adplus-dvertising

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

Balıkesir’de Küçük Sanayi Sitesi’nde işyeri bulunan Murat Çelen 14 senedir devam ettiği model otomobil koleksiyonunda 1000’in üstünde otomobile ulaştı. Koleksiyon içinde 007 James Bond filmlerinde kullanılan otomobiller için ayrı bir bölüm açan Murat Çelen bütün otomobilleri toplamanın mutluluğunu yaşıyor.
Takip et
Böyle James Bond hayranlığı görülmedi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’de ilk kez koleksiyon manasında James Bond filmlerinde kullanılan 128 ayrı otomobilin modellerini topladığını ifade eden Murat Çelen 1962 senesinde çevrilen “Dr. No” ile başlayan serüveni sondan bir önceki film olan “Spectre” ile tamamladığını kaydetti. Çelen en son çevrilen 007 James Bond filmi olan “No Time To Die” filminde kullanılan araçların modellerinin de piyasaya çıkması halinde koleksiyonuna dahil edeceğini söyledi. Aralarında oldukça ender olan otomobil modellerinin de koleksiyonda bulunduğunu ifade eden Murat Çelen bu güne kadar 100 bin TL’nin üstünde para harcadığına kaydetti.

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

“128 Bond otomobilinin tamamını topladım”

Model otomobil koleksiyonuna 14 sene önce başladığını söyleyen Murat Çelen, “14 sene önce model otomobil koleksiyonunu biriktirmeye başladım. Tabi bu koleksiyonda özel yeri olan 007 James Bond filmlerinde yer verilen otomobillerin hepsini emeklerim sayesinde toplamayı başardım. 007 James Bond filmlerinde günümüze kadar 128 otomobil modelinin kullanıldığı bilgisine internetten eriştim. Ben de arkadaşlarım sayesinde filmde yer verilen otomobil modellerinin hepsini topladım. Bu koleksiyonun benim için ayrı bir yeri var. Ben James Bond filmlerini çok seviyorum. Bu filmlerle birlikte otomobillerin günümüze kadar olan gelişimini gösteriyor. Koleksiyonu tamamlamaktan dolayı çok mutlu oldum. Çünkü bu koleksiyon bildiğim kadarıyla Türkiye’de tek. Ankara’da benim gibi koleksiyoncu bir arkadaşımız var, onda filmlerde yer verilen otomobillerden 120 tanesinin olduğunu işittim. Bu koleksiyona gözüm gibi bakıyorum. İlk olarak 1962’de “Doktor No” ile başlayan koleksiyonumuzun otomobilleri son Casino Royal ile devam etti. Tabi bu model otomobiller oldukça ender. Kolay bulamıyoruz, yurt içinde ve yurt dışındaki arkadaşlarımızdan temin edebildiğimiz adabalar bunlar. Koleksiyonda 6 tane eksik arabamız vardı. Bunlardan en son gelen arabamız “Rusya’dan Sevgilerle” filminde kullanılan kamyonu Avrupa’da yaşayan bir arkadaşımız sayesinde ulaştık. Bu otomobille birlikte koleksiyonumuzu tamamladık” ifadelerini kullandı.

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

“Model otomobil ile oyuncak arabayı birbirine karıştırmayın”

Model otomobil ile oyuncak otomobilin birbirinden farklı olduğunu ifade eden Koleksiyoncu Murat Çelen, “Model otomobille oyuncak otomobil arasındaki tek fark ölçeklerdir. Bu ölçekler 1:43, 1:32, 1:24, 1:18 biçiminde gider. Oyuncak otomobillerde ölçek yoktur ve yalnızca oynanmak için yapılıyor. Ama model otomobil yapılırken ayrıntıya iniliyor. Aynasından tutun direksiyonuna kadar her türlü ayrıntı orijinaliyle aynı oluyor. Model otomobillerde her ölçeğin kendine göre forumları ve grupları var. Bende bu gruplara üyeyim. Bu platform ve gruplar sayesinde yeni arkadaşlar edindik ve yeni öneri, fikirlere açık olduk. Bunlar sayesinde koleksiyon manasında farklı gruplara yönelmeye başladım. Örneğin dünya itfaiye otomobillerini biriktirmeye başladık. Bunun yanında koleksiyona ilave ettiğim dünya taksileri var, dünyada üretilen traktörleri biriktirmeye başladık. Böylelikle koleksiyon ağımız giderek genişledi ve şu anda 1000 otomobile kadar çıktı” diyerek konuştu.

Böyle James Bond hayranlığı görülmedi

“100 bin TL’nin üstünde para harcadım”

Koleksiyonculuğun maddi boyutu hakkında da açıklamalarda bulunan Çelen, “Bu işin maddi boyutu tabi ki var. Ama öncelikle manevi boyutu benim için daha mühim. Şu ana kadar yatırdığımız para 100 bin TL’yi geçti. Ama bunlara bakmak ve bunları görmek, onlarla ilgilenmek beni mutlu ediyor” diyerek konuştu.

“Son filmin otomobillerini a koleksiyonuma katacağım”

Bond filmlerinin sonuncusunda kullanılan otomobillerin modellerini de en kısa zamanda koleksiyona ilave edeceğini belirten Murat Çelen, “ İlk “Doktor No” ile başladığım 007 James Bond filmleri koleksiyonu serüvenim sondan bir önceki film olan “Spectre” ile devam eden klasik modeller vaz geçilmedi. En son çekilen “No Time To Die” filminde kullanılan araçların modellerini de inşallah koleksiyonumuza ilave edeceğiz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.