Boşanan çiftlerin icra yoluyla çocuk alma sorununa düzenleme!

Boşanmış ebeveynler arasında büyük problem olan ve çocuk açısından tramvaya neden olan ‘icrayla çocuk teslimi’ düzenlemesine ilişkin teklifin ayrıntıları belli oldu.
Takip et
Boşanan çiftlerin icra yoluyla çocuk alma sorununa düzenleme!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bugün TBMM Başkanlığı’na sunulan 8 ayrı yasada değişiklik öngören 54 maddelik 5’inci Yargı Paketi teklifinde icra yoluyla çocuk teslimi hakkında yeni düzenleme yer aldı.

Düzenleme hakkında konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, “AK Parti “Çocuk teslimine yahut çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair işlemler çocuğun üstün faydası gözetilerek psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve rehber öğretmen gibi uzmanlar eliyle gerçekleştirilecektir. Çocuğun anne yahut babasıyla görüştürülmesine ilişkin işlemler ücretsiz hale getirilecek, bu kapsamda harç alınmayacak ve yapılacak bütün masraflar devlet bütçesinden karşılanacaktır” ifadelerini kullandı.

Mahir Ünal, boşanan kişiler arasında gerçekleşen, ‘çocuk velayeti’, ‘icrayla çocuk teslimi’ gibi vaziyetlere da mühim düzenlemeler getirdiklerini ifade ederek, “Yasa teklifimizde yer verilen mühim konulardan biri de kamuoyunda ‘çocuk haczi’ olarak da ifade edilen çocuk teslim usulüdür. 1932 senesinden beri uygulanan çocuk teslimine yahut çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam yahut önlem kararlarının yerine getirilmesine ilişkin usul icra sistemi dışına çıkarılmakta ve Çocuk Koruma Yasası kapsamına alınmaktadır” şeklinde konuştu.

Hukuk sisteminde, çocuk teslimine ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamlar ve önlem kararlarının, yükümlüsü tarafından rızayla yerine getirilmediği takdirde İcra ve İflas Yasası uyarınca icra daireleri vasıtasıyla zorla yerine getirildiğini hatırlatan Ünal, artık bu sistemin de teklifle değiştirildiğini belirtti.

ÇOCUKLAR İCRA YOLUYLA TESLİM EDİLMEYECEK

AK Partili Mahir Ünal, çocuk teslimine ilişkin yeni düzenlemelerle alakalı, “Bu usul, çocuğun üstün faydasına hizmet etmekte yetersiz kalmakta ve taraflar arasında yeni ihtilaflara neden olmaktadır. Bu değişiklikle çocuk teslimi ve kişisel ilişki kurulmasına dair işlemlerde çocukların örselenmemesi, ruhsal ve bedensel gelişim sürecinde anne yahut babasının sevgi ve şefkatini yeterince hissetmesinin sağlanması amaçlanmaktadır. Değişiklik aynı zamanda ebeveynler açısından da annelik yahut babalık duygusunun tatminini temin etmeyi hedeflemektedir.

Çocuk teslimine yahut çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin görev icra dairelerinden alınmakta ve Adalet Bakanlığı’nın hizmet birimi olan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı taşra birimi olan adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine verilmektedir. Çocuk teslimine yahut çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair işlemler çocuğun üstün faydası gözetilerek psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, çocuk gelişimci ve rehber öğretmen gibi uzmanlar eliyle gerçekleştirilecektir. Çocuğun anne yahut babasıyla görüştürülmesine ilişkin işlemler ücretsiz hale getirilecek, bu kapsamda harç alınmayacak ve yapılacak bütün masraflar devlet bütçesinden karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.