Brexit Tek Taraflı Olursa İngiltere Ne Kaybeder?

İngiltere’de Theresa May’den boşalan Başbakanlık koltuğuna oturan yeni Başbakan Johnson, Avrupa Birliğiyle anlaşma olsun veya olmasın Avrupa Birliği’nden 31 Ekim’de ayrılacaklarını açıkladı. Peki böyle bir durumda İngiltere nasıl bir bedel ödeyecek?

İngiltere Başbakan’ı Johnson’un 31 Ekim’de anlaşmalı veya anlaşmasız, Avrupa Birliği’nden ayrılacaklarını açıklamasının ardından, olası ayrılıkla birlikte İngiltere’ye AB tarafından uygulanacak yaptırımlar konuşulmaya başlandı. Parlamentodaki İşçi Partisi’nin anlaşmasız çekilmeye karşı olması ve parlamentoya yasa tasarısı sunması da sonuç getirmezse İngiltere AB’den, anlaşamsız ayrılacak.

ANLAŞMASIZ BREXİT’TE İNGİLTERE NELER YAŞAYACAK?

Süpermarketlerde mevcut gıda ürünlerinin yüzde 30’luk bir dilimi Avrupa Birliği ülkelerinden temin edilmekte. Eğer AB’den anlaşmasız çıkılırsa meyve ve sebze fiyatlarının ortalama yüzde 10 artacağı tahmin ediliyor. Buna ek olarak ilaç ithalatının yavaşlayacağı ve ilaç sıkıntısının yaşanacağı düşünülüyor.

İthalat maliyetlerinin artması gümrük vergilerini yükseltecek. Bu durum gümrük işlerinin uzamasına ve gümrük kapılarında bekleme sürelerinin artmasına neden olacak. İngiltere topraklarındaki konut fiyatlarında ciddi bir artış olacağı da diğer bir olumsuz sonuç.

Avrupa Birliği’nden çıkıldığı takdirde telefon fiyatları ile dolaşım ücretlerinin de artacağı tahmin ediliyor. İzinsiz çıkışlar en çok da İngiltere’de yaşayan AB vatandaşları ile, AB ülkelerinde yaşayan İngiltere vatandaşlarını etkileyecek. Bu durum oturma izni alınmasını mecburi kılacak.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı