Borsa tepe takla oldu! 22 Mart 2021

Borsa İstanbul’un BIST 100 endeksi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlığında meydana gelen değişimin sonrasında ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı. Borsada bugün son 8 senenin en sert düşüşü meydana geldi. Böylece endeks 2021 senesinin kazançlarını silmiş oldu.
Takip et
Borsa tepe takla oldu! 22 Mart 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Naci Ağbal, cuma akşamı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile TCMB başkanlığı görevinden alınmış, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirilmişti.

Bloomberg HT’nin haberine göre; BIST 100 endeksi günü yüzde 9,79 düşüşle 1,379 puandan tamamladı. 2013 senesinden beri kaydedilen en sert düşüş olan bu gerilemeyle endeks 2021 senesinin kazançlarını sildi. Güne sert satışla başlayan endekste ilk defa endeks bazlı devre kesici sistem uygulamaya alındı. Ağustos 2020’de BIST 100’deki ani hareketlere karşı otomatik devre kesici uygulaması tanıtılmıştı. Bugünkü hareketle beraber bu uygulama ilk defa devreye girdi, seansta iki defa işlemlere geçici ara verildi.

TABAN SEVİYELER GÖRÜLDÜ

Güne yüzde 6,65 düşüşle başlayan BIST 100 endeksinde kayıplar, hızla yüzde 9,5’lerin üstüne çıktı. Öğle vakitlerinde kayıplar bir miktar azalsa da kapanışa doğru gene taban seviyeler görüldü. Borsada sert fiyatlamalar meydana gelirken Borsa İstanbul usulsüz açığa satış işlemleriyle alakalı uyarıda bulundu. Borsa İstanbul, piyasalarda düzenlenen işlemlerin gözetim faaliyeti kapsamında anlık ve devamlı olarak izlendiğini söyleyerek, usulsüz açığa satış işlemleri konusunda yatırımcıları uyardı.

“BORSADA TARİHİ BİR GÜN MEYDANA GELDI”

Dünya gazetesine konuşan Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yusuf Topçu, borsada tarihi bir gün meydana geldiğini aktararak kuvvetli hisselerin borsayı ayakta tuttuğunu aktardı:

“Tofaş, Vestel, Enka, Sasa ve Arçelik gibi belli başlı hisseler yüzde 5 ila 8 arasında değer kaybetti; bu şekilde bir günde gösterdikleri performans borsayı ayakta tutuyor.”

Gene gazeteye konuşan Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, meydana gelen sert satışların piyasa riskinden kaynaklandığını söyledi.

Kaya, “Bugün en iyi firmalar bile tabana yakın değer kaybediyor. Bundan kaçamazsınız” şeklinde konuştu.

KUR DA GÜNE DEĞER KAYBIYLA BAŞLAMIŞTI

Öbür yandan dolar/TL’de de oynak bir gün meydana geldi. Pazar gecesi ilk kotasyonlarda kurun yüzde 16’nın üstünde yükseldiği görüldü; kur 8,47 seviyelerine kadar çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan‘ın açıklamalarıyla dolar/TL’de 7,70’in altı görüldü; sonra kurda tekrar yükseliş gözlemlendi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.