Borsa İstanbul açığa satış kararı aldı!

Borsa İstanbul, BIST-50 endeksinde yer verilen paylara yönelik olarak açığa satış işlemlerinde bir gün boyunca yukarı adım kuralının uygulanmasına karar verdi.
Takip et
Borsa İstanbul açığa satış kararı aldı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

BIST-50 endeksinde yer verilen paylarda 23/03/2021 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırıldı.

Buna göre açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üstünden gerçekleştirilebilecek.

Fakat, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan yatırımcılar ve yatırım kuruluşları tarafından bu özellikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda lüzumlu dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz ediyor.

BORSA İSTANBUL’DAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞU ŞEKILDE:

Borsa İstanbul açığa satış kararı aldı!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.