Brezilya’da 10 Günün Blançosu: 8 Bin Yangın Çıktı

Brezilya'da çıkan orman yangınları son yılların üst seviyesinde. Amazonlar'da çıkan yangın için dünya genelinde başlatılan kampanyalar sonucunda milyonlarca dolar bağış toplandı. Fakat araştırmalar Cerrado bölgesinde, Amazon Ormanları'ndan daha çok yangın çıktığını açıkladı.

Brezilya son yılların en sıcak yazlarından birini yaşıyor. Alışılmadık derecede sıcak olan bu yaz dönemi, beraberinde orman yangınlarını da getirdi. Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü bu yıl orman yangınlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında bir artışın gözlendiği açıkladı.


CERRADO, AMAZON’DAN DAHA ÇOK YANDI

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü yaptığı incelemeler sonucunda son 10 günde Cerrado bölgesinde 8 bin 12, Amazon’da ise 7 bin 457 yangının çıktığını açıkladı. Ülke genelinde ise bu yıl çıkan yangınlarının sayısının 100 bini aştığı tahmin ediliyor.

Daha önce böyle bir yaz dönemi geçirmediğini belirten yetkililer, yangınların temel sebebinin, sıcak havalar nedeniyle çıkan yangınların tam olarak söndürülememesi olduğunu ifade ettiler. Çıkan yangınların doğal koruma alanlarına da zarar verdiğini açıklayan yetkililer, alınan önlemlerle yangınların bu bölgelere sıçramaması için yoğun bir çaba gösterdiklerini kaydetti.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı