adplus-dvertising

Boşanan eşlere icra ile çocuk görme için psikolog zorunluluğu

Boşandıktan sonra çocuğu göremeyen anne ya da baba ‘icra yoluyla’ ve bin lira masrafla polis eşliğinde bu hakkını elde edebiliyordu. Yeni düzenlemeyle çocuğunu teslim alacak ebeveynler bunu psikolog nezaretinde yapacak.
Takip et
Boşanan eşlere icra ile çocuk görme için psikolog zorunluluğu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yargı reformuyla çocuk teslimine ya da çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin kararların yerine getirilmesi Icra dairelerinin görev alanından çıkartılacak. Taslak düzenleme yeni yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şekillenecek.

BİN LİRA MASRAFI VAR

Hürriyet’ten Oya Armutçu’nun haberine göre, çocuğunu göremeyen ve icraya her müracaatında harç, yolluk, uzman ve araç gideri olarak ortalama bin lira masraf yapan ebeveynler bu yükten kurtulacak. Bütün masraflar Adalet Bakanlığı bütçesinden karşılanacak. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda “mağdur odaklı adalet” seferberliği başlattıklarını söyleyerek, “Çocuğun bir eşya gibi icraya konu olmasını kabul edemeyiz” açıklaması yapmıştı.

ŞU AN NASIL YAPILIYOR?

Mahkemelerce, çocuğu olan çiftlerin boşanma davalarında boşanan çiftlerden birinin rıza göstermemesi halinde mahkeme kararının yerine getirilmesi kamu kuvvetiyle yapılıyor. Görevi icra daireleri yerine getiriyor.

YENİ TAKTIKLE NASIL OLACAK?

Yeni sistemde bu işlemler icra sistemi dışına çıkarılarak, çocuğun mal gibi icraya konulması sona erecek. Çocuk Teslimi görevini adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri üstlenecek. Çocuk teslimi işlemleri, artık psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimci gibi uzmanlar eliyle yapılacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.