adplus-dvertising

Borsa’da temerrüt heyecanı başladı!

Borsada başlayan hareketlilik şimdide yerini temerrüt heyecanına bıraktı. 30 Eylül'deki takas sırasında ortaya çıkabilecek risklerle ilgili açıklama yapan yetkililer riski minimize edebilmek için gerekli çalışmaların yapıldığı ve riskin büyük ölçüde azaltıldığını açıkladı.
Takip et
Borsa’da temerrüt heyecanı başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Borsada meydana gelen sert satışlar sonrası yetkililerden kritik bir açıklama geldi. Bankacılık hisselerinde meydana gelen hareketliliğin sonrasında ortaya çıkan risklere karşı aracı kurumlar ve fonlar, otoritelerin gözetiminde teminat açığı riskini mühim ölçüde azalttı.

Bloomberg’e konuşan konuya yakın bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, en yüksek riski taşıyan aracı kurumlar ve fonlar arasında yapılan özel bir emirle, yüksek riskli hisselerde pozisyonlar karşılıklı olarak eşleştirildi.

Geçen haftadan bu yana yapılan toplantılar sonucunda varılan anlaşmaya göre vadeli işlemlerde en yüksek pozisyonu taşıyan fonlar ile aracı kurumlar arasında pozisyonlar kapatıldı. Öte Yandan spot piyasada elinde bu hisseleri taşıyan arbitraj fonları hisseleri aracı kurumlara sattı.

Borsa’da temerrüt heyecanı başladı!

“TEMERRÜT RİSKİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTILDI”

Bloomberg’e konuşan yetkili, son işlemler sonucunda 30 Eylül’deki takas sırasında ortaya çıkabilecek temerrüt riskinin mühim ölçüde azaltıldığını fakat henüz tamamen bitmediğini kaydetti.

Yetkili, regülatörlerin yakın izlemesinin son güne kadar devam edeceğini ve aracı kurumların lüzumlu maddi yükümlülükleri yerine getirip getirmediğinin takip edileceğini söyledi.

Borsa’da temerrüt heyecanı başladı!

ÜÇ KRİTİK HİSSEDE SON VAZIYET

Şekerbank, Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinin VİOP’taki Eylül kontratlarında açık pozisyonlar Salı günü itibarıyla sırasıyla yüzde 71, yüzde 74 ve yüzde 49 oranında geriledi.

Altı hissede başlayan türbülans sonunda geriye kalan bu üç hisse riskin en yüksek olduğu hisseler olarak görülüyordu.

Son iki haftada yüzde 38 düşen bankacılık hisseleri, vadeli piyasada yüksek açık pozisyonlara neden olmuş ve aracı kurumların finansal istikrarını tehdit edebilecek noktaya ulaşmıştı. Hisselerdeki sert düşüş daha önceki iki aylık sert rallinin sonrasında gelmişti.

Vadeli piyasada eylül kontratlarının takas günü yaklaşırken bazı yatırımcılar aracı kurumların lüzumlu yükümlülükleri yerine getiremeyebileceği endişesini taşıyordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.