adplus-dvertising

Borsada Hisseler Neden Düşüyor?

23 Nisan 2021, 12:04 tarihinde eklendi
Borsa İstanbul'da 1.5 yıl sonra bir ilk yaşandı, bugün işlem görmeye başlayan Galata Wind hisseleri düşüşle açıldı. Açılışın ardından yüzde 6 değer kaybı görülen GWIND hisseleri 5,56 lira ile 'tavan' oldu. Bu hafta ise borsalar bir önceki haftanın performansına erişmekte zorluk çekiyor ve önde gelen endekslerde düşüş görülüyor.
Takip et
Borsada Hisseler Neden Düşüyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dow Jones Industrial Average’s %0,8, S&P 500’de %0,7 ve teknoloji hisselerinin ağırlıkta bulunduğu Nasdaq Composite’de %0,9 düşüş görüldü. Borsalarda anlamlı bir düşüş görülmeyeli oldukça uzun zaman olmuştu. Bu haftanın düşüşleri ise, piyasaların beklediği anlamlı düzeltme olmayabilir. S&P 500 endeksinde yalnızca 23 Mart’tan bu yana en yüksek düşüş görüldü. Bu nedenle piyasalarda gördüğümüz geri çekilme, heyecan yaratacak boyutta olmayabilir. Yine de çok daha büyük bir düşüşün başlangıcı olabileceğine yönelik endişeler yükseliyor.

Borsada 1.5 yıl sonra bir ilk yaşandı

Borsa İstanbul’da halka arz edilen hisseler son 1.5 yıldır ilk işlem gününde tavan yaparak ilerliyordu. Galata Wind Enerji’nin ilk işlem gününde bu durum değişti ve hisse açılışta yüzde 1,38 düşerek halka arz fiyatının altına geldi.

GWIND koduyla bugün işlem görmeye başlayan Galata Wind hisseleri, saat 10:00 itibariyle yüzde 6 düşüşle 4,75 seviyesine indi ve devre kesici devreye girdi.

Devre kesicinin ardından başlayan işlemlerde Galata Wind hisseleri gelen alımlarla yüzde 10’a yakın prim yaptı ve halka arz fiyatını aştı.

GWIND, saat 14:50’de 5,56 lira ile tavan fiyattan işlem gördü.

Son yılların en büyük halka arzlarından birisi olan Galata Wind Enerji’nin ihraç edilen hisselerine 6.7 kat talep gelirken, halka arz edilen hisselerin %24.4’ü yabancı kurumsal yatırımcılara satılmıştı.

Galata Wind’in halka arzında 26.7 milyon lira nominal değerli ek satış olmak üzere sermayenin %30’u olan 160.4 milyon lira nominal değerli hisse, hisse başı 5.06 liradan halka arz edilmişti. Halka arz büyüklüğü 811.8 milyon lira oldu.

Garanti Yatırım tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, halka arzın %24.4’ü yurtdışı, %26.7’si yurtiçi kurumsal yatırımcılara satıldı. Halka arza en yoğun talep yurtiçi kurumsal yatırımcılardan geldi.

Hisseler neden düşüyor?

 Aşının yarattığı olumlu hava zayıflıyor

Piyasalarda görülen düşüş, Avrupa İlaç Ajansı’nın Johnson&Johnson aşısında nadir görülen kan pıhtılaşması vakalarıyla bağlantı bulduğu yönündeki açıklamasıyla birlikte hızlandı. Ajanstan yapılan açıklamada, aşıyı olacak kişilerin uyarılması gerektiği söylendi. Bu durum ise aşılar konusunda “faydaların risklerden fazla olduğu” yönündeki çıkarımı tehlikeye attı. Zira aşıların risklerinin ortaya çıkması, giderek daha fazla insanın aşı olmamayı tercih etmesi anlamına gelebilir.

Son açıklamanın öncesinde bile, aşılara yönelik güven azalıyordu. JPMorgan stratejistleri salı günü yayınladıkları bir raporda, “korona virüsün yakın zamanda tamamen ortadan kalkma ihtimali görünmüyor” açıklamasında bulundu. Raporda, “18 yaşın altındakiler için bir aşının bulunmaması, aşıların %100 koruma sağlamıyor olması ve virüs mutasyonlarının ortaya çıkması, virüsün yayılımının düşük seviyelerde olsa da uzun süre devam edeceği anlamına geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Korona virüs vaka sayıları tüm dünyada artıyor

Yedi günlük ortalama 10 Nisan’da 628,035’e ulaştı ve 28 Şubat’a kıyasla %63 yükseliş gösterdi. Küresel vaka sayıları 142 milyona ulaştı ve Hindistan son dönemde 250,000 vaka bildirdi. Korona virüsün yayılımının devam etmesi, korona virüs aşılarının yarattığı olumlu havayı tehdit altında bırakıyor. Barron’s’un haberine göre, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin kapsamlı bir karantina uygulaması açıklamasına yönelik beklentiler, piyasalardaki korkuların artmasına neden oldu.

Ekonomide yeniden açılma beklentileri düşüşte

United Airlines’ın ilk çeyrek bilançosu beklentilerin altında gerçekleşti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise ülkelerin %80’i için, yüksek seviyelerdeki korona virüs vakaları nedeniyle “seyahat etmeyiniz” uyarısında bulundu.

Yatırımcılar toparlanmayı sorguluyor

Bu noktada herkes ekonomik toparlanmanın güçlü gerçekleşeceğini düşünüyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) da görüşlerinin bu yönde olması, konsensus yaratıyor. Ancak şimdi piyasalar büyümenin zirveye ulaşıp ulaşmadığını ve büyümenin devam edip etmeyeceğini sorguluyor. Bu hafta ekonomik verilerde büyük bir değişimin olmaması da yatırımcıların endişelerini artırıyor.

Tüm bunlar bir ayı piyasasının eşiğinde olduğumuz anlamına gelmiyor. Ancak piyasalar her zaman devasa rallilerin ardından yükselen risklere hazırlanır. Bu nedenle piyasalarda volatilitenin yükseldiği bir dönem yaklaşıyor olabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.