638 yeni vakanın tespit edilmesiyle, toplam vaka sayısı 12 milyon 748 bin 747’ye, iyileşenlerin sayısı da 11 milyon 169 bin 937’ye yükseldi.

Nüfusu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD’nin sonrasında Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım ünitelerindeki doluluk hem de ülkenin Amazonas eyaletinde ortaya çıktığı düşünülen Kovid-19’un daha bulaşıcı türü P1’in yayılması sebebiyle zor günlerden geçiyor.

Ülkede son bir haftadır günlük yaklaşık ölü sayısı 2 bin 700’ün, vaka sayısı da 75 binin üstünde seyrediyor.

Brezilya’da koronavirüs ölümlerinde rekor artış!

DEVLET BAŞKANI BOLSONARO: EVDE KALARAK ÇÖZEMEYİZ

Brezilya’da yayın yapan ortak yayın kuruluşu G1’in haberine göre, ülkede, salgına karşı alınacak tedbirleri tartışmak üzere kongre ve hükümet tarafından yaratılan komitenin ilk toplantısı yapıldı. Toplantının sonrasında Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, senato ve temsilciler meclisi başkanları ile basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Daha önce Kovid-19’u küçümseyen ve alınan tedbirleri eleştiren Bolsonaro, “Bu problemi evde kalarak çözemeyiz.” şeklinde konuştu.

Bolsonaro, sosyal mesafe politikasının halen benimsenmesini eleştirerek, “Onun maksadı, insanlar tıbbi yetersizlik sebebiyle ölmesin diyerek yoğun bakım üniteleri hazırlamak, solunum cihazı almaktı. Hiçbir ülke bu tip politikaları uzun süre uygulamıyor ve aşı konusunda yaptığımız gibi salgına karşı tedbirler arayarak gerçekten en kısa sürede normale dönmek istiyoruz.” diyerek konuştu.

Ülkenin salgın döneminde göreve gelen 4. ve yeni Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga ise konuşmasında sosyal mesafenin önemine değindi.

Queiroga, yaklaşan paskalya bayramı tatilinde kalabalıklaşmanın önüne geçilmesine işaret ederek, “Maske kullanmak ve mesafeyi korumak son derece mühim. Daha sert tedbirler talep etmeyin.” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜSÜN YENİ BİR TÜRÜNE DAHA RASTLANDI

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde biyolojik incelemeler yapan Butantan Enstitüsü Başkanı Dimas Covas, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni bir türüne rastladıklarını duyurdu.

Yapılan analizler sonucunda Sao Paulo eyaletine bağlı Sorocaba şehrinde Kovid-19’un Güney Afrika varyantı ile benzer niteliklere sahip yeni bir türüne rastladıklarını açıkladı.

Covas, virüsün görüldüğü kişinin, Güney Afrika’ya seyahat etmediği ve oraya seyahat eden herhangi bir kişiyle de temas halinde olmadığı, bu sebeple yeni türün, ülkenin Amazonas eyaletine bağlı Manaos kentinde ortaya çıkan daha bulaşıcı türünün mutasyona uğramış hali olabileceğini belirtti.

Virüsün görüldüğü kişi ile temasta bulunanların karantinaya alındığını söyleyen Covas, bu türün henüz bir kişide görüldüğünü ve aynı türün neden olduğu vakaların varlığının araştırıldığını sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.