Borsa İstanbul yönetimi kendine yüzde 33 zam yaptı!

Borsa İstanbul’un dün yapılan Genel Kurul toplantısında, Türkiye Varlık Fonu’nu temsilen yönetime giren Ahmet Ali el-Hammadi’nin teklifiyle üyelerin aldığı ‘huzur hakkı’na yüzde 33 zam yapıldı. Böylece 18 bin TL olan huzur hakkı 24 bin TL’ye yükseldi.
Takip et
Borsa İstanbul yönetimi kendine yüzde 33 zam yaptı!
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Borsa İstanbul’da dün Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Hakan Atilla’nın istifası ile boşalan genel müdürlük koltuğuna Korkmaz Enes Ergun seçildi.

Genel Kurul’da Borsa İstanbul’un yönetim kadrosunda değişiklikler de yapıldı. Türkiye Varlık Fonu eski başkanı Zafer Sönmez, Borsa İstanbul yönetiminden çıkarılırken, yerine Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu satın alan Katar Yatırım Otoritesi’ni temsilen Ahmed Ali el-Hammadi getirildi. Erişah Arıcan ise Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürecek.

‘HUZUR HAKKI’NA YÜZDE 33’LÜK ZAM

Dün düzenlenen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı ile üyelere ödenecek ücretler tekrardan tespit edildi. Yönetime giren Ahmet Ali el-Hammadi’nin teklifiyle Yönetim Kurulu Başkanı’na ödenen huzur hakkı 24 bin TL’de kalırken, üyelerin aldığı 18 bin TL huzur hakkı yüzde 33 artırılarak 24 bin TL’ye çıkarıldı.

Borsa İstanbul yönetimi kendine yüzde 33 zam yaptı!

HEPSI BORSA İSTANBUL TARAFINDAN ÖDENECEK

Dün düzenlenen toplantıda alınan kararlar, yüzde 33’lük zamla sınırlı değil. Kararda öte yandan özel araç tahsisi,görevle alakalı konularla yolculuk, seyahat, konaklama, harcırah, temsil ödeneği haklarından faydalanma olanağı, öte yandan bu kişilerin eşleri, çocukları ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin Borsa İstanbul A.Ş personeli ile aynı koşullar dahilinde sağlık yardımlarından yararlandırılması gibi haklar tanınırken, Yönetim Kurulu Başkan ve mensuplarının birden fazla işverenden ücret alması dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermeleri vaziyetinde ilave verginin Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi ve devlet memuru olunması vaziyetinde ise hesaplanan ilave verginin hepsinin Borsa İstanbul A.Ş tarafından ödenmesi de kabul edildi.

BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU’NDA KİMLER VAR?

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Erişah Arıcan yürütmeye devam edecek. BİST’in yönetim kurulunda bulunan adlar ise şu şekilde:

 • Korkmaz Ergun
 • Fahrettin Altun
 • Yunus Arıncı
 • Metin KıratlıI
 • Işınsu Kestelli
 • Ahmed Ali Al-Hammadi
 • Cem Demiroğlu
 • Tevfik Eraslan

HUZUR HAKKI NEDİR?

Firma ortakları, firma müdürleri ve yönetim kurulu mensuplarının kanunen belli sorumluluk ve yükümlüleri vardır. Huzur Hakkı, bu kişilerin sorumluluk ve yükümlülükleri sebebi ile karşılaşabilecekleri riskleri azaltmak maksadıyla tespit edilen maddi karşılıktır.

HUZUR HAKKI KİMLERE ÖDENİR?

Huzur Hakkı ödemesi anonim şirketlerde yönetim kurulu mensuplarına ve limited firmalar için müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.