Böyle Dolandırıcılık Zor Bulunur!

Bir dolandırıcı grubunun, yıllarca Pablo Picasso ve Salvador Dali gibi ünlü ressamların sahte eserlerini, Almanya'daki 3 ayrı müzayede evine sattığı öğrenildi.

Almanya’nın Münih kentinde görülen davada avukatlar, sanıkları satın alınan eserler hakkında dolandırıcılıktan suçladılar. Eserleri satan grubun, bugüne kadar 190 farklı sahte eseri Alman müzayede evlerine sattığı belirtildi.


Suçlamalara göre, üç sanık ve ortakları, 15 yıl boyunca müşterilerine sanat eserleri hakkında kasten yanlış bilgi verdiler. Üç sanık, Picasso, Klimt ve Dali gibi ressamların orjinal resimlerini satışa sunduklarını söyleyerek, müzayede evlerini kandırdı. Mahkemede ortaya çıkan bilgilere göre dolandırıcılar, zaman zaman acil para ihtiyacından dolayı sadece birkaç yüz euroya bile resim sattılar.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİLER

Mahkemenin sonucunda üç sanık da suçlamaları kabul etti. Satılan resimlerin orijinal olmadığını ifade ettiler. Kopya eserleri Almanya’nın Bielefeld kentindeki yaşlı bir adamdan aldıklarını itiraf eden dolandırıcılar, her bir resim için 100 euro ödediklerini söyledi. Dolandırıcılar, müzayede evlerinin sahiplerinden mahkeme huzurunda özür dilediler. Mahkeme dolandırıcılara müzayede evlerinin maddi zararlarını karşılama ve 4 yıl 3 ay hapis cezası verdi. İşleri açık arttırmayla tarihi eser satmak olan 3 farklı müzayede evinin nasıl bu şekilde dolandırılabildikleri ise Alman kamuoyunda şaşkınlık yarattı.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı