adplus-dvertising

Borsa İstanbul’da halka arz rekoru!

Borsa İstanbul halka arzda TL bazında tarihi rekorunu kırdı. 11 firma 6.6 milyarlık halka arza imza attı. Bu sene 40’a yakın firmanın 25 milyar TL’nin üstünde halka arz gerçekleştirmesi bekleniyor
Takip et
Borsa İstanbul’da halka arz rekoru!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yatırımcı akınına uğrayan Borsa İstanbul’da bu senenin ilk 4 ayında halka arz büyüklüğünde TL bazında rekor kırıldı. Bu sene 11 firma toplam 6.6 milyar TL’lik halka arza imza atarak TL bazında en yüksek rakama ulaştı. Halka arz edilen firma sayısında ise 4 ayda 7 senenin rekoru kırıldı. Bu hafta halka arzları tamamlanacak Penta ve Kalekim’le beraber halka arzların büyüklüğü 7.5 milyar lirayı geçecek. Hisse senetlerini halka arz ederek 7.5 milyar lira finansman sağlayan firmalar, eğer bu kaynağı banka kredisi ile temin etme yoluna gitseydi, 1 senede ortalama 1.5 milyar liralık faiz yükü ile karşı karşıya kalacaktı. Analistler bu sene 40’a yakın firmanın 25 milyar liranın üstünde bir halka arz gerçekleştirmesini bekliyor.
Borsa İstanbul’da halka arz rekoru!

YENİYE TALEP YAĞDI
Hisse senetlerini bu sene halka arz ederek Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan 11 firmanın 6 milyar 617 milyon liralık hisse satışına, büyük bölümü yerli bireysel yatırımcılardan olmak üzere, 69.4 milyar liralık talep geldi. Rekor istekte en dikkat çekici firma 8.5 liradan hisse satan Naturel Gaz oldu. Firmanın 293.3 milyon liralık halka arzına 15.9 milyar liralık talep geldi. Yurtiçi bireysel yatırımcılar bu halka arzda kendilerine ayrılan tutarın 75.3 katı talep gösterdi. Işık Plastik’e 14.2 kat, Tureks’e 6.1 kat yatırımcı talebi geldi. Yatırımcı sayısında ise en yüksek rakama 846 bin 353 ile Qua Granit’te ulaşıldı. Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) toplam 1 milyar 173 milyon tane hissesini, 1.60 liradan halka arz ederken, 3.1 milyar tane talep geldi. Halka arz büyüklüğü 1.9 milyar lira olurken, gelen talep 5 milyar lirayı aştı. 267 bin yatırımcıya hisse satıldı.

YATIRIMCI SAYISI ZİRVEDE
Nisanda gerçekleşen 4 halka arzın etkisiyle, yatırımcı sayısında da rekor kırıldı. Martta 2 milyon 236 bin olan yerli yatırımcı sayısı, nisanda 2 milyon 661 bine çıktı. Böylece bu senenin ilk 4 ayında yerli yatırımcı sayısındaki artış 685 bine ulaştı.

2021 HALKA ARZ SENESI OLACAK
Halka açılmak üzere SPK’ya başvuran firmaların yanı sıra birçok firmanın de hazırlık yaptığını bildiklerini ifade eden Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Eraslan, “Öbür yandan Ekonomik Reformlar Eylem Planı’nda firmaların halka arz süreçlerinin kolaylaştırılması yönünde düzenlemelerle halka arzlara ilişkin süreçlerin sadeleştirilerek zaman ve emek tasarrufu sağlanacağını düşünüyoruz. Bu da son zamanlarda yerli yatırımcıların rekor talepleriyle artan halka arzların, uzun dönemde de devam etmesini sağlayacaktır. Bu manada mevcut şartların devam etmesi vaziyetinde geçen yılsonunda vurguladığımız gibi 2021 halka arzların senesi olacak” şeklinde konuştu.

ARAŞTIRMA YAPMADAN ALMAYIN
Bireysel yatırımcıların halka arz edilen firmaların paylarını alırken de, Borsa İstanbul’dan pay alırken de yatırım yapacakları firmalarla alakalı iyi bir araştırma yapmalarını tavsiye eden Eraslan, “Yatırımcıların, halka arz edilen firmalar konusunda yatırım kuruluşlarından; firmaların değeri ile ilgili bilgi almaları ve ortaklık bilinciyle hareket etmeleri yararlı olacaktır” uyarısında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.