Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

Kastamonu Bozkurt’taki selin sebebi olarak “HES kapakları patladı” iddiasını reddeden uzmanlar, yanlış yapılaşmaya dikkat çekti. Uzmanlar, felaketin nedenini dere yatağındaki yüksek yapılaşma ve derenin denize çıkan ağzının yol dolgusuyla tıkanmış olmasına bağlıyor.
Takip et
Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kastamonu, Bartın ve Sinop’u afet bölgesine çeviren selde ortaya atılan iddiaların başında hidroelektrik santrallerin kapaklarının açılarak felakete neden olduğu geliyor. Özellikle Bozkurt ilçesindeki Ezine nehrinin taşmasının birinci sebebi olarak ortaya atılan hidroelektrik santrali (HES) iddiasına karşı çıkan uzmanlar ise esas problemin dere yatağındaki yanlış yapılaşma ile Ezine nehrinin denize açılan kısmının yol dolgusu ile kapatılmış olmasını söylediler.

Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

Eski Devlet Su İşyeri yöneticisi, su politikaları uzmanı Dursun Yıldız, Milliyet’ten Mert İnan’a yaptığı açıklamada, “felakete giden yol”u şu şekilde anlattı:

Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

“Meydana Gelen felaketin HES ile alakası yok. Yanlış algı yaratılıyor. Felaket bölgesindeki tablonun sebeplerini başından beri en ince detayına kadar araştırıyoruz. Barajlı yahut regülatörlü olmak üzere iki HES türü vardır. Regülatörlü HES’ler 5-8 metre yüksekliğinde su çevirme yapısıyla yaratılır. Barajlı HES’lerde ise taşkın riskine karşı suyu tahliye etmeye yarayan savak dediğimiz üst kapakları bulunur. Regülatörlü HES’lerde taşkın döneminde çevirme yapılarının önü taş, çakıl yahut kaya ile dolar ve birikintilerin üstünden aşan su doğrudan nehir yatağına geçer.”

Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

“Fakat bu vaziyette fakat alt kısımda başka bir HES varsa zarar görür. Nehir yatağı normal akışını devam ettirir. Ezine nehrinin olduğu bölgede barajlı HES olmadığı gibi regülatörlü HES’lerde savak dediğimiz kapaklar bulunmaz” şeklinde konuştu.

YAPILAŞMA PROBLEMI Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Oğuz Kurdoğlu ise “Savak denen yapı HES’lerin üst kısmında bulunan tahliye kapaklarıdır. Şiddetli yağış esnasında arkada bekleyen su miktarı savaklar açılarak tahliye edilir. Fakat bu felaketin HES ile ilişkili olduğunu söylemek doğru değil. 36 saatte 300-400 kilogram yağış düşen bir bölgede HES’lerin katkısı minimaldir. HES rezervuarında tutulan su miktarının etkili olacak seviyede olmadığını görüyoruz. Esas mesele kentin yanlış konuşlanmış olması.”

Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

“HES’lere karşı en çok karşı çıkan kişiyim fakat doğru yerde doğru bilgi vermemiz lazım. Taşkın yatağına kent kurarsanız bu tablo kaçınılmaz olur. HES olamayan yerde aynı felaket olursa bu defa neyi konuşacağız. Bozkurt’taki görüntünün sebebi yapılaşma problemidir” diyerek konuştu.

DSİ’DEN ‘HES’ AÇIKLAMASI Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ), Kastamonu’nun Bozkurt ilçesindeki ‘Ebru Hidroelektrik Santrali (HES)’ ile ‘Aybige HES’in patlayarak ya da kapaklarının açılması suretiyle taşkına sebep olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

DSİ’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Söz konusu tesislerde, 10 Ağustos gecesi saat 11.00’dan itibaren elektrik imalatı durdurulmuştur. Regülatörlerde taşkına sebep olabilecek bir depolama bulunmamaktadır. Dolayısıyla anılan tesislerin patlayarak ya da kapakların açılması suretiyle taşkına sebep olduğu iddiası gerçeği yansıtmamaktadır” dendi.

TÜRKİYE’DEKİ SENELIK YAĞIŞ 36 SAATTE DÜŞTÜ Bozkurt’ta selin sebebi HES mi, Ezine çayı neden taştı?

Dursun Yıldız, Bozkurt’taki felakete ilişkin olarak öte yandan, “Metrekareye 400 kilogram yağmur düşüyor. Türkiye’ye bir senede düşen yağışın 36 saatte bölgeye düştüğünü düşünün. Bir senelik yağış 36 saatte düştüğü gibi esas problem şehrin yanlış yerde kurulmuş olmasından kaynaklanıyor. Ezine nehrinin denize çıkacak ağzı yok. Nehrin denize çıkan ağzı yol dolgusu ile kapatılmış. 10 metre yol dolgusu aşırı yağışta sanki set işlevi görerek suyu geri basıyor. Bu felaketin iki sebebi var, nehir yatağında yüksek yapılaşma ve nehrin denize çıkan ağzının yol dolgusu ile tıkanmış, kapatılmış olması” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.