Brezilya koronavirüs ölüm ve vaka sayılarını açıklamama kararı aldı!

Dünya çapında en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ikinci ülke olan Brezilya, ölüm ve vaka sayılarını Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinden kaldırma kararı aldı, bundan sonra sadece son 24 saate dair sayıların açıklanacağını duyurdu.

Dünya çapında en fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ikinci ülke olan Brezilya, ölüm ve vaka sayılarını Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinden kaldırma kararı aldı, bundan sonra yalnızca son 24 saate dair verilerin açıklanacağını duyurdu.

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, koronavirüs salgınında Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği sokağa çıkma kısıtlamaları ve sosyal mesafelenme gibi tedbirleri hiçe saydığı gerekçesiyle eleştiri altında.

Sağlık Bakanlığı, şuana kadarki toplam vaka ve ölüm sayılarını internet sitesinden kaldırmakla kalmadı, bundan sonra da bu verileri açıklamayacaklarını duyurdu.

Bolsonaro, toplam sayıların şu anki resmi yansıtmadığını savundu.

Brezilya, ABD ve İngiltere’den sonra Covid-19 sebebiyle en fazla can kaybının meydana geldiği üçüncü ülke. Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, ülkede 35.930 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Gene aynı verilere göre, koronavirüs ülkede 672.846 kişiye bulaştı.

Koronavirüse karşı sıkı karantina önlemlerine karşı çıkan aşırı-sağcı Bolsonaro, salgın yayılırken sosyal mesafelenme kurallarına uyulmayan mitingler düzenlemişti.

Cumartesi günü, Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinden Covid-19 verilerini kaldırdı.

Bunun yerine, Bakanlık son 24 saatte 27.075 yeni vaka ve 904 can kaybı olduğu bilgisini paylaştı. İnternet sitesinde 10.209 hastanın da iyileştiği bilgisi yer aldı.

Bolsonaro Twitter’da, “Kümülatif veriler… şu an ülkenin içinde bulunduğu vaziyeti yansıtmıyor” şeklinde konuştu, fakat verilerin neden kaldırıldığına ya da bundan sonra neden yayımlanmayacağına dair bir açıklama yapmadı.

Karar, basın mensupları ve Kongre mensupları tarafından yaygın bir biçimde eleştirildi. Verilerin kaldırılması, ülkede arka arkaya 4 gün boyunca koronavirüs kaynaklı 1000’den fazla can kaybının meydana gelmesinden sonra gerçekleşti.

Geçen hafta Brezilya, Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısında İtalya’yı geride bırakarak, üçüncü sıraya yerleşmişti.

Ülkede Bolsonaro’nun koronavirüse karşı aldığı tedbirleri eleştiren iki sağlık bakanı görevlerinden istifa etmişti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı