Botoks Enjeksiyonunun Etkilerine İnanamayacaksınız

Medikal estetik prosedürleri arasında hem konforlu olması hem etkileri nedeniyle botox enjeksiyonu çok özel bir yere sahiptir. Botoks enjeksiyonunda Clostridium Botulinum adlı bakteriden elde edilen bir çeşit toksin kullanılır.
Takip et
Botoks Enjeksiyonunun Etkilerine İnanamayacaksınız
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kadın ve erkek farklı yaş gruplarındaki hastalara uygulanabilen botoks prosedürünün amacı enjeksiyonun yapıldığı bölgede sinir uçlarından elektriksel iletimi sağlayan maddelerin salınımını engellemek ve sinir iletimini durdurmaktır. Böylece sinirlerden uygulama bölgesindeki hedef kaslara olan elektrik iletimi geçici bir süreliğine engellenir ve bölgedeki hedef kasların kasılması azaltılır ya da geçici bir süreliğine durdurulur. Botox enjeksiyon yapılan bölgedeki kasların işlevini azaltarak ya da işlevlerinin tamamen durmasını sağlayarak derinin kırışık hale gelmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırır.

Botox prosedürü uygulama bölgesine çok ince iğneler kullanılarak enjeksiyon yapılması şeklinde uygulanır. Uygulama süresi; uygulama bölgesine, hangi noktalara enjeksiyon yapılacağına ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterebilmekle birlikte genellikle 15-30 dakika içinde tamamlanır. Botox enjeksiyonundan önce hastayla detaylı bir görüşme yapılır. Şikayetleri ve beklentileri dinlenir, ihtiyaçları tespit edilir. Buna göre hangi noktalara hangi dozda enjeksiyon yapılacağı kararlaştırılır. Uygulamadan önce bölgeye lokal anestezi etkisi yaratacak bir krem sürülür. Krem etki edince enjeksiyon tamamlanır.

Hedef kaslara yapılan botox enjeksiyonu 3-5 gün içinde tam olarak yerleşmeye başlar. Zaman içinde kaslardaki zayıflama artar ve ortalama 10 gün içinde botoks enjeksiyonunun etkisi üst noktaya ulaşır. Bu sürenin sonunda bölgedeki kırışıklıkların giderilmesine ilişkin belirgin sonuçlar elde edilir. Botoks enjeksiyonunun kalıcılık süresi 4 ile 6 ay arasında değişir. Eğer botox uygulaması 2 yıl boyunca düzenli olarak yenilenirse mimik kaslarında belirgin bir zayıflama görüleceğinden dolayı etki süresi artar ve prosedürün daha uzun aralıklarla yenilenmesi yeterli olur. Düzenli uygulama sonucunda dinamik çizgilenmelerde kalıcı düzelmeler elde edilebilir.

Botoksun Yan Etkisi Var Mıdır?

Botox prosedürünün şu ana kadar bilinen kalıcı bir yan etkisi tespit edilmemiştir. Botoks enjeksiyonu yapılan bölgede, uygulamayı takiben bazı yan etkiler görülmesi doğal olarak kabul edilir. Ancak bu yan etkiler her hastada görülmediği gibi kısa bir süre içerisinde kendiliğinden düzelmektedir. Botox yapılan uygulama bölgesinde morarma, kızarma ve şişlik görülebilir. Aynı şekilde enjeksiyondan kaynaklanan ağrılarla karşı karşıya kalınabilir. Bu ağrılar çok şiddetli olmadığı gibi kısa bir süre içerisinde kendiliğinden düzelecektir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte uygulama bölgesinde birkaç süreyle uyuşukluk hissedilmesi de söz konusu olabilir.

Botoks enjeksiyonu hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlara, sinir sistemi ile ilgili hastalıkları olan ve kan pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilere uygulanamaz. Botoks enjeksiyonu yapılacak olan kişilerin, düzenli olarak kullandıkları ilaçlar varsa uygulama öncesi doktorlarına bu konuda bilgi vermeleri gerekmektedir.

Botox enjeksiyonunu izleyen ilk 2 gün boyunca uygulama bölgesi güneşten, sıcak sudan ve kozmetik ürünlerden korunmaya özen gösterilmelidir. Bu nedenle hasta söz konusu süre boyunca sıcak duş yapmamalı, hamam ve sauna gibi ortamlarda bulunmamalıdır. Nabzın artmasına neden olabilecek yüksek tempolu spor gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır. Bu sayede geçici yan etkilerle karşı karşıya kala ihtimali minimize edilebilmektedir. Botox uygulaması sırasında bölgeye enjekte edilen maddelerin doğru bir şekilde yerleşebilmesi için doktorun belirttiği süre boyunca yüzüstü uyumaktan ve uzun süre baş aşağı pozisyonda durmaktan kaçınılmalıdır.

Memelerinizin Görünümünden Memnun Değilseniz Op. Dr. Evren İşçi ile İletişime Geçebilirsiniz

Meme kadınların estetik bir görünüme sahip olmasında önemli bir rol üstlenir. Emzirme, gebelik, kilo alıp verme, yer çekiminin etkisi, yaş alma ve genetik faktörler nedeniyle  zaman içinde memelerde sarkma görülebilir. Meme içindeki bağ dokuların elastikiyeti kaybolabilir. Bunun sonucunda memelerin yumuşaması, sarkması ve şeklini kaybetmesi kadınların memelerinin görünümünden memnun olmamasına yol açabilir.

Meme dikleştirme estetiği ameliyatı yapılacak olan hastalarda ilk olarak meme başının, meme katlantı seviyesinde ya da daha aşağıda olup olmadığı kontrol edilir. Bu operasyon sayesinde çeşitli nedenlerle gevşeyip sarkan memeler dik bir görünüme kavuşturulur. Memeler olması gerekenden büyük olduğu durumlarda bölgedeki fazla meme dokusunun çıkarılması tercih edilir. Küçük memelere sahip olan hastalarda ise silikon meme protezi kullanılabilir. Memeleri arasında asimetri olan hastaların bu sorunlarının da meme dikleştirme estetiği ameliyatı ile giderilmesi mümkündür.

Meme dikleştirme ameliyatı ihtiyaç olması durumunda farklı yaş gruplarından hastalara uygulanabilir. Fazla kilosu olan hastalarda meme dikleştirme ameliyatı yapılmadan önce kişinin fazla kilolarından kurtulması önerilir. Bu sayede meme dikleştirme ameliyatı ile elde edilen sonuçların daha uzun süre kalıcı olması sağlanır.

Op.Dr. Evren İşçi Kliniği kanıtlanmış başarısı nedeni ile meme dikleştirme operasyonu  başta olmak üzere meme estetiği ameliyatı yaptırmak isteyen kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uzman ekibi ile Op. Dr. Evren İşçi Kliniği her hastaya özel çözümler üretmekte ve hastaların vücut yapıları ile en uyumlu sonucun alınmasına yönelik prosedürleri ile hastalarının doğal ve estetik bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.