adplus-dvertising

Bozkurt’ta Ezine Çayı yeniden taştı: Vatandaşlar panik yaşadı

11 Ağustos 2021 tarihinde Ezine Çayının taşması neticesi felaketi yaşayan ve 65 kişinin yaşamını yitirdiği, 8 kişinin ise kaybolduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde şiddetli yağmur sebebiyle Ezine Çayı’nın debisi yükseldi. Vatandaşların yaşadığı korku ve panik anları cep telefonu kameraları tarafından görüntülendi.
Takip et
Bozkurt’ta Ezine Çayı yeniden taştı: Vatandaşlar panik yaşadı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığına bağlı Afet ve Acil Vaziyeti Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından, meteorolojik manada kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da şiddetli yağış etkili oluyor. Özellikle Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde etkili olan yağış sebebiyle köprüler yıkıldı, birçok ev ve iş yerini su bastı. Oluşan heyelanlar sebebiyle Küre-İnebolu, Cide-Şenpazar yolu ulaşıma kapandı.

Bozkurt’ta Ezine Çayı yeniden taştı: Vatandaşlar panik yaşadı

11 Ağustos 2021’de sel felaketinin meydana geldiği ve onlarca vatandaşın hayatını kaybettiği Bozkurt ilçesinde şiddetli yağışların sonucunda dere yataklarında ve Ezine Çayı’nda su seviyesi tekrardan yükseldi. Meydana Gelecek olasılık olumsuzluk ve can kaybına karşı Kastamonu Valiliği ve bütün kurumlar teyakkuz haline geçti.

Yaratılan kriz masası ile bütün kurumlar teyakkuza geçirildi. Beklenen şiddetli yağış öncesinde Kastamonu Valiliği 410 personel, 11 dalgıç, 3 kurtarma botu ve 318 makine ekipmanı kuzey kesimlerine konuşlandırıldı. Öte yandan, Bozkurt İlişi köyü sel suları altında kaldı. Botlarla vatandaşlar kurtarıldı.

Ezine Çayı tekrardan taştı

Geçen sene 11 Ağustos’ta sel meydana gelen ve büyük yıkımlara neden olan Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı’nın debisi tekrardan yükseldi. Çaydan taşan sel suları, şehir merkezinin iç kısımlarına yayılmaya başladı.
Ezine Çayı üstünde bulunan menfez ve geçici köprüler zarar büyük gördü.

Polis ve belediye ekipleri, megafonlarla yaptıkları uyarılarda vatandaşların çay kenarlarına yaklaşmamalarını ve yüksek yerlere çıkmalarını istedi. Bozkurt Belediyesi ve Devlet Su İşleri Kastamonu 23. Bölge Müdürlüğü ekipleri sel sularının tahribatını engellemek için bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Bozkurt’ta Ezine Çayı yeniden taştı: Vatandaşlar panik yaşadı

AFAD Başkanı Yunus Sezer bölgeye gelecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Gece boyunca ve bugün teyakkuz devam ediyor. Birçok noktada iş makinaları ve uyarılarla önlem alındı. Fakat İnebolu’da dere çok yükseldi. Dere boyu dükkanlar açılmayacak. Valimiz ve bütün birimler çalışıyor. AFAD Başkanımız Yunus Sezer İnebolu’ya geçiyor. Allah muhafaza etsin” ifadelerine yer verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.