adplus-dvertising

Borsa İstanbul açığa satış uygulamasına devam ediyor! 29 Mart 2021

Borsa İstanbul'un geçen hafta salı günü aldığı açığa satış kararı bugün içerisinde de uygulanmaya devam edecek.
Takip et
Borsa İstanbul açığa satış uygulamasına devam ediyor! 29 Mart 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Borsa İstanbul’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işleminin, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebileceği söylendi.

AÇIĞA SATIŞ EMRİ UYGULANACAK

AA’da yer verilen habere göre açıklamada, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde, açığa satış işleminin en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabileceği vurgulanarak, “Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu özellikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda lüzumlu dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca BIST-50 endeksinde yer verilen paylarda açığa satış işlemi yapılabiliyor. Borsa İstanbul, 23 Mart’ta yaptığı açıklama ile söz konusu paylarda bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının uygulanmasına karar vermiş, sonraki günlerde de bu uygulamayı sürdürmüştü. Yapılan açıklama ile yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak.

BORSA’DA AÇIĞA SATIŞ NE ANLAMA GELİR?

Borsa İstanbul’da uygulanan açığa satış uygulaması ile ilk defa karşılaşan vatandaşlar ne anlama geldiğini araştırıyor. Açığa satış uygulaması, sahip olunmayan hisse senedinin ödünç alınmak sureti ile satılması manasına gelmektedir.

Açığa satış emri, alakalı hissenin fiyatının trendine bağlı olarak en son gerçekleşen işlem fiyatı düzeyinden yahut bu düzeyin bir adım üstündeki fiyatlardan yapılabilir.

Henüz fiyat oluşmamış ise emrin fiyatı, kapanış fiyatının en az bir adım üstünde olmak zorundadır.

Baz fiyatı değiştirilmiş yahut serbest marjlı hisselerde henüz işlem gerçekleşmeden açığa satış emri verilemez. Aksi belirtilmedikçe girilen her emir alakalı seans süresince geçerlidir.

Fakat emirler geçerli oldukları süre yahut son tarih söylenerek tarihli emir biçiminde verilebilir.

Tarihli emirler Borsa Yönetim Kurulu’nun tespit ettiği süreye kadar girilebilen, adım ve fiyat değişme kuralları çerçevesinde geçerliliğini koruyan emirlerdir.

Hisse senedinin baz fiyatında emrin geçerlilik süresi içinde temettü ödemesi ve sermaye arttırımından kaynaklanan bir değişme olmuşsa yahut sistemde mensup kodu değişikliği yapıldığı vaziyette, bu tür emirler iptal edilir.

Tarihli emirler mensup tarafından, istenildiğinde seans bazında geçerli emre çevrilebilir. Borsa Yönetim Kurulu Borsa emirlerine ilişkin düzenleme yapabilir.

İMKB Yönetmeliği’nin 9 uncu maddesi (f) bendi uyarınca Hisse Senetleri Piyasası Müdürü, Müdür Yardımcısı yahut ilgli eksper tarafından lüzumlu görüldüğünde piyasaya intikal ettirilmiş alım-satım emirlerinin hepsine yahut bir kısmına ilişkin olarak üyelerin tutmaları gereken kayıt ve belgelerin ibrazı Yönetim Kurulu’nca önceden tespit edilen esaslar çerçevesinde istenebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.