adplus-dvertising

Brent petrol fiyatında son durum! 19 Nisan 2022

11 Nisan’da tekrar yukarı yönlü harekete başlayan Brent Petrol, uluslararası piyasada 113 dolardan işlem görüyor.
Takip et
Brent petrol fiyatında son durum! 19 Nisan 2022
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’de tekrardan artmaya başlayan corona virüs vakaları sebebiyle dalgalı seyir izleyen Brent Petrol fiyatları, geçtiğimiz hafta pazartesi günü 100 dolar seviyesinin ardına kadar gerilemişti.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran firma Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden benzin yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay dolayısıyla benzin ve dizel yakıt imalatı için uygundur. Öte Yandan denizden çıkarıldığı için nakliyesi doğrudan deniz üstünden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önem arz eder. Imalatı daha ucuz ve hızlı olan daha fazla talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

BİR VARİL BRENT PETROL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer verilen verilere göre; bir varil petrol 42 galon ham petrol eşdeğerindedir (159 litre).

Bir varil ham petrolden, 19,6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtıcı yakıt, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır akaryakıt, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon öbür türevler üretilebilmektedir.

Tüm ham petroller eş değerde değildir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.